פצע וסקולרי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פצעי לחץ: אבחון וטיפול

מהו פצע כרוני ומהו פצע לחץ? מי נמצא בקבוצת סיכון ללקות בהם? כיצד מאבחנים - ומתי נדרש לגשת לטיפול משולב אצל צוות מקצועי, כדי למנוע התדרדרות במצב? פצע כרוני הוא כל פצע שאינו מחלים לאחר חודש של טיפול מיטבי. הסיבות לעיקוב בהחלמה יכולות להיות מגוונות, ותלויות במחלות רקע של המטופל ובמצב הפצע עצמו. פצעי לחץ הם פצעים שנגרמים בעקבות שכיבה או ישיבה ממושכת ללא תזוזה, או חיכוך של העור כנגד משטח. למעשה, כל מקום בגוף שבו העור מונח על בליטת העצם כגון: העקבים או המרפקים, ונתון ללחץ, מועד לפורענות. מי בדרך כלל סובל מפצעים כרונים?מדובר בעיקר באנשים בגיל המבוגר, הסובלים ממחלות רקע מרובות היכולים לפתח פצעים על רקע סכרת, מחלת כלי דם, הפרעות תחושה, שיתוק, למשל על רקע אירוע מוחי וכד'. כמו כן פצעים יכולים להתפתח בשל חבלה או ניתוח ולהסתבך בשל מחלות הרקע.פצעי לחץ לרוב מאפיינים אנשים מבוגרים, הצמודים למיטות, אנשים עם מחלה שיתוקית, מטופלים עם הפרעות...
ללמוד עוד על פצע וסקולרי
ורידים בולטים ברגליים: מדריך מקוצר-תמונה

לפי מסמך של מכון NICE האנגלי לפחות שליש מהאוכלוסייה סובלת...

מאת:~~ ד"ר...
10/03/2013
פצעי לחץ: אבחון וטיפול-תמונה

מהו פצע כרוני ומהו פצע לחץ? מי נמצא בקבוצת סיכון ללקות בהם?...

מאת: פרופ' יוסי...
14/03/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפצע וסקולרי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פצע וסקולרי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

סבתי בת ה-90 סובלת עשרות שנים מ-DVT ומפיגמנטציה בשוקיים ובקרסוליים, ובשנתיים האחרונות התפתח אצלה פצע עיקש בצד השוק. היא מסרבת/לא מסוגלת להשתמש דרך קבע בתחבושת לחץ, גרב אלסטית (שכבר לפני 30 שנה הומלצה לה) או הרמת רגליים. הפצע אמנם עיקש אבל הוא קטן, בסביבות 1.5 ס"מ בקוטר, ונראה שהוא לא הולך ומתפשט. היא לא מתלוננת על כאבים ולא נראה שזה משפיע על איכות החיים שלה. אני מבין מהספרות שמצבה נחשב לכאורה למצב חמור בדירוג CEAP 6 שמצריך טיפול פולשני דחוף ושישנם כל מיני טיפולים בתחום כירורגיית כלי דם שיכולים לפתור את הבעיה. השאלה מה באמת הדחיפות המעשית שבפנייה לטיפול פולשני, מה יקרה אם היא לא תעשה דבר מלבד טיפול שטחי של ניקוי, הטריה וחבישה אצל האחות בכל פעם שהפצע נפתח? מה הסיכוי שהימנעות מטיפול פולשני תפגע באורח משמעותי באיכות או בתוחלת החיים שלה?

הרבה שאלות ובעיות... א) פקקת עמוקה (DVT) - בדרך כלל "מונעת" טיפול בורידים השטחיים ובעיקר אם בדופלקס ורידים עמוקים יש פקקת או שרידי פקקת דופנית. ב)אין סכנה בכיב. רק כאב. המטרה בטיפול בורידים בנוכחות הכיב היא לרפא את הכיב המכאיב ולמנוע הישנות שלו. ג) כיב ורידי "טיפוסי" הוא דוקא בחלק הפנימי של הקרסול. ד) כיב בחלק החיצוני יכול להיות על רקע של יתר לחץ דם, או אפילו על רקע של מחלה עורקית חסימתית (אז הוא מלווה בכאב ועלול לגרום אפילו לקטיעה). ה) אם הבעיה על רקע ורידי או על רקע יתר לחץ דם - אין דחיפות בטיפול בורידים. אין בו גם צורך - אם אין כאב.

באיזור השוק התחתונה/הקרסול העליון. כדאי לעשות דופלקס ורידים עמוקים ושטחיים? מה בדבר החשש שאי טיפול עלול לגרום לצלוליטיס ולספסיס מסכן חיים?