נופל וקם

(1)
לדרג

מהו הטיפול הנכון לילד שמועד וסובל משריטה שטחית? דוקטורס מציג: תהליך הטיפול, האופציות לעזרה ועיתוי הפנייה לרופא

מאת: מערכת zap doctors

שריטות שטחיות של העור הן תופעה שכיחה במיוחד אצל ילדים. השריטות נגרמות לרוב מנפילות ומופיעות פעמים רבות על הידיים, המרפקים והברכיים, למשל אצל ילדים המתאמנים בסקייטבורד ורוכבי אופניים.

מה שריטה שטחית? לדברי ד"ר יורם הרט, מומחה ברפואת עור, שריטה שטחית מוגדרת כפגיעה חלקית בשכבות העור, ללא חדירה מתחת לעור.

כיצד מטפלים בשריטות?

1. בשלב הראשון יש לשטוף ולהסיר את כל הלכלוך מהפצע. השיטה הטובה ביותר היא שטיפה מתחת לברז מים פושרים בתוספת מעט סבון נוזלי. במידה ויש בבית, ניתן להוסיף גם מעט מי חמצן בריכוז של 3%.

2. רוב השריטות יתכסו במהירות בגלד שמהווה למעשה תחבושת טבעית. במידה ורוצים לחטא את הפצע עדיף להשתמש בתרסיס המכיל חומר מחטא (למשל, מרפן ספריי המכיל כלורקהסידין). חומרים אלו אינם צורבים, אינם צובעים את העור בצבע חום ואינם עלולים לגרום לאלרגיות כמו תכשירים המכילים יוד.

3. לאחר השטיפה והחיטוי ניתן לחבוש בפלסטר מרופד. יש לזכור להחליף את החבישה במידה והיא הופכת רטובה.

4. מומלץ לחזור על השטיפה העדינה ולהחליף את הפלסטר פעם ביום עד שנוצר גלד יבש.

5. משחות שומניות המכילות חומרים אנטיספטיים או אנטיביוטיים יכולות להועיל לריפוי תקין של הפצעים. בנוסף למניעת זיהום נוסף, הן מספקות סביבה מיטבית לריפוי הפצע ומניעת ההדבקה של החבישה לעור. דוגמא למשחה כזאת היא הויטה מרפן - משחה מחטאת אנטיספטית בתוספת ויטמין A.

אין סיבה לבהלה

ד"ר הרט מציין, כי חתיכת עור קטנה קרועה שעדיין מחוברת בקצה לעור בריא יכולה להישאר ולהוות תחבושת טבעית. אודם קל מסביב לשריטה הוא טבעי ומהווה חלק מהריפוי.

הטיפול בכאב:

לדברי ד"ר הרט, בדקות הראשונות ניתן להקל על הכאב באמצעות שקית ניילון מלאה בקוביות קרח ועטופה במגבת. שיטה אפשרית אחרת היא באמצעות שקית אפונה קפואה מהמקרר (או כל ירק קפוא אחר) עטופה גם היא. במידה והכאב ממשיך יותר משעה אפשר להוסיף אקמול.

זריקת טטנוס:

שריטות שטחיות של חלק משכבות העור אינן מחייבות באופן עקרוני זריקת טטנוס. במידה ושריטה עמוקה יותר כדאי לוודא שהחיסון עדיין בתוקף, ולקבל זריקת דחף במידה ויש צורך.

מתי לפנות לרופא

הפנייה לרופא הכרחית במקרים הבאים:

התפתחות של חום או הופעת מוגלה בפצע.
אודם חזק סביב הפצע שממשיך יותר מיומיים-שלושה.
נפיחות גדולה מתחת לשריטה וחשש לשבר או סדק בעצם.
חדירה של לכלוך רב לפצע שלא ניתן להסיר בשטיפה רגילה. במקרה כזה הרופא יוכל בעזרת זריקת הרדמה מקומית לבצע ניקוי יסודי יותר של השריטה ולמנוע הישארות של גופים זרים בעומק העור.

המלצה

מרפן ספריי הינו תרסיס המהווה תחליף ליוד שאינו שורף ואינו מלכלך. מרפן ספריי מכיל שילוב של שני חומרים מחטאים היעילים במניעת זיהומים. משחת ויטה מרפן משמשת לחיטוי פצעים וחתכים ומסייעת בתהליך הריפוי שלהם. מדובר במשחה מחטאת המכילה שילוב של שני חומרים פעילים וריכוז גבוה של ויטמין A החשוב להתחדשות התאים ומסייע במיוחד בהגלדת הפצע ובריפויו. מחיר מרפן ספריי: 29.40 ש"ח. מחיר ויטה מרפן: 27.15 שקל.

בואו לדבר על זה בפורום רפואת ילדים, בפורום רפואת עור ואסתטיקה, בפורום אינטגרטיבי לרפואת עור, אסתטיקה וקוסמטיקה טבעית ובפורום תרופות ורוקחות - תמיכה

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום