אנדוברייר – התקן תרסריון

(0)
לדרג

האנדוברייר (התקן תרסריון או EndoBarrier ) חלופה חדשה ומוכחת מבחינה קלינית אם אתם נאבקים בסוכרת מסוג 2 ובעודף משקל, ה- EndoBarrier עשוי להיות הצעד המשמעותי הראשון בדרך לחיים בריאים יותר.

מאת: ד"ר דין קרן

ה-EndoBarrier אינו תרופה ואינו ניתוח, והוכח כי הוא עוזר לסובלים מסוכרת מסוג 2 להקטין במידה ניכרת את הצורך בתרופות, ובמקביל גם לרדת משמעותית במשקל. באמצעות טיפול ה- EndoBarrier ניתן להפחית או לבלום לחלוטין את הסיבוכים הנובעים מסוכרת מסוג 2.

מהו ה- EndoBarrier

ה-EndoBarrier הוא שכבה דקה וגמישה בצורת שרוול, המותאמת לחלק הפנימי של המעי ויוצרת חציצה פיזית בין דופן המעי לבין המזון שאתם אוכלים. הוא משנה את אופן התגובה של גופכם למזון ומסוגל להוריד את רמת הגלוקוז בדם, וכן לעזור לכם לרדת במשקל. הוא מהווה דרך בטוחה ויעילה לשליטה בסוכרת מסוג 2 ולהורדה במשקל. תהליך מיקום ה- EndoBarrier אינו מצריך יצירת חתכים, ולאחר מיקומו רוב המטופלים מתחילים להרגיש בתוצאות באופן כמעט מידי. התוצאות כוללות שיפור ברמות הגלוקוז בדם ותחושת שובע. רוב המטופלים מתחילים לרדת במשקל במהלך השבועיים הראשונים לאחר מיקום ה-EndoBarrier.

 שרוול הEndoBarrier

שרוול ה-EndoBarrier מותאם לתוך החלק הראשון של המעי. השרוול ארוז בתוך נרתיק קטן, שמחובר לשפופרת פלסטיק דקה הנקראת 'מערכת הולכה'. כדי למקם את ה- EndoBarrier , הרופא שלכם ישתמש במערכת ההולכה, באנדוסקופ גמיש, במצלמה ובתצלום רנטגן.

איך זה עובד?

באמצעות יצירת מחיצה בין המזון שאתם אוכלים לבין החלק הראשון של המעי, נראה שה- EndoBarrier גורם לשינוי ברמות ההורמונים,שהם חומרים כימיים טבעיים השולטים בתפקודי הגוף השונים – ביניהם גם ויסות רמות סוכרים. זה דומה לניתוח מעקף קיבה (כפי שנראה בציור).

לאחר מיקום ה- EndoBarrier ייתכן שתרגישו כמעט מיד בתוצאות. בנוסף לירידה המידית ברמת הגלוקוז בדם, מטופלים רבים דיווחו כי הרגישו פחות רעבים, וכי נשארו שבעים למשך זמן רב יותר לאחר הארוחה. תחושת שובע זו היא המאפשרת לכם לאכול הרבה פחות, וכתוצאה מכך לרדת במשקל.

 כיצד ממקמים את הEndoBarrier- וכיצד מסירים אותו?

 


מיקום ה- EndoBarrier הוא הליך פשוט במרפאת-חוץ, שאינו מצריך ניתוח או יצירת חתכים. הרופא ימקם את ה- Endobarrier בעזרת אנדוסקופ העובר דרך הפה לחלק הראשון של המעי, ממש מתחת לקיבה. ה- EndoBarrier יתחיל לפעול מיד לאחר מיקומו.

ה-EndoBarrier מתוכנן להיות מוסר בתום תקופת הטיפול, כלומר כעבור 12 חודשים לכל היותר. הסרת ה- EndoBarrier מבוצעת בהליך אנדוסקופי קצר נוסף, ללא חתכים, הדומה להליך המיקום שעברתם. להליכים אין השלכות ניתוחיות על גופכם, וסביר שתוכלו לחזור לעבודה או לשגרה היומיומית תוך 24 שעות. בשונה מהליכים כגון מעקף קיבה, ה- EndoBarrier אינו יוצר שינוי אנטומי קבוע. לאחר הסרת ההתקן, המעיים ימשיכו לתפקד כפי שתִפקדו לפני ההליך. אך בשונה מהתקופה הקודמת לטיפול, תהיו טעונים בזריקת-מרץ לחיים בריאים יותר. קרוב לוודאי שתהיו אז אחרי ירידה במשקל ושיפור ברמת הגלוקוז בדם. המשך הקפדה על הרגלי התזונה, הכושר הגופני וסגנון החיים שתאמצו במהלך הטיפול יעזור לכם לשמור לטווח ארוך על משקלכם ועל יעדי הכושר הגופני הכללי.

מהי מידת היעילות של ה-EndoBarrier?


ה-EndoBarrier משנה את אופן התגובה של גופכם למזון, אך מאפשר לכם להמשיך לקבל את החומרים המזינים שאתם זקוקים להם. לאחר מיקום ה- EndoBarrier , רוב המטופלים ירגישו ירידה משמעותית בתחושות הרעב שלהם. זוהי אחת מדרכי הפעולה העיקריות של ה- EndoBarrier . אתם עשויים להרגיש גם ירידה חדה ברמות הגלוקוז בדם ולהתחיל לרדת במשקל במהלך השבועיים הראשונים.

מה יהיה היקף אובדן המשקל שלי?

מניסויים שנערכו לאחרונה עולה כי אנשים שנשאו את ה- EndoBarrier בגופם למשך 12 חודשים איבדו כ 20%- ממשקל גופם הכולל. שיעור זה שקול לירידה של כ 25- ק"ג במשקלו של אדם ששקל 125 ק"ג, תוך 12 חודשים. היקף הירידה במשקל משתנה במידה רבה בין אדם לאדם. הסיבה העיקרית להבדלים היא היקף ההשקעה העצמית של המטופלים בשינוי סגנון חייהם. אנשים הנשמעים להמלצות שהם מקבלים מהדיאטן/היועץ שלהם לגבי דיאטה ופעילות גופנית נוטים להשיג תוצאות טובות הרבה יותר מאנשים שלא משנים בעצם שום דבר.

ה-EndoBarrier יכול לעזור לכם לשמור על המשקל, והוא מעניק לכם הזדמנות להפחית למינימום את השפעות הסוכרת, לטווח ארוך ככל האפשר.

כיצד עוזר הEndoBarrier- לשלוט בסוכרת מסוג 2?

ה-EndoBarrier מסוגל לשפר משמעותית את איזון הגלוקוז. המנגנונים עדיין אינם ברורים לגמרי. סביר להניח שהתמונה הכללית משתפרת כתוצאה ממספר תופעות. בניסויים מקדמיים היו ראיות לכך שה- EndoBarrier מחזק הורמונים טבעיים המשפיעים על תחושות השובע ועל תגובת האינסולין, דבר העשוי לגרום להורדת רמות הגלוקוז בדם. ירידות ברמת הגלוקוז עשויות להתרחש במהירות, לעתים קרובות תוך ימים ספורים, לאחר מיקום ה-EndoBarrier עליכם לקבוע ביקור אצל רופא המשפחה או המומחה לסוכרת זמן קצר לאחר ביצוע ההליך.

בינתיים התקנת האנדוברייר מבוצע רק במסגרת פרטית עם אפשרות להחזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

ד"ר דין קרן מומחה הגסטרואנטרולוגיה והתזונה של מלב"י ורופא בכיר במכון הגסטרו במרכז הרפואי בני-ציון. מומחה בגסטרואנטרולוגיה (מחלות דרכי עיכול), תזונה ורפואה פנימית.

בואו לדבר על זה בפורום שרוול קיבה וניתוחים בריאטריים - כירורגיה וגסטרואנטרולוגיה.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום