בקע אפיגסטרי

(0)
לדרג

מהו בקע אפיגסטרי? (Epigastric Hernia) בקע אפיגסטרי נגרם עקב חולשה מולדת של דופן הבטן באזור רום הבטן בין עצם החזה לטבור, שכיח בעיקר בגילאי 20-50. הבקע מאפשר לרקמות שומניות או איברים בחלל הבטן, כמו המעיים, לחדור דרך דופן הבטן ולבלוט מתחת לעור. הדבר עלול לגרום לכאב ולאי נוחות במקום. במקרים נדירים עלול המעי להיכלא באזור הבקע, כליאת מעי היא מצב חירום רפואי המחייב ניתוח דחוף.

מאת: ד"ר עמיר סולד וד"ר ברק בר-זכאי

במרבית המקרים מדובר בבקע קטן שגודלו אינו עולה על גודלו של כדור קטן. מאחר ומדובר בבקע קטן עלול תוכן הבקע, ובעיקר רקמות שומן, להיכלא ולגרום לכאב. עם זאת, כליאה ונמק של רקמת מעי אינה שכיחה עקב גודלם הקטן של בקעים אלו.

 

דרכי טיפול

בקע ברום הבטן אינו חולף עם הזמן ועלול לגרום לכאב ואף לכליאה ולכן לרוב יומלץ על ניתוח לתיקון סמוך למועד האבחנה גם אצל ילדים. לרוב יבוצע הניתוח בשיטת לפרוסקופית תוך בטנית, במהלכו מחזירים את תוכן הבקע בחזרה אל חלל הבטן, ועל הפתח מניחים רשת הסוגרת אותו ומונעת חזרת הבקע.

כמה זמן נמשך הניתוח?

משך הניתוח כשעה.

זמן אשפוז

עד יומיים לפי שיקול הרופא המטפל.
יש להגיע לביקורת במרפאה שבועיים מיום הניתוח.

החלמה והגבלות לאחר ניתוח

למעט כאבים שלעיתים עשויים להיות משמעותיים אין מגבלות על פעילות כלשהי. הכאבים עשויים להמשך עד שבועיים לאחר הניתוח.

יש לפנות למרפאה אם אחד מאלה מתקיימים

  • כאב ממושך
  • חום גבוה
  • כאבים חזקים
  • בחילה או הקאה
  • אודם בפצעי הניתוח

 

 ד"ר עמיר סולד יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב"

ד"ר ברק בר-זכאי  מומחה בכירורגיה הפטוביליארית, מנהל היחידה לכירורגיה הפטוביליארית (כבד, לבלב ודרכי מרה) בביה"ח קפלן , מנתח בכיר באסיא מדיקל

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום