תרופות מדכאות מח העצם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתרופות מדכאות מח העצם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תרופות מדכאות מח העצם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום! אני אדם בריא, בן 29, ספורטאי. החל משבוע שעבר התחלתי לקחת תרופה בשם:emtrivir teva - תרופה המשמשת כ-prep - טיפול הניתן על מנת למנוע אפשרות של הידבקות בנגיף ה-hiv במקרה של חשיפה. את הטיפול אני לוקח ע״י בליעת כדור אחד ביום, ובו מצויים הרכיבים הפעילים: Emtricitabine- 200mg. Tenofovir Disoproxil-245mg. כשהסתכלתי בעלון התרופה הנ״ל (emtrivir) ראיתי שאחת מתופעות הלוואי שעשויות להתבטא בספירת הדם היא ירידה במספר תאי הדם הלבנים מסוג cd4, וכמו כן- דיכוי של מח העצם. שאלתי היא מה המשמעות של תופעת לוואי זו בעבור הבריאות היומיומית שלי? כלומר האם עקב תופעת לוואי זו, לאורך זמן, אני עלול להימצא בסיכון כלשהו? אם כן- מהו? האם יתכן מקרה קיצוני שבו, כתוצאה מדיכוי מח העצם, הסיכון שלי לסרטן הדם או סרטן הליפה עולה? (עקב שימוש יומי בתרופה הזו). חשוב לי לדעת היטב מה הסיבוכים שעלולים להתרחש, מכיוון שאני אדם בריא וחשוב לי שהתרופה הזו שאני צורך לא תפגע בי בדברים אחרים. לפני שמוש בתרופה יצא בספירצ הדם שלי: נויטרופילים (ערך מוחלט)- 2.40. לימפוציטים (ערך מוחלט)- 2.20

לפי הערכים שהצגת מספר התאים הלבנים תקינים. יש תרופות רבות שיכולות לגרום לדיכוי מח עצם אך לרב הסיכוי שזה יקרה נמוך מאד וברב התרופות לא מדובר בשינוי סרטני ולכן לרב אין צורך בפעולה מיוחדת. איני עוסקת בטיפול למניעת HIV ואיני מכירה לעומק את תופעות הלוואי של התרופות שקיבלת ואת נושא הירידה בCD4. ממליצה לפנות לרופא שרשם לך את הטיפול.

לציין שבדרך כלל אין בעיה לחדש אספירין גם אם לא לקחת כמה ימים.