פורום ניתוח הייפק - ממאירויות חלל הצפק

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות.
מזה כ-30 שנים מיושמת שיטה לטיפול בשתי מחלות ממאירות ונדירות יחסית המפושטות בחלל הצפק (הציפוי הפנימי של חלל הבטן, הנקרא גם פריטונאום) - סרטן התוספתן ומזותליומה בטנית. המדובר ב-Cytoreductive surgery (CRS) and HIPEC - hyperthermic intraperitoneal chemotherapy. אחוזי הצלחת ניתוח במחלות אלו גבוה ביותר. מזה למעלה מעשור מבוצע ניתוח הייפק גם בחולים עם סרטן מעי גס, רקטום (חלחולת), קיבה ושחלות. בניתוח הייפק מבוצעת כריתה של כל הגרורות מחלל הבטן. זהו תהליך ארוך ומורכב ולעתים נדרש לכרות איברי בטן שונים המעורבים בגידול. לאחר שלב זה מבוצעת שטיפה של חלל הבטן עם כימותרפיה למשך כשעה עד שעה וחצי בטמפרטורה של 42 מעלות צלסיוס. מטרת פרוצדורה זו היא להשמיד את אותם תאי סרטן הנמצאים בחלל הבטן אך שאינם נראים לעין. בניגוד לטיפול כימותרפי תוך-ורידי, המינון של כימותרפיה הניתנת ישירות לחלל הבטן גבוה עד פי 20 מהמינון הוורידי. השילוב של כריתת הגידול מחלל הבטן ומיד לאחריו, תוך כדי הניתוח, ומתן כימותרפיה מחוממת הוא הדרך המוצלחת ביותר כיום להתמודד עם מחלות אלו. אם בעבר הלא רחוק נחשבו חולים עם סרטן גרורתי לחלל הצפק (שלב 4 של המחלה) כחשוכי מרפא, הרי שכיום, בעקבות ניתוח מיוחד זה, ישנה תקוה לתוחלת חיים ארוכה יותר. תוצאות הניתוח כפי שמפורסם בספרות העולמית במספר רב של סדרות, עולות לאין שיעור על תוצאות טיפול כימותרפי קונבנציונלי בלבד. לא כל חולה הנו מועמד לניתוח זה. נפח מחלה גרורתית קטן יחסית והעדר מחלות רקע קשות הם תנאי בסיסי. הערכה בדבר תאימות לניתוח תבוצע על ידי כירורג אונקולוג הבקיא בטיפול זה.
4 הודעות
3 תשובות מומחה

מנהל פורום ניתוח הייפק - ממאירויות חלל הצפק

28/06/2015 | 11:44 | מאת: אורית

שלום רב,לפני כחודש וחצי גילו לי גידול במעי הגס (סיגמה) וקבעו לי תור לניתוח בעוד שבועיים. האם מומלץ שאקבל גם כימותרפיה תוך כדי הניתוח?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כעקרון הייפק מיועד לחולים עם סרטן מעי גס גרורתי בחלל הצפק. אני מניח שביצעת CT בטן וחזה טרם הניתוח ואין עדות לגרורות כך שנראה כי אין מקום לביצוע הייפק. במקרים יוצאי דופן בהם אין גרורות בחלל הצפק אך הסיכון להתפתחותן גבוה מהרגיל, אנו כן מבצעים הייפק בחולים עם סרטן מעי גס. בהצלחה בניתוח, דר אביעד הופמן

25/06/2015 | 11:46 | מאת: אמיר

שלום ד"ר גיסתי אובחנה עם סרטן מסוג קרצינומה בקיבה.לפני 4 חודשים היא עברה ניתוח להסרת הקיבה והמנתח סיפר שהיו גידולים נוספים בבטן ובכבד. היא מקבלת טיפולים כימותרפים שקשים לה מאד. האם היא יכולה לעבור ניתוח מסוג הייפק?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אמיר, חולים עם סרטן קיבה גרורתי לחלל הבטן ולכבד אינם מועמדים לניתוח הייפק כיוון שהסיכוי שנועיל להם בניתוח הוא קטן מאד. יש להמשיך עם הטיפול הכימותרפי על פי המלצת האונקולוג. כעקרון אנו מציעים ניתוח הייפק לחולים עם סרטן קיבה גרורתי לחלל הבטן שלהם מעט מאד גרורות ומצבם הבריאותי הכללי, מעבר למחלה, תקין.

14/06/2015 | 09:42 | מאת: יוסף

שלום, לפני שנה וחצי גילו לאימי סרטן המעי הגס עם גרורות לכבד ובחלל הבטן. היא עברה טיפולים באוקסליפלטין, ואווסטין. לפי האונקולוגית המחלה כעת ללא שינוי והיא אינה מקבלת כימותרפיה. אימי מרגישה סה"כ טוב. האם היא צריכה עוד טיפולי כימותרפיה? האם ניתוח הייפק שעליו שמעתי לאחרונה יכול לעזור?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ניתוח הייפק מיועד לחולים עם סרטן גרורתי לחלל הצפק. במקרים מסוימים ניתן לשלב כריתת גרורות כבדיות עם ניתוח הייפק. יש צורך להעריך את נפח המחלה בכבד ובחלל הבטן על ידי PET CT ואם אינו גדול בהחלט ניתן לשקול ניתוח. נתון נוסף שיש לברר הוא האם התפקוד הכללי של אימך הוא טוב והאם ישנן מחלות רקע משמעותית. לצורך כך ממליץ לפנות להערכה של כירורג אונקולוג הבקיא בניתוחים אלו. ד"ר אביעד הופמן

גולשים יקרים, צוות האתר שמח לבשר לכם על פתיחתו של פורום חדש - פורום ניתוח הייפק – ממאירויות חלל הצפק. גלישה פורייה, צוות האתר