ניתוח נדיר בתינוק בן חודשיים

(0)
לדרג

בעולם דווחו עד היום רק כ-50 מקרים של חיבור בין הלסתות בפעוטות. המום הנדיר טופל לפני מס' ימים בבית החולים רמב"ם, בניתוח מוצלח להפרדת החיבור בלסתות

מאת: מערכת zap doctors

כשנ', פעוט מאזור המרכז, נולד לפני כחודשיים, גילו הוריו שהוא סובל מחך שסוע ותופעה נוספת המתפתחת רק במקרים נדירים ביותר: הפעוט נולד עם לסתות מחוברות באמצעות הרקמה הרכה, באופן שלא מאפשר לו לבצע פתיחה מלאה של פיו. המום המולד, שכמוהו תוארו עד כה רק כ-50 מקרים בספרות הרפואית העולמית, מעולם לא אובחן לפני כן בישראל. לפני כמה ימים ביצעו רופאי רמב"ם ניתוח לפתיחת החיבור בין הלסתות, אשר הסתיים בהצלחה.

רופאי רמב"ם בניתוח להפרדת לסתותיו של נ
רופאי רמב"ם בניתוח להפרדת לסתותיו של נ'. צילום: פיוטר פליטר

התפתחות של חיבור בין הלסתות (Congential maxillomandibular fusion), מיוחסת למספר סינדרומים הקשורים בגנטיקה, אך מפאת מיעוט המקרים אשר דווחו בעולם, הסיבה להיווצרותו של מום מולד כזה עדיין לא ידועה. במקרים מסוימים מתפתח החיבור בין הלסתות באמצעות התאחות העצמות ובמקרים אחרים באמצעות הרקמה, כפי שאירע במקרה זה.

כאשר נ' נולד, החלקים הצדדיים בלסתו היו מחוברים זה לזה בחניכיים, אך במרכז פיו נותר פתח צר שאפשר לו לאכול. בהתייעצות שעשו הוריו לגבי המשך הטיפול בו, הם הופנו אל מחלקת פה ולסת ברמב"ם, בניהולו של פרופ' עדי רחמיאל, שם הומלץ להם לבצע ניתוח להפרדת הרקמות ופתיחת חיבור הלסתות בהקדם אפשרי, למרות גילו הצעיר של בנם. להערכת הרופאים דחיית ביצוע ניתוח שכזה יכול היה לגרום לנזק בהתפתחותו של התינוק.

הניתוח, שבוצע לראשונה בישראל, התקיים לפני ימים אחדים בבית החולים רמב"ם. בניתוח לקח חלק צוות רב תחומי מהמחלקה לאורתודנטיה, הרדמה וכירורגית פה ולסת. האתגר העיקרי שעמד בפני הרופאים היה דווקא שלב ההרדמה של הפעוט, אשר בוצעה בילד כה צעיר תוך כדי התמודדות עם הקושי של הכנסת המכשור הרלוונטי דרך פיו, שכאמור, פתיחתו מוגבלת.

במהלך הניתוח ביצעו הרופאים חיתוך עדין של רקמות הרכות המחברות בין הלסת העליונה והתחתונה, ולאחר מכן צרבו את האזורים אשר הופרדו, על מנת לעצור את הדימום ולאפשר לרקמה הפגועה להחלים בצורה מיטבית. בזמן הניתוח נלקחו מידות לצורך ביצוע פלטה אורתודונטית, על מנת להפריד בין לסת עליונה ותחתונה בכדי למנוע את החיבור מחדש.

בתום הניתוח הועבר הפעוט להמשך התאוששות, ויממה בלבד לאחר הניתוח, הוא שוחרר לביתו כשהוא חש בטוב. לדברי הרופאים, בתקופה הקרובה יצטרכו הוריו של הפעוט לבצע פעולות חוזרות של הפרדת החניכיים באמצעות האצבע על מנת למנוע מצב של התחברות הרקמות בשנית, זאת עד שהאזור יחלים לחלוטין. בעקבות הניתוח לסתותיו של הפעוט צפויות להתפתח באופן תקין וללא כל מגבלה.

"אנו מאוד מרוצים מהתוצאות", סיכם אביו של נ', "בתקופה הקרובה נגיע לבית החולים להמשך מעקב אחרי הניתוח, אבל החלק הקשה מאחורינו".

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום