אשלגן בשתן: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאשלגן בשתן?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אשלגן בשתן: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב באיסוף שתן 24 שעות נמצא 163mEq/24h. אשלגן בדם תקין כמו גם שאר מדדי הדם והשתן. משקלי 75 ק"ג. על מה מעידה התוצאה הגבוהה?

לא ברור למה בוצעה הבדיקה אבל האשלגן המופרש בשתן מושפע מהתזונה שלך בין היתר. אם האשלגן בדם תקין סביר שאין כל בעיה והאשלגן המופרש נובע מאכילת מזונות עתירים באשלגן, שבאדם בריא זה בהחלט מומלץ

שלום. המשכתי את איסוף השתן והתקבלו התוצאות הבאות. (נשאר לי עוד איסוף אחד). OSMOLALITY- URINE 472 m0sm/k 50 סמן - ערך תקין 472 1200 CITRATE-U SAMPLE 194 mg/L CITRATE- URINE 24h 388 mg/24h 290 סמן - ערך תקין 388 1150 נפח : 2 ליטר שתן קראתי שאמור להיות 300 ציטראט לכל ליטר שתן ולכן תוצאה של 388 ל2 ליטר היא מאוד נמוכה. האם זה נכון? האם כדאי לקחת קיי-ציטק (אשלגן צטראט) כדי להעלות את זה? והאם זה מה שגורם לי לאבנים? (פעם שנייה אחרי אירוע שהיה לפני שנתיים).

הגדרת היפוציטראטוריה אינה אחידה אך בדרך כלל נהוג להגדיר כהפרשה הפחותה מ320 מ"ג ליממה. על כן ההפרשה שלך בשתן אינה מוגדרת כתת-הפרשה. ביצרני אבני (קלציום) שואפים לתקן את רמות הציטאט לנורמה כחלק מטיפול מונע . לקיחת טיפול תרופתי מחייבת מעקב אחר חומציות השתן (שכן אם הטיפול גורם להבססת השתן ברמה מופרזת עלולים להיווצר גבישי קלציום-פוספור). התכשירים מכילים אשלגן במטופלים בסיכון לפתח היפרקלמיה (אי ספיקת כליות, מטופלים המשתמשים בתרופות שמעכבות הפרשת אשלגן בשתן) יש לבצע מעקב אחר רמות האשלגן בדם. שים לב שכשמבוצע ברור לאבנים נהוג לחזור על אסופי השתן לפחות! פעמיים. אני הייתי מתחילה בשינוי הרגלי תזונה. תזונה צמחונית קשורה בעליה הפרשת הציטראט בשתן, בעוד שדיאטה עתירת חלבון מין החי קשורה בירידה בהפרשתו.

רקע כללי:בן 41 עם אנמיה קלה ו 2 אבני כליות קטנים מאוד ולא משמעותיים על פי הרופא לוקח 2 קפליות אשלגן ציטראט מזה כ 8 חודשיים כטיפול מונע עקב ציטראט נמוך מאוד בבדיקה . מבצע פעילות גופנית מאוד עצימה (ריצות ארכות וחדר כושר). לח דם נמוך בסביבות 95/56 דופק נמוך מאוד 32( בוצעה בדיקה לב במאמץ- תקין) בבדיקה האחרונה קריאטינין 0.96 אוריאה 41 ה Potassium יצא 5.2 כאשר בבדיקה הקודמת לפני כחודשיים הערך יצא 4.5 כמו כן שמתי לב שבבדיקת קלציום חלה עלייה מ 9.6 ל 10.3 שאלתי מה הסיבה לדעתך לעלייה באשלגן והקלציום(הבנתי שעלייה באשלגן היא מסוכנת),האם מדובר בגלל כדורי האשלגן שאני נוטל תזונה עתירה בסידן או סיבה אחרת? תודה

התרופה מכילה אשלגן. יכול להיות שעובדה זו , ואולי תזונה עשירה באשלגן (למשל פירות קיץ), שימוש בתרופות שונות המעקבות הפרשת אשלגן בשתן (כגון משכחי כאבים נוגדי דלקת שאינם על בסיס סטרואידילי עקב פציעת ספורט למשל) היא שתרמה לעליה. בבעלי תיפקוד כלייתי תקין בהינתן שאין שימוש קבוע של תרופה שמעקב הפרשת אשלגן בשתן אין חשש אמיתי מהיפרקלמיה מסכנת חיים . התרופה מכילה גם ציטראט שיכול באופן תאורטי לגרום לעליה בקלציום הקשור לחלבון (לאלבומין) וכך עליה בקלציום בדם. מומלץ לחזור על הבדיקות. אנמיה מחייבת ברור לסיבתה.

שלום שואל לגבי אבי כבן 90, עם אי ספיקת כליות כרונית, קריאטינין 1.4, אי ספיקת לב, מחלת לב איסכמית בעברו עם צינטורים ומעקפים. מקבל טיפול קבוע בין היתר סילריל 2.5, אלדקטון 12.5 מ"ג פעם ביומיים. בדיקת אשלגן רוטיניות בפעמיים האחרונות עם היפרקלמיה סביב 5.8. נשלח למוקד לביצוע אקג - ללא סימני היפרקלמיה באקג. רופא במוקד המליץ לשקול הפסקת האלדקטון /סילריל ודיאטה דלת אשלגן. הרופאת משפחה אמרה שהיא חושבת שעדיף להמשיך עם הסילריל והאלדקטון במינןן הנ"ל ונתנה לו קייאקסטלאט 15 גרם פעם ביום. הטעם די מגעיל לו. - מה לדעתך הגישה המועדפת במצב כזה - האם הפסקת טיפול תרופתי נוכחי בסילריל או אלדקטון או התחלת טיפול בקייאקסלאט ? - האם קייאקסלאט הוא טיפול בטוח לטווח ארוך או שמיועד לתקופה קצרה של שבוע-שבועיים? - כל כמה זמן מומלץ לבצע בדיקת אשלגן? - האם טיפול בפוסיד מומלץ במצבים אלו , שכן קראתי שאפשר לסלק אשלגן בשתן(אינו מקבל כעת פוסיד כלל), או שזה דווקא יכול דווקא להחמיר את תפקודי הכליות ורצוי להמנע לדעתך? תודה

ההחלטה תלויה בעקר בתפקוד הלב . אם יש אי ספיקת לב סיסטולית משמעותית הרווח של התרופות הוא כנראה משמעותי. אם אביך מסוגל לעמוד בהגבלות התזונתיות יתכן וכלל לא יזדקק לטיפול תרופתי (היפרקלמיה של 5.8 אינה מאד חמורה). מתן קייקסאלאט לא מומלץ לטיפול כרוני, אך עד לאחרונה לא הייתה אופציה טיפולית אחרת והטיפול ניתן באופן כרוני למטופלים רבים בהעדר ברירה אחרת. כיום יש בשוק תרופה חדשה בשם VELTASSA המומלצת לשימוש כרוני. התרופה אינה בסל הבריאות אך לדעתי ניתן להשיגה ב"טופס 27 ג". תדירות המעקב – לדעתי פעם בשבוע ל2-4 שבועות, ואם יציב לרווח את המעקב. אשר לשימוש בפוסיד – הוא מעלה את אובדן האשלגן בשתן, אך גם משתן, עלול לגרום להתייבשות והחמרה בתפקוד הכלייתי. ההחלטה לתת אותו היא מוצדקת אם אביך סובל מבצקות/סימני עודף נפח. אם מאוזן לא הייתי ממהרת להוסיפו.