בדיקת Complement C4

בדיקה המשמשת להערכת חלבון C4, המהווה חלק ממערכת המשלים.

מערכת המשלים כוללת תשעה חלבונים מרכזיים, המסומנים מ-C1 עד C9, ואלו נעים בחופשיות בזרם הדם, פועלים ביחד עם מערכת החיסון ומשתתפים בתגובות דלקתיות להגנה על הגוף מפני זיהומים וגופים זרים.

לעתים נדירות ניתן לזהות חסר מולד של אחד ממרכיב מערכת המשלים, במצבים בהם קיים סיכון מוגבר לזיהומים מסוימים ולמחלות אוטואימוניות.

צילום: שאטרסטוק

בדיקות להערכת מרכיב C3 ו-C4 הן הבדיקות הנפוצות להערכת מרכיבי המשלים. בדיקות אלו משמשות לניטור אחר חולים עם מחלות אוטואימוניות והערכת תגובה לטיפול תרופתי.

הסבר תוצאות הבדיקה

במצבים דלקתיים מערכת המשלים פועלת ביתר שאת, ואז גם ניתן לזהות בדם רמות חלבונים נמוכות. לדוגמה, אצל חולי חולי לופוס (זאבת), בזמן שהמחלה פעילה ייתכנו רמות חלבוני C3 ו-C4 נמוכות מהרגיל.

מעבר למחלות דלקתיות ואוטואימוניות, שינויים ברמות חלבוני המשלים עשויים להופיע במצבים נוספים:

  • רמות נמוכות של חלבון C4 יכולות להופיע גם במצבי זיהום חיידקי, מחלת כבד או כליות, תת-תזונה

  • רמות מוגברות יכולות להופיע בחולי סרטן או במצבי קוליטיס כיבית
טווח תקין (מ"ג/ד"ל)
45 15
התוכן בעמוד זה נכתב על ידי ד"ר עמית עקירוב, רופא מומחה ברפואה פנימית ובאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בבית חולים בלינסון, מרכז רפואי רבין.
** ייתכנו הבדלים בטווח התקין של הבדיקות בין מעבדות שונות. חלק מהמעבדות משתמשות באמצעי מדידה אחרים או עשויות לבחון דגימות שונות. יש לדון עם הרופא המטפל במשמעות תוצאות הבדיקה.

עוד בדיקות בנושא בדיקת Complement C4

בדיקת Complement C3 - תמונה

בדיקת Complement C3

הבדיקה המשמשת להערכת חלבון C3, המהווה חלק ממערכת המשלים. מערכת המשלים כוללת תשעה חלבונים מרכזיים, המסומנים... קרא עוד...
לכל הבדיקות

תשובות לשאלות מפורומים, בנושא בדיקות דם

שלום, בתי בת שנתיים עשתה לאחרונה בדיקת דם של המכ' החיסונית, לאור מחלות חום חוזרות ונשנות כולל 3 משטחים חיוביים לסטרפטוקוקוס בחודש וחצי האחרונים. תוצאות complement c4 שהתקבלו הן-56.2. האם זה תקין? (complement c3-121.4)

שלום רב יש להפנות את השאלה לפורום המתאים של אימונולוגיה ומערכת חיסונית בהצלחה פרופ נמרוד מימון

בנוגע לשאלתי הקודמת: בדיקת complement c4 יצא לי ערך של 50.9 מחוץ לסקלה. טווח הנורמה בין 10 ל 40. תודה מראש.

איני חושב שחריגה גבולית זו היא משמעותית. בדיקה זו היא ממש לא חלק מקובל בברור עובר קטן. שאלי את הרופא המפנה. בברכה, דר' יפת יובל, מומחה ברפואת נשים וילוד דיקור מי שפיר, בצוע סקירת מערכות העובר, יעוץ ומעקב בהריון בסיכון גבוה בזל 35 תל אביב, 035453333 מנהל המיון הגינקולוגי, בי"ח "שיבא" תל השומר