רחם כפול: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

שאלות נפוצות מפורום אנדוסקופיה גינקולוגית

שאלה: מה הן הסיבות השכיחות לדימום ווסתי מוגבר או לא סדיר?תשובה: הסיבות השכיחות הן לדימום מוגבר משתנות בהתאם לגיל האישה וכוללות הימצאות שרירן (מיומה) הגדל בדופן הרחם, פוליפ ברחם, רירית היפרפלסטית ומעובה, אטרופיה של רירית הרחם וחוסר איזון הורמונלי. שרירן הינו גידול שפיר של שריר הרחם. למעשה זהו הגידול השכיח ביותר באשה המתפתח באחת מכל שלוש נשים בגיל הפריון. השרירן מאובחן בד"כ בנשים מעל גיל 35 וסיבות הופעתו אינן ברורות אך ידוע שגדילתו תלויה בהורמון האסטרוגן. לנשים רבות אין כלל תלונות והממצא הינו אקראי ומתגלה בבדיקה גינקולוגית או סונוגרפית. שאלה: מהו ניתוח אנדוסקופי ומה הם יתרונותיו? תשובה: הניתוחים האנדוסקופים הינם ניתוחים שאינם דורשים פתיחת בטן ומכאן ייחודם. לשם צפייה באברים...
ללמוד עוד על רחם כפול
הריון: איך מחזירים עובר לרחם?-תמונה

החזרת העוברים המתפתחים לתוך הרחם היא השלב האחרון בהליך...

מאת: פרופ'...
15/01/2012
אל מלא רחמים-תמונה

על מעמדו האבסולוטי של הרחם, ועל הצורך בהבנה מעמיקה של...

מאת: למרות...
29/07/2004
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לרחם כפול?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

רחם כפול: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, עברתי לפני שנה וחצי הסרה של מחיצה רחמית באורך 1.5-2 סמ. מאז נכנסתי להריון וילדתי בשבוע 38+5 לאחר השראת לידה. בלידה השיליה לא נפרדה כלל, ובוצע רביזיו אגרסיבי עם איבוד מאסיבי של דם. לאחר הלידה נשארה שארית שיליה שחדרה למיומטריום בפונדוס. השארית הוסרה בהיסטרו ניתוחית. 3 חודשים לאחר מכן עברתי היסטרו אבחנתית לביקורת (בוצעה עי אותו רופא שביצע את הניתוחית), ונמצאה מחיצה של 25%. 1. האם מחיצה יכולה להווצר מחדש כתוצאה מהסרת שארית שילייה באזור? הרופא טוען שהיא כנראה היתה גם במהלך ההריון (משמע שהוא פיספס אותה במהלך הניתוחית? מדובר ברופא הכי מוכר בתחום), אך אשמח לשמוע חוות דעת נוספת. 2. מה כדאי לי לעשות איתה אם אני מתכננת הריון נוסף? 3. מה הסבירות לכך שהשיליה לא תפרד שוב בלידה הבאה? מאז הלידה האחרונה רק התווספו צלקות לרחם שלי. 4. האם יש משהו שניתן לעשות כדי למנוע נעיצות שיליה או כדי למזער נזקים? 5. מה עושים במידה ושוב תהיה נעיצות? ומה צריך לעשות במהלך ההריון כדי לזהות אותה מראש? (בהריון האחרון לא ידעו על הנעיצות לפני הלידה) תודה!

1. מאחר והרחם נוצר מחיבור של שני רחמים במהלך החיים העובריים, שכיח שגם אחרי הסרת מחיצה נותר מבנה דמוי לב, כלומר מחיצה קטנה. 2. כלום. 3. יש סיכון מוגבר. 4. לתכנן את הלידה. 5. אולטראסאונד מכוון לאזור השליה.

תודה רבה על המענה המהיר! מה הכוונה לתכנן את הלידה? מול מי אני אמורה לעשות את זה? בלידה האחרונה צוות חדר הלידה אפילו לא עבר איתי על תוכנית הלידה (הייתי שם במעקב לפני הלידה, אבל מעולם לא דנו איתי בתוכנית הלידה).

כדאי לפחות חודש לפני הלידה להיפגש עם המומחים של חדר הלידה בו תלדי, על מנת להחליט על אמצעי הזהירות בלידה שלך.

האם לאור כל האמור לעיל יש התוויה לפונדקאות? ברקע גם - שחלות פוליציסטיות, נשאות של מוטציות הטרוזיגוטיות לקרישיות יתר (פקטור 2 וmthfr) ותת פעילות של בלוטת התריס (מטופל ביוטירוקס). ההריון המדובר הושג דרך ivf. תודה שוב!

אם את מעוניינת להימנע לחלוטין מסיכון בלידה הבאה, אז פונדקאות זה פתרון מצוין.

שלום.. אני בת 28.. לבעלי בעית זרע ואצלי נמצא מחיצה 30 אחוז קצת פחות.. הרופא אומר שלא כדי להוריד וטוען שזה יכול לגרום נזק ברחם ולא עלינו משם רק פונדקאות. ואמר לי להתחיל הפריה ככה.אני חוששת כי עברתי גרידה בשבוע 9.. ואני חוששת מהפלות לידות מוקדמות וכו חס ושלום. (מה שקרה לי בעקבות גרידה זה רירית שלא חזרה מלפני חצי דנה .. רירית לפני גרידה הגיעה ל 10 בביוץ, . כיום בביוץ 7.5) 1) האם באמת כך הדבר וכדי להתחיל טיפול ללא ניתוח? 2) האם רחם עם מחיצה יכול לא עלינו לגרום להפלה בשבוע מתקדם מאוד ?? אנסה ללכת לעוופא לחוות דעת נוספת.... אך אשמח לדעת מה היית חושב תודה!!! ויום בריא!!

מציינת שאין לי ילדים עדיין***

מחיצה היא ממצא שכיח, שנובע מכך שהרחם שלך נוצר מהתאחות של שני רחמים בחיים העובריים. בד"כ אין לכך משמעות על הצלחת ההיריון, אך אם את מוטרדת הרי שהניתוח להסרת המחיצה הוא די פשוט.

תודה על תשובתך.. נאמר לי ע"י הרופא שיש השלכות להשאר עם רחם מחיצתי (30%) ההשלכות הן לידות מוקדמות בשבועות מתקדמים.. אני מאוד חרדה מכך.. מצד שני הרופא אומר שלא כדי לגרום נזק לרחם.. ואתה אומר שזכ הליך פשוט . מה היית ממליץ לי לעשות?

זה באמת לא ברור אם יש יותר תועלת או נזק בניתוח. תצטרכי לזרום עם התחושות שלך. בד"כ המנתחים בעד ורופאי הפריון הרבה פחות בעד.

10/07/2019 | 22:07 | מאת: הריון ראשון :)
מתוך פורום הריון ולידה

הי :) אמרו לי (לצערי) שיש לי רחם שהיא או דו קרנית או דידלפי (שלחו אותי לבדיקה בספקולום עדיין לא נבדקתי) השאלה היא כזאת, אם מדובר ב2 רחמים וכבר יש הריון (שבוע 11), האם ניתן להכנס להריון גם ברחם השניה? ואם זה דו קרני, מה הסבירות שאפשר להגיע עד סוף ההריון? עד איזה גודל בממוצע עובר יכול להשתרש במצבים כאלה? תודה מראש

יש הריונות ברחמים כאלה ותתפלאי... לפעמים יש גם 2 הריונות ברחם רגיל... גם בכזה יכולים להיות 2 הריונות, ההבדל בין דו קרני לדידלפי הוא בצווארים (יש לך 2 אם זה דידלפי) ושימי לב שבמקרים כאלה לפעמים יש גם מחיצה בנרתיק והיא יכולה להיות אורכית או רוחבית, ואפשר לגמרי הריון במצב כזה רק שזה הריון בסיכון כי יש מה שנקרא נפח פונקציונלי מופחת, זה אומר שהנפח של הרחם קטן יותר וזה עושה יותר צירים מוקדמים ואפילו לידות מוקדמות, לא פשוט אבל לגמרי אפשרי, אגב לגבי האבחנה...זה נשמע לא לגמרי ברור, את יכולה להוסיף פרטים לגבי איך איבחנו

20/07/2019 | 23:32 | מאת: הריון ראשון :)
מתוך פורום הריון ולידה

חשבתי שישלחו אותי לאבחנה אבל לא ניתן בגלל שאני בהריון. אני בשבוע 13, וניגשתי לבדוק את הנושא עקב טיפה דימום..אמרו לי שלפי מה שרואים יש נרתיק אחד ויש צוואר רחם אחד. *האם מדובר בדו קרני? בדידלפי? סתם מחיצה? בנוסף לדעתם הם חושבים שיש 2 רחמים אך כמו שאמרו לי רק אחרי הריון ניתן לבדוק בוודאות. בנוסף יש הפרשות חומות כבר שבוע *וחצי וראיתי מעט דם. האם זה מראה באמת על 2 רחמים? סליחה על כל השאלות קצת מלחיץ תודה :)

ד״ר שלום, אני בשבוע 18 ומתלבטת האם לעשות מי שפיר (אני בת 31). אחד הדברים שמפחידים אותי זה שיש לי רחם דידלפי וגם סובלת מבקע טבורי. האם בשל 2 מצבים אלו יש סיכון נוסף בבדיקה? אציין שאין אינדיקציה לביצוע הבדיקה, רק כדי להיות רגועה...

שלום. בקע טבורי ורחם דידלפי אינם מעלים את הסיכון בדיקור מי שפיר, ואין מניעה מלבצע את הבדיקה במצבים אלו. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב