נגישות
נגישות

בדיקת Cardiolipin IgG

בירור קרישיות-יתר נפוץ בתחום הפוריות, ונהוג לבצע את הבדיקה כשמנסים להבין את הסיבה להפלות חוזרות. הבדיקה היא גם חלק מהערכת תסמונת Anti-Phospholipid Syndrome (תסמונת אנטיפוספוליפידית) ומחלות אוטואימוניות אחרות.

צילום: שאטרסטוק

הבדיקה נועדה לזהות את נוגדני Cardiolipin בדם, נוגדנים עצמיים המיוצרים על ידי מערכת החיסון, ומכוונים באופן שגוי נגד חלבונים בשם Cardiolipin, חלבונים המצויים על ממברנות תאים וטסיות. נוגדנים עצמיים אלו יכולים להשפיע על יכולת הקרישה של הגוף. נוגדנים נגד Cardiolipin מעלה את הסיכון להתפתחות קרישי דם בוורידים ובעורקים, דוגמת פקקת ורידים עמוקים ותסחיף ריאתי. נוכחות נוגדנים אלו מלווה לעתים בספירת טסיות נמוכה (תרומבוציטופניה), הפלות חוזרת, רעלת הריון ולידה מוקדמת.

נוגדנים נגד Cardiolipin הם הנוגדנים הנפוצים ביותר ממשפחת נוגדנים נגד-פוספוליפידים, קבוצת נוגדנים עצמיים שנקשרה עם קרישיות-יתר ומחלות אוטואימוניות, דוגמת זאבת. נוגדנים אלו מזוהים לעתים קרובות עם נוגדנים אחרים נגד פוספוליפידים, דוגמת Lupus Anticoagulant ו-Anti-Beta-2-Glycoprotein 1. לעתים ניתן לזהות נוגדנים אלו באופן זמני גם במצבים של זיהומים, נוכחות נגיף HIV/AIDS או במקביל לגידולים סרטניים מסוימים, תרופות (דוגמת Phenytoin, Penicillin ו-Procainamide). לפעמים ניתן למצא נוגדנים כאלה בבדיקות דם של קשישים.

תוצאת בדיקה תקינה: שלילי, Negative

עוד בדיקות בנושא בדיקת Cardiolipin IgG

בדיקת Anti- Smooth Muscle Antibody - תמונה

בדיקת Anti- Smooth Muscle Antibody

זוהי בדיקת דם המזהה נוכחות נוגדנים נגד שריר חלק. הבדיקה היא חלק מתהליך האבחון למחלת כבד, מכיוון שהנוגדנים... קרא עוד...
נוגדנים להרפס - Herpes Virus Antibodies – IgM Antibodies - תמונה

נוגדנים להרפס - Herpes Virus Antibodies – IgM Antibodies

מטרת הבדיקה לבחון אם אדם נדבק בהרפס, על סמך נוכחות נוגדנים נגד נגיפי הרפס בדם. בדיקת נוגדנים נגד HSV) Herpes... קרא עוד...
לכל הבדיקות

תשובות לשאלות מפורומים, בנושא בדיקות דם