בדיקת קטוסטרואידים-17 (17-Ketosteroids)

בדיקת 17-Ketosteroids היא בדיקה ישנה יחסית המסייעת לאבחון תסמונות ומחלות הורמונליות. הבדיקה משמשת לזיהוי תוצרי פירוק של אנדרוגנים (הורמונים זכריים) דוגמת Androstenedione, Androsterone, Estrone ו-Dehydroepiandrosterone.

צילום: שאטרסטוק


הסבר תוצאות הבדיקה

רמות גבוהות של הורמוני 17-Ketosteroids באיסוף שתן של 24 שעות עלולות לרמז על גידולי אדרנל, תסמונת קושינג, סרטן שחלות, סרטן האשכים או תסמונת שחלות פוליציסטיות. במקרה זה יפנה הרופא יפנה להמשך בירור.

השפעה על תוצאות הבדיקה

חשוב לדעת שתרופות רבות יכולות להשפיע על מדידת רמות 17-Ketosteroids, כולל תרופות אנטיביוטיות, נוגדי-פרכוסים ותכשירים הורמונליים.

בדיקה זו מבוצעת לעתים רחוקות מאוד, בזכות בדיקות חדשות שמחליפות אותה.

טווח תקין לגברים (מ"ג ביממה)
20 7
טווח תקין לנשים (מ"ג ביממה)
15 5
התוכן בעמוד זה נכתב על ידי ד"ר עמית עקירוב, רופא מומחה ברפואה פנימית ובאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בבית חולים בלינסון, מרכז רפואי רבין.
** ייתכנו הבדלים בטווח התקין של הבדיקות בין מעבדות שונות. חלק מהמעבדות משתמשות באמצעי מדידה אחרים או עשויות לבחון דגימות שונות. יש לדון עם הרופא המטפל במשמעות תוצאות הבדיקה.

עוד בדיקות בנושא בדיקת קטוסטרואידים-17 (17-Ketosteroids)

בדיקת Dehydroepiandrosterone Sulfate - DHEAS - תמונה

בדיקת Dehydroepiandrosterone Sulfate - DHEAS

הורמון DHEAS הוא הורמון זכרי (אנדרוגן), בעל תפקיד בהתפתחות מאפייני מין משניים בנערים בגיל ההתבגרות. הורמון זה... קרא עוד...
צילום: שאטרסטוק

בדיקת המוגלובין מסוכרר Hemoglobin A1c) HbA1c)

זוהי בדיקת דם המדגימה ריכוז ממוצע של סוכר בדם לאורך שלושה חודשים, ויכולה לשמש גם כחלק מבדיקות הסקר... קרא עוד...
לכל הבדיקות