פטריה בפטמה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפטריה בפטמה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פטריה בפטמה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, כפי הנראה יש לי פטריה בפטמה וקיבלתי מרשם לפוליקוטין, האם מותר למרוח על הפטמה ומותר בהנקה?

מותר אבל לא בזמן ההנקה . לנקות היטב..

שלום רב, אני מניקה את ילדתי הרביעית מזה שנה. למודת נסיון רב שנים בהנקה, ומכירה מצבים של דלקת בשד כמה וכמה פעמים. מזה כ 3 שבועות שסובלת מאוד מדקירות חדות (כמו סיכות שננעצות בבשר החי) בפטמה בעת הנקה (כמו כן רגישות של הפטמה למגע, אפילו למגע של בגד). יועצת הנקה ואנוכי סבורות כי מדובר בפטריה בפטמה (אמנם אין סימנים חיצוניים כלשהם, גם לא אצל התינוקת, אולם הכאבים שאני חשה והעדר גוש או התקשות נראה כי מצביעים על פטריה בפטמה). בימים הראשונים בהם טיפלתי- מרחתי על הפטמה משחת פוליקוטן, פעמיים ביום. חשתי הקלה מסויימת כעבור 3 ימים, אולם לאחר מכן רוקח אליו הגעתי המליץ על מריחה של משחת "פטריון" וטען כי הפוליקוטן מסוכנת לשימוש כיון שמכילה קורטיזול. מאז שאני מורחת את הפטריון (ומאז שהפסקתי את השימוש בפוליקוטן) הכאבים התגברו וכמעט חזרו לנקודת ההתחלה, כך שנראה שהפטריון אינה עוזרת. האם הפוליקוטן מותר ונכון לשימוש במצב של פטריה בפטמה? מה עוד ניתן לעשות? אני באמת בסבל נוראי, בכל הנקה מהשד הנגוע בפטריה נשימתי ממש נעתקת מעוצמת הכאב, אינני יודעת מה ניתן עוד לעשות. אודה מאוד מאוד לתשובתך.

היי טלי, את מתארת את אחד התופעות המתסכלות ביותר בהנקה. אכן נוצר הרושם שמדובר בפטריה בפטמה , ולרוב לא ניתן להוכיח זאת. קו הטיפול הראשון הוא אכן טיפול אנטיפטרייתי ולעתים נדרש זמן רב מ-3 ימים להחלמה.. לעתים כשאין תגובה לטיפול מומלץ לטפל גם בפטאיה בפה התינוק. באם ללא שיפור וגרד משמעותי מומלץ לנסות טיפול עם סטרואידים כפוליקוטן. ממליצה לך להיות בטיפול משולב של כירורג שד ויועצת ההנקה על מנת לקבוע תוכנית טיפול שתעניק לך המשך הנקה בהנאה. חג שמח!

ד"ר סמדר, תודה רבה על התשובה. רק אם זה בסדר לוודא שהבנתי- כתבת באם יש גרד - אין לי גרד אלא תחושת שריפה וכאב של דקירות נוראי. האם לזה הכוונה למקרה בו ניתן להתשתמש בפוליקוטן? מהו מינון השימוש? פעמיים ביום? למשך כמה זמן? האם את ממליצה גם על טיפול בזרעי אשכולית - הן במשחה והן בנטילה דרך הפה? שוב תודה רבה.

25/01/2016 | 21:52 | מאת: אמא טרייה
מתוך פורום הנקה

הי, מניקה מזה שלושה חודשים ללא כאבים. בימים האחרונים החל לכאוב לי בשד ימין וכעת יש כתם לבן קטן ממש על בפיטמה האם יכולה להיות זו פטריה? בפה התינוק לא מצאתי לובן ואין סממנים אחרים מלבד הכאב והכתם הלבן...

היי לא בהכרח יכול להיות שזאת צינורית חסומה תשני תנוחה שימי פדים חמים ואםזה לא עוזר תפני לרופא בהצלחה

שלום אני מניקה וחוששת שנדבקתי מפטרייה מהלשון של התינוקת. הפטמות ורודות ורגישות, ויש כתמים לבנים. מורחת לה דקטרין אוראל ג'ל, שמתי גם על הפיטמה שלי, אך ללא שינוי. איזה משחה מתאימה לכך? תודה

שלום יש לשאול רופא עור