אירידיולוגיה: רואה לך בעיניים

(7)
לדרג

בקשתית העין ניתן לראות מצבים המעידים על ראשיתו של תהליך, אשר עדיין לא מורגש בגוף. עיניים פקוחות לרווחה

מאת: רומי חוכמה

מתברר שהעיניים אינן רק ראי הנפש, כפי שנהוג לחשוב. בכל עין רואים את חלק הגוף אליו היא מתייחסת. בעין הימנית, למשל, רואים את הכבד, ובשמאלית את הלב. תוכנה מיוחדת מנתחת את הממצאים ונותנת פענוח מלא של מצב כל מערכות הגוף. העין משתנה מדי שלושה חדשים, מסיבות שונות: שינויים במצב הבריאותי, לחצים ואפילו עקב שפעת. שינויים אלה באים לידי ביטוי בצבע הקשתית, בנפח האישון, בשקעים ובבליטות הנוצרים על פני הקשתית. אבחון העין בעזרת מחשב מאפשר תיעוד קשתית העין לאורך זמן וליווי תהליך השינוי במהלך הטיפול. כמו כן, תמונת קשתית העין המצולמת מקנה למטופלים תחושת אבחון מדויק, וכך הופכת אותם לשותפים לתהליך האבחון והטיפול, ומעוררת בהם דחף להתמיד בטיפול, הדורש לעתים שינוי של אורח החיים.

האירידיולוגיה היא רפואה מונעת. בקשתית העין ניתן לראות מצבים המעידים על ראשיתו של תהליך, אשר עדיין לא מורגש בגוף. ניתן להעריך באירידיולוגיה את כוחות הריפוי של האדם על פי צפיפות הסיבים בקשתית העין. אם כוחות אלה חזקים, הטיפול יהיה קצר ואינטנסיבי יותר, כיוון שהגוף יכול לעמוד במשברים השונים. אם מתברר שכוחות הריפוי חלשים יחסית, התהליך יהיה עדין יותר. ניתן לזהות בקשתית גם רגישויות ונטיות נפשיות שונות, כגון: מלנכוליה, דיכאון, חרדות ונטייה להתפרצויות כעס. בתהליך האבחון ניתן לשלב גם ההסתכלות בעזרת זכוכית מגדלת ופנס. יש נתונים שהמחשב לא יכול לצלם, כמו למשל סימנים שנמצאים מעל קשתית העין. בנוסף, בשיטה זו יש חיבור חזק יותר למטופל ולעיתים קרובות מתקבל מידע אינטואיטיבי חיוני.

מה אומרות עינייך?

בעיניים כחולות בהירות נראה לעיתים את הקצה החיצוני של הקשתית בגוון כהה יותר, מדובר בעין לימפתית. סיבי הקשתית מסודרים באופן אקראי, כשחלקם נראה מתוח מאוד. בדרך כלל קיימת נטייה לנזלת ומחלה במערכת הלימפתית, וכן זיהומים בדרכי הנשימה העליונות. אצל ילדים, השקדים, הפוליפים והריאות פגיעים. קיימת נטייה לעודף חומציות ברקמות והפרעות ראומטיות. הילדים בעלי העיניים הכחולות הם בדרך כלל בעלי רגישות גבוהה לסביבה וקליטה חדה; אלה ילדים הזקוקים למגע רב וחום, עקב הנטייה לצבור דברים בבטן (חומציות); בנוסף, קיימת נטייה להתפרצויות כעס.

עיניים בצבע חום עמוק ועשיר (העין ההמתוג'נית) - לאנשים אלה יש נטייה לחולשה במערכת העיכול, הכבד ומערכת העצבים. יכול להופיע חוסר איזון במרכיבי הדם, כגון: אנמיה, ירידה במספר הלויקוציטים בדם ועוד. אישיותם של בעלי העיניים החומות העמוקות היא חיונית מאד ואנרגטית, והם בדרך כלל מתעסקים בהרבה נושאים בו זמנית. אלה אנשים מאד רגשניים.

עיניים בצבע חום בינוני (העין הבילארית - מעורבת); מתחת לזכוכית מגדלת, שכבות הקשתית העמוקות יותר מתגלות ככחולות. אדם בעל צבע עיניים כזה יטען במקרים רבים שעיניו משנות את צבען. מחלות של דרכי המרה, הכבד והלבלב יכולות לאפיין אותו, כגון: קנדידה, היפוגליקמיה, או היפרגליקמיה. האישיות דומה לאישיותם של בעלי העיניים ההמתוג'ניות. יש הטוענים שלביליארים זהות מבולבלת, שאין הם מוצאים את עצמם ולכן נעים בין כמה מקצועות וכמה תפקידים בחיים.

טיפול משולב

הבדיקה מתבצעת כאשר המטופל מניח את ראשו על מעמד מיוחד, עיניו מוארות באמצעות פנסים הצמודים למצלמה מיוחדת, העיניים מצולמות ותמונתן המוגדלת מאד מופיעה על מסך המחשב.

אצל ילדים ניתן לערוך אבחון בעין החל מגיל שש, לפני זה העין עדיין מתגבשת. המאבחן מקבל מידע ראשוני על הילד מההורים ובתהליך הבדיקה הוא מתמקד יותר בחיפוש מקור הבעיה ופחות בסימפטומים. מקור ההפרעות של קשב וריכוז בילדים יכול להיות נעוץ בסיבות רבות, למשל חולשה בכבד הגורמת לכך שמערכת הדם אינה נקייה. בעיה זו משפיעה על מערכת העצבים וגורמת לקשיי ריכוז. סיבה אחרת היא טפילים במערכת העיכול כגון קנדידה, המפרישים רעלים בדם ועלולים להזיק למערכת העצבים. גם מצבים של היפוגליקמיה (נפילות סוכר) מכניסים ילדים למצבים של חוסר שקט ומתח, וכמו כן בעיות הורמונליות של בלוטת התריס או בלוטת האדרנל. האיזון של ילדים הסובלים מבעיות של קשב וריכוז מתבסס על תערובת עדינה של צמחי מרפא רבים, המותאמים בהתאם לסיבת התופעה.

רומי חוכמה היא מנהלת פורום אירידיולוגיה - אבחון בקשתית העין.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום