בדיקת גסטרין (Gastrin)

בדיקה זו משמשת להערכת רמות ההורמון גסטרין (Gastrin). זהו הורמון המעורב בבקרת הפרשת חומצה בקיבה - כשיש מזון בקיבה, משתחרר גסטרין לזרם הדם. עם העלייה ברמת החומציות בקיבה ומערכת העיכול, חלה בדרך כלל ירידה בייצור גסטרין.

בדיקת דם להערכת רמות ההורמון מתבצעת במצבים שבהם יש סימנים או תסמינים אופייניים לגידול המייצר גסטרין.

צילום: שאטרסטוק

הסבר תוצאות הבדיקה

רמות גסטרין גבוהות ייתכנו במצבים רבים נוספים, בהם דלקת קיבה ממושכת, מחלת כליות כרונית, זיהום בהליקובקטר פילורי, תרופות לטיפול בצרבת או לאחר ניתוח קיבה.

טווח תקין (פיקוגרם/מ"ל)
100 0
התוכן בעמוד זה נכתב על ידי ד"ר עמית עקירוב, רופא מומחה ברפואה פנימית ובאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בבית חולים בלינסון, מרכז רפואי רבין.
** ייתכנו הבדלים בטווח התקין של הבדיקות בין מעבדות שונות. חלק מהמעבדות משתמשות באמצעי מדידה אחרים או עשויות לבחון דגימות שונות. יש לדון עם הרופא המטפל במשמעות תוצאות הבדיקה.

עוד בדיקות בנושא בדיקת גסטרין (Gastrin)

בדיקת Follicle Stimulating Hormone  (בקיצור - FSH) - תמונה

בדיקת Follicle Stimulating Hormone  (בקיצור - FSH)

Follicle Stimulating Hormone (בקיצור - FSH) הוא הורמון המיוצר בבלוטת ההיפופיזה ומשמעותי מאוד בנושאי פוריות.... קרא עוד...
בדיקת פרולקטין (Prolactin) - תמונה

בדיקת פרולקטין (Prolactin)

פרולקטין הוא הורמון המיוצר על ידי בלוטת ההיפופיזה, והוא חיוני בייצור חלב אם אצל נשים. להורמון אין חשיבות... קרא עוד...
לכל הבדיקות

תשובות לשאלות מפורומים, בנושא בדיקות דם

שלום, בעקבות גסטרוסקופיה שעברתי נתבקשתי לעשות בדיקת גסטרין GASTRIN. התוצאה שהתקבלה היא 124 יחידות: pg/ml. מאז הגסטרוסקופיה אני מטופל ב- NEXIUM 20 MG פעמיים ביום שאלתי: האם רמה של 124 י"ח נחשבת לגבוה ? האם יכול להיות קשר ל- NEXIUM שאני לוקח? תודה

שלום עליה מתונה ברמת גסטרין קשורה לטיפול ע"ד PPI כולל NEXIUM