נגישות
נגישות

מיומה תוך דפנית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מיומות: עושות שרירים ברחם

המיומות, או בשמן העברי שרירני רחם, פוגעות ברבע מן הנשים בגיל הפוריות. שיטות טיפול חדשניות עשויות למנוע את הצורך לבצע כריתת רחם שרירני רחם, הידועים גם בשם מיומות, הם הגידולים השפירים השכיחים ביותר בקרב נשים בגיל הפוריות. גידולים אלה מתפתחים מתאי השריר ומרקמות אחרות המצויות בתוך דופן הרחם. השרירנים עלולים להופיע כגידולים נפרדים או כצברי גידולים בגדלים שונים. לפחות רבע מהנשים סובלות משרירנים ברחם. ייתכן כי קרוב ל-80% מהנשים סובלות למעשה מגידולים אלה, אך אינן מודעות לכך מאחר שהן חשות בתסמינים מעטים או שאינן חשות בתסמינים כלל. על אף שהסיבה לשרירני רחם עדיין אינה ידועה, נמצאו כמה גורמים המגבירים או מפחיתים את הסיכון להתפתחותם. כך, נשים הסובלות מעודף משקל מצויות בסיכון מוגבר מעט להתפתחות שרירני רחם, בהשוואה לנשים בעלות משקל תקין. לעומת זאת, נשים שילדו מצויות בסיכון נמוך יותר להתפתחות שרירני רחם, בהשוואה לנשים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים למיומה תוך דפנית

מיומה - תמונת המחשה
מיומה קיבלתם תוצאות של בדיקות ואין לכם מושג מה הן אומרות? מה זה אומר אם ההמוגלובין שלכם נמוך?...
ללמוד עוד על מיומה תוך דפנית
שרירני רחם - מיומות-תמונה

מה גורם להתפתחותם של שרירני רחם וכיצד ניתן לטפל בהם? פרופ'...

מאת: פרופ'...
10/06/2009
מיומות: עושות שרירים ברחם-תמונה

המיומות, או בשמן העברי שרירני רחם, פוגעות ברבע מן הנשים...

מאת: מערכת zap...
25/01/2011
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למיומה תוך דפנית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מיומה תוך דפנית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בעקבות דימומים נמצאת בבירור רפואי , האולטרסאונד הראה גוש גדול ובשתי בדיקות הטכנאיות אמרו שרוב הסיכויים שזאת מיומה ולא פוליפ , ביצעתי בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתי ת והתוצאה הייתה שחלל הרחם נקי ואין כלום . הייתי אצל רופא פרטי שהוא גם מנתח והוא אומר שבוודאות מדובר במיומה והיא נמצאת בחלל הרחם , לדבריו כיוון שבדיקת ההיסטרוסקופיה בוצעה ללא הרדמה מכניסים סיבים אופטיים דקים ויתכן ולא יראו את המיומה , וכרגע מומלץ לי לבצע היסטרוסקופיה ניתוחית . האם באמת יש פספוסים בהיסטרסקופיה האבחנתית ? האם ניתן לדעת בוודאות שהמיומה נמצאת בחלל הרחם על סמך באולטראסאונד , כי הרופאה שלי אמרה שזה השתקפות ולא מידע מדוייק . היא לא הייתה בטוחה שזה ברחם וכשקיבלה את תוצאת ההיסטרוסקופיה מבחינתה זה היה וודאי שאין כלום ברחם וצריכים להמשיך בירור לגבי מיקום המיומה .

יתכן שהשרירן שראו באולטרהסאונד נמצא בדופן הרחם ודוחק את החלל אך לא בתוך חלל הרחם. זה יכול להסביר מדוע בהסטרוסקופיה בה מסתכלים מתוך חלל הרחם לא ראו אותו. שרירן תוך דופני גם אם איננו חודר לחלל הרחם, עדיין יכול להוות סיבה לדימום מוגבר בווסת.

שלום פרופ', שבוע 10+4, שרירן בדופן הרחם 0.29 ס"מ, קטן מדי בשביל שהרופאים יתנו לו חשיבות, גדול מדי בשביל לעזוב אותי בשקט. כל תקופת התמיכה הוא כאב רק בישיבה, כנראה לחץ על השלפוחית או על משהו בסביבה, הרמתי רגליים למעלה, גם בעבודה, וזה עזר. מסוף השבוע האחרון (כמה ימים אחרי הפסקת התמיכה) הכאבים כבר בכל תנוחה. בשכיבה, בישיבה, בהליכה, רגליים למעלה מחמירים את הכאב, רק שכיבה על צד שמאל קצת מקלה, אבל גם זה לא לגמרי. בשבת בצהריים היה דימום קל, ביקור במיון הרגיע אותי שהעובר תקין ויש דופק ולא רואים מקור לדימום, אבל מאז שיצאתי משם הכאבים התחזקו. אני מתחילה לחשוב שיש קשר גם בין הדימום לשרירן. אבל מה שמטריד אותי זה הכאב הבלתי נסבל, לא בעוצמה שלו, אלא במשך שלו, הוא פשוט שם כל הזמן ומתיש אותי, ויש לי עוד 30 שבועות לפניי. קראתי כבר הכל על שרירנים בהריון, ובכל זאת מקווה לשמוע משהו חדש שיכול להקל עליי.

רק דבר אחד יש לי לאמר לך: מומלץ להפסיק לקרוא.ֳספק אם תמצאי בספרות הרפואית או הספרות הפופולרית מאמר רלוונטי אחד על שרירן שצריך ״מיקרופסקופ״ כדי לראות אותו. כל מה שתקראי יתייחס לשרירנים ולא לשרירנים בגודל חסר משמעותְ זה. הרופאים לא מתרגשים משום שאין על מה להתרגש.ֳזה לא ממקום של ״זלזול״ אלא ממקום מקצועי. ספק רב מאד, מאד, מאד, אם יש קשר בין שרירן זה לכאב ו/או לדימום. כאבים מסוג זה יש כמעט בכל הריון, וגם דימום כמו מה שאת מתארת יש בהרבה הריונות. את מצאת סיבה לקשר שספק רב או הוא אכן קיים. איני יודע אם הרגעתי, או ״הרגזתי״ , אבל אלה העובדות. פשוט להרגע ולהשאיר את מאגרי הדאגה למקומות מדאיגים יותר. בהצלחה. -פרופ׳ תדיר.

אבל פרופ', זו לא שאלה של דאגה אלא שאלה של כאב. אני לא בנאדם שבוכה מכל כאב, עשיתי שאיבות בלי הרדמה ולא התלוננתי. זה חזק מדי ומתמשך מדי, זה בפירוש מתחת לרחם ושם בדיוק נמצא השרירן. עובדה שגם בביוצים תמיד כאב לי. אני יודעת שיש הכחשה גורפת של כאבים משרירן קטן, אבל עובדה שזמן הכאב חופף לרמת האסטרוגן בגוף. ועובדה שלא נמצא הסבר אחר ובדקו אותי כמה וכמה פעמים. ברשותך, אני אנסה לשאול אחרת - נניח שזה השרירן - מה אפשר לעשות?

גודל השרירן 29 מ"מ - זה משנה את התשובה?

העובדה שכאב לך בסיטצים מדברת ר׳ על סף הכאב, ואינה מרמזת על כל קשר למיומה. הסיכוי שיש קשר למיומה קלוש, ואין שום דבר שאפשרְ, או צריך לעשות. מה זו התאוריה על הקשר בין הכאב לרמת האסרוגן? את עושה פרופיל הורמונלי דינמי? לשם מה?

לא :-) אני מניחה שהרמה גבוהה בהריון, זה הכל. ראית את התיקון?

עדיין לא ברור מה הקשר לרמות האסטרוגן והכאב. את מעלה תאותיות חסרות כל בסיס מדעי. שרירן גדל בעקבות שילוב של רמות גבוהות של אסטרוגן ופרוגסטרון, וזה אכן גבוה בהריון. לכן שרירנים גדלים מהר בהריון. לעניין הגו׳ל. עד עכשיו זה היה גודל חסר כל משמעות ועכשיו זה קטן וחסר משמעות. ו... אין מה לעשות עם זה.

קיימים חילוקי דעות בקרב העוסקים בנושא אם שרירן שכזה, אשר אינו חודר אל חלל הרחם או מעוות אותו, עלול להוות הפרעה להיריון, המצדיקה הסרתו בניתוח. כיום נוטים רוב רופאי הפוריות להאמין שגם שרירנים קטנים (פחות מ-5 ס"מ קוטר), המצויים בדופן הרחם ואינם מעוותים את חלל הרחם או דוחקים את הרירית, עלולים להפריע במידה מסוימת לקליטת העוברים. על-כן קיימת נטייה הולכת וגוברת להמליץ על כריתת שרירנים אלה במסגרת טיפולי הפוריות, במיוחד אם מדובר בכשלונות חוזרים בקליטת עוברים, וכאשר לא ניתן לשים את האצבע על אף גורם אחר שיכול להסביר את הכשלונות. ניתוח כזה מבוצע בד"כ על ידי לפרוסקופיה ניתוחית או לעיתים רחוקות באמצעות פתיחת בטן (לפרוטומיה). מה דעתך? תודה רבה

מסכים עם האמור לעיל לעיתים שרירנים תוך דופניים עלולים לפגוע בהשתרשות במיוחד במקרים של כשלונות חוזרים

28/11/2016 | 18:15 | מאת: ימית
מתוך פורום

בת 50, 3 שנים ללא מחזור. ב-u.s לפני כשלושה חודשים עובי הרירית כ-8 מ"מ, תוצאות בדיקת דם: E2 - 435 Lh - 27 FSH -25 Tsh - 0.49 באולטרסאונד השבוע: רחם: אורך - 43 מ"מ עובי - 35 מ"מ רוחב - 44 מ"מ עובי רירית 4.4 מ"מ. שחלה ימנית: אורך - 16 מ"מ גובה - 11 מ"מ שחלה שמאלית: אורך - 21 מ"מ גובה - 11 מ"מ בקיר הקדמי של הרחם שרירן אינטרמורלי בגודל 12 מ"מ. מדי מספר חודשים עובי רירית הרחם משתנה. גם מבלי לבדוק זאת ב- u.s אני יודעת זאת על-פי ההפרשות וכאבים בפטמות. לדעתי אם הייתי עושה u.s לפני כשבועיים גם הייתה רירית עבה יותר. האם הדבר מהווה בעיה ? האם יש להמשיך ולעקוב באולטרסאונד ? תודה

ימית שלום ותודה על שאלתך. הממצאים אינם תקינים לכאורה ויש לפנות למעקב וכנראה טיפול רפואי מסודר. בברכה דר' זלוצובר

ימית שלום ותודה על שאלתך. הממצאים אינם תקינים לכאורה ויש לפנות למעקב וכנראה טיפול רפואי מסודר. בברכה דר' זלוצובר