יותר כושר גופני, פחות גלאוקומה

(1)
לדרג

מחקר חדש מצא כי הקפדה על פעילות גופנית סדירה ושמירה על הכושר הגופני עשויה להפחית את הסיכון להתפתחות גלאוקומה - אחת הסיבות השכיחות לפגיעה בראייה, המובילה לעיוורון

מאת: ד"ר עמית עקירוב

הקפדה על פעילות גופנית בהתאם להמלצות ושמירה על כושר גופני עשויה להפחית ב-40-50% את הסיכון להתפתחות גלאוקומה - כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו לאחרונה בכתב העת Medicine and Science in Sports and Exercise.

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 9,519 גברים ונשים במרפאה בדאלאס, טקסס, בין 1987-2005. המשתתפים במחקר תיעדו את הפעילות הגופנית השבועית שלהם והכושר הגופני נבחן על-פי מבחן מאמץ.

מהממצאים עלו 128 מקרים חדשים של גלאוקומה במהלך מעקב ממוצע של שש שנים. באלו שענו על ההנחיות לפעילות גופנית תועד סיכון נמוך ב-50% לגלאוקומה, בהשוואה לאלו שלא עסקו כלל בפעילות גופנית בשעות הפנאי במהלך השבוע. בנוסף, באלו בכושר הקרדיווסקולארי הגבוה ביותר במבחן מאמץ תועד סיכון נמוך ב-40% להתפתחות גלאוקומה, בהשוואה לאלו בדרגת הכושר הגופני הנמוכה ביותר.

החוקרים כותבים כי הן פעילות גופנית והן שמירה על כושר גופני גבוה לוו בסיכון הנמוך ביותר לגלאוקומה. היקף הירידה בסיכון לגלאוקומה כתוצאה מהקפדה על פעילות גופנית ושמירה על כושר גופני עשויים להוות את אחד הגורמים המשמעותיים ביותר במניעת גלאוקומה.

ד"ר עמית עקירוב, רופא מומחה ברפואה פנימית ובאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בבית חולים בלינסון, מרכז רפואי רבין. 

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום