מבחן אלן

(0)
לדרג

מדריך בדיקות רפואיות: מבחן אלן משמש לזיהוי הפרעה לאספקת דם לכפות הידיים. מהות הבדיקה היא הפעלת לחץ על כף היד

מאת: ד"ר עמית עקירוב

אספקת הדם לכפות הידיים מתבססת על שני עורקים – העורק הרדיאלי והעורק האולנרי. לפני נטילת בדיקות גזים מדם עורקי, על איש הצוות הרפואי להבטיח כי שני העורקים פתוחים ומתפקדים היטב. מבחן אלן משמש לזיהוי הפרעה באספקת הדם לכף היד.

אופן ביצוע הבדיקה?

במהלך הבדיקה, איש הצוות הרפואי יפעיל לחץ על העורקים באזור שורש כף היד למשך מספר שניות. פעולה זו תביא לעצירת זרימת הדם לכף היד, עם הופעת כחלון וחיוורון של כף היד. לאחר מכן, שחרור הלחיצה יביא להשבת זרימת הדם דרך העורק שאינו משמש לאיסוף דגימת הדם (לרוב מדובר בעורק האולנרי, המצוי בחלק החיצוני של שורש כף היד, בדומה לזרת בכף היד). אם כף היד נותרת חיוורת וקרה, אזי מבחן אלן יבוצע ביד השניה. במידה והיד השניה גם נותרת חיוורת, אזי לצורך בדיקת הדם יש לבחור בעורק מאזור אחר בגוף.

כיצד להתכונן לבדיקה?


אין צורך בהכנה מיוחדת לקראת הבדיקה.

מטרות הבדיקה


הבדיקה משמשת לאישור זרימת דם בשני העורקים בכף היד, על מנת לאפשר דגימת דם עורקי מאחד העורקים. בדיקות גזים מדם עורקי נלקחות לרוב מהעורק הרדיאלי, המצוי בחלק הפנימי של שורש כף היד (בדומה לאגודל בכף היד).

תוצאות הבדיקה

במצב תקין, לאחר שחרור הלחיצה על העורק צפויה חזרה מהירה של החום והצבע התקינים (תוך 5-7 שניות חוזר הצבע ליד). המשמעות היא כי די באחד העורקים לאספקת הדם הנדרשת לשורש כף היד והאצבעות. במצבים חריגים, כף היד נותרת חיוורת וקרה (היד נותרת לבנה עד לשחרור הלחץ על העורקים). המשמעות היא כי לא ניתן להסתפק באחד העורקים בלבד לאספקת דם לכף היד והאצבעות. במקרים אלו אין לבצע בדיקת דם עורקי מעורק ביד זו.

סיכונים

הבדיקה אינה כרוכה בכל סיכון.

 בואו לדבר על זה בפורום ורידים וכלי דם.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום