בדיקת זרע

(11)
לדרג

מדריך בדיקות רפואיות: ספירת זרע היא בדיקה להערכת פוריות הגבר. כיצד להתכונן לבדיקה ואיזו תוצאה נחשבת לטובה?

מאת: ד"ר עמית עקירוב

בדיקת זרע משמשת להערכת כמות ואיכות זרע ותאי הזרע של גברים. הזרע הוא נוזל לבן המשתחרר בזמן שפיכה ומכיל תאי זרע. הבדיקה קרויה גם ספירת זרע.

אופן ביצוע הבדיקה

על הנבדק למסור דגימת זרע, אותה ניתן לאסוף בזמן פעילות מינית עצמית (אוננות) לתוך כוס סטרילית או במהלך מגע מיני באמצעות קונדום מיוחד הניתן על ידי הרופא או האחות. חשוב להעביר את הדגימה למעבדה בתוך שלושים דקות.

טכנאי מעבדה חייב לבדוק את הדגימה בתוך שעתיים מהאיסוף, כאשר ככל שהדגימה נבדקת מוקדם יותר, כך התוצאות מהימנות יותר. הבדיקה כוללת הערכה של נוזל הזרע, חומציות ותכולת סוכר, צמיגות, תנועתיות של תאי הזרע, מספר ומבנה תאי זרע ונפח הזרע.

כיצד להתכונן לבדיקה?

יש להימנע מכל פעילות מינית המובילה לשפיכה 2-3 ימים לפני הבדיקה. חשוב לקחת בחשבון כי ישנם גורמים העשויים להשפיע על פוריות הגבר, כולל אלכוהול, עישון וסמים ו/או תרופות הנמכרות עם מרשם רופא.

מטרות הבדיקה

בדיקת זרע הינה אחת הבדיקות הראשונות המבוצעות להערכת פוריות הגבר. הבדיקה עשויה לסייע בזיהוי בעיה בייצור או איכות זרע המובילה להפרעת פוריות. במחצית מהזוגות שאינם מצליחים להרות מקור הבעיה הוא בגבר. הבדיקה עשויה לשמש גם לאחר ניתוח להסרת צינור הזרע בכדי להבטיח כי אין תאי זרע בנוזל ולאשר את הצלחת הפעולה.

תוצאות הבדיקה

נפח הנוזל התקין נע בין 1.5-5.0 מיליליטר בכל שפיכה, עם ספירת תאי זרע הנעה בין 20-150 מיליון תאי זרע למיליליטר, כאשר לפחות 60% מתאי הזרע בעלי צורה ותנועה תקינות. ייתכנו הבדלים קלים בערכים התקינים בין מעבדות שונות ויש לדון עם הרופא המטפל באשר למשמשות תוצאות הבדיקה. ממצאים חריגים בבדיקה עשויים להצביע על הפרעת פוריות בגבר. לדוגמא, במידה וספירת תאי הזרע נמוכה מאוד או גבוהה מאוד, ייתכן כי הגבר פחות פורה. חומציות נוזל הזרע ונוכחות תאי דם לבנים (המרמזים לזיהום) עשויים להשפיע על הפוריות. הבדיקה עשויה להצביע על תאים בעלי מבנה חריג או תנועתיות לא תקינה. עם זאת, ישנה אי ודאות רבה בכל הנוגע להפרעות פוריות בגבר וייתכן כי תוצאות הבדיקה לא יביאו לזיהוי הסיבה. במידה ומזהים ספירה נמוכה מאוד של תאי זרע או ממצאים חריגים בבדיקת נוזל הזרע, יש להשלים בדיקות נוספות. חלק גדול מהממצאים החריגים הללו הם הפיכים או ניתנים לטיפול.

סיכונים

הבדיקה אינה כרוכה בכל סיכון.

בואו לדבר על זה בפורום פוריות והפריה חוץ גופית.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום