שפעת עונתית: איזה חיסון טוב יותר לילדים?

(2)
לדרג

איזה חיסון נמצא יעיל יותר בילדים כנגד מחלת השפעת העונתית? האם חיסון מומת בזריקה או חיסון חי מוחלש (פלומיסט) הניתן בתרסיס? התשובות בפנים

רופא אנדוקרינולוג
03-9377182

מדי שנה לקראת החורף, ממליץ משרד הבריאות לכלל האוכלוסייה מעל גיל 6 חודשים להתחסן כנגד השפעת העונתית. השנה, בעונת החיסונים 2018-2018, הוצעו לציבור בישראל שני סוגי חיסון נגד שפעת: חיסון בזריקה, הכולל תרכיב מומת, וחיסון בתרסיס לאף (פלומיסט, FluMist - חיסון חי מוחלש. מיועד לילדים מגיל שנתיים ומעלה ולמבוגרים עד גיל 49).

החיסון בתרסיס חזר השנה לשימוש לאחר שנתיים שלא שווק בישראל, עקב הקביעה של המרכז לבקרת מחלות האמריקאי כי הוא פחות אפקטיבי בהשוואה לחיסון בזריקה. בפברואר 2018 שינה המרכז לבקרת מחלות האמריקאי את קביעתו, ובעקבות כך, משרד הבריאות הישראלי המליץ בתדריך החיסונים 2018 על חיסיון בתרסיס לאף ועל חיסון בזריקה, באותה המידה.

כעת, תוצאות מחקר חדש, שפורסם לאחרונה בכתב העת האמריקאי Pediatrics, מעמידות שוב את יעילותו של החיסון בתרסיס בסימן שאלה.

חיסון מומת בזריקה -יעילות של 51%. צילום: שאטרסטוק

מה מצא המחקר החדש?

מנתוני המחקר החדש עולה כי החיסון בתרסיס היה פחות יעיל במניעת זיהומי שפעת בילדים, ובפרט Influenza A/H1N1, בעונות השפעת האחרונות, בהשוואה לחיסון מומת כנגד שפעת.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים נתונים מחמישה מחקרים בין השנים 2013-2014 ועד 2015-2016 מרשת U.S. Influenza Vaccine Effectiveness Network. החוקרים אספו נתונים אודות למעלה מ-17,000 ילדים בגילאי 2-17 שנים. רבע מהנבדקים נמצאו חיוביים לשפעת, מתוכם: 37% עם עדות ל-Influenza A/H3N2, כ-25% עם (Influenza A/H1N1 (pdm09 ו-25% עם עדות לזיהום מסוג Influenza B.

שליש מהחולים חוסנו כנגד שפעת, כאשר 30% מתוכם קיבלו את החיסון החי-מוחלש. יעילות החיסון החי-מוחלש בילדים עמדה על 20% בגילאי 2-17 שנים כנגד (Influenza A/H1N1 (pdm09, בהשוואה ליעילות של 67% עם חיסון מומת. החוקרים מדווחים כי לחיסון החי-מוחלש ולחיסון המומת הייתה יעילות דומה כנגד Influenza A/H3N2 או כנגד Influenza B. יתרה מזאת, בחולים שקיבלו חיסון חי-מוחלש תועד סיכוי גבוה פי 2.6 להדבקה בזן H1N1, בהשוואה לאלו שקיבלו חיסון מומת.

משילוב הנתונים מעונות השפעת ב-2013-2014 עד 2015-2016 עלה כי היעילות הכוללת של החיסון כנגד כל זיהום שפעת עמדה על 26% לאחר מתן חיסון חי-מוחלש, בהשוואה ל-51% לאחר מתן חיסון מומת. ממצאי המחקר הנוכחי מעידים על התוצאות המאכזבות של חיסון FluMist בעונות השפעת האחרונות.

מהי השורה התחתונה?

החיסון המומת כנגד השפעת העונתית בילדים יעיל פי שניים מהחיסון בתרסיס.

ד"ר עמית עקירוב, רופא מומחה ברפואה פנימית ובאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בבית חולים בלינסון, מרכז רפואי רבין. 

  • צור קשר
  • קבע פגישה
  • שאל אותי
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים. לעיתים רחוקות לא נוכל להעביר את הבקשה, או שהיא תועבר באיחור. לכן, בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום