תורמת כליה: "חשבו שהשתגעתי"

(0)
לדרג

אנשים שתורמי כליות לאנשים זרים קבלו בדיון בכנסת על התהליך הארוך המתלווה לתהליך התרומה; משרד הבריאות: חייבים לוודא שלא מדובר בסחר איברים

מאת: מערכת zap doctors

טענות קשות בנוגע לקושי לתרום איברים עלו היום (ג') בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. "הממסד מתקשה להתמודד איתנו", אמרה תורמת הכליה נעה אופטובסקי, "לא מצליחים להבין איך זה יכול להיות שאדם רוצה לתרום איבר מגופו למישהו זר. כל הזמן רמזו שאולי יש לי מניע כספי נסתר. הרגשתי שחושבים שאני משוגעת. הייתי מצפה שבוועדה שמפעיל משרד הבריאות יהיה מישהו לטובתי ולא ינסו להוריד אותי מזה. זה לא מופרך שמישהו יעשה משהו טוב", אמרה.

בדיון, שנערך לרגל יום ההוקרה לתורמי כליה, עלו טענות נוספות ברוח דומה; תורם הכליה רפאל שיליץ הוסיף: "בוועדות של המרכז הלאומי להשתלות אתה מרגיש כאילו אתה בדרך לקבל עונש".

עו"ד מאיר ברודר מהלשכה המשפטית במשרד הבריאות הסביר: "בזמנו היה חשש כבד שהתרומות היו בשל סחר באיברים, שעקב מצוקה כלכלית, כניסה לחובות או אי יכולת להחזיר את החובות, נכפה על אנשים לתרום איברים. גם היום אנחנו נתקלים בזה לא אחת. זה לא מהלך טבעי; אנחנו מאפשרים לבנאדם לחבל בגופו לא לצורך ריפוי שלו, אלא של אדם אחר. כיום היחס לתורמי כליה הוא כמו לחולה VIP; פיצוי כספי, ביטוחי בריאות, טיפול פסיכולוגי, חופשת החלמה ועוד".

משה מוטרפרל, שתרם כליה לאדם זר לפני חצי שנה, ציין כי החזרים שאמורים להינתן על ידי המוסד לביטוח לאומי לא ניתנים באופן אוטומטי. ענת סין הרשקו, שתרמה כליה לבעלה קראה לפצות תורמים לפי הנזק הכלכלי שנגרם להם ולא באופן אחיד. אורלי מיכה, שתרמה כליה לאחותה, קראה לצמצם את זמן ההמתנה.

"לא תרמתי בשביל הפיצוי"

לעומתם אמרה ג'ודי סינגר, שתרמה כליה לאדם זר לפני שנתיים וחצי: "אף אחד לא עושה את זה כדי לקבל פיצוי ממשרד הבריאות. זאת חוויה מדהימה שמוסיפה לחיי התורם לא פחות ממה שמוסיפה למושתל. זה אירוע מכונן".

מנהלת השירות למושתלי כליה בבית החולים בלינסון, ד"ר רותי רחמימוב, הדגישה כי בניגוד לסברות העבר, יש סיכון לסיבוכים ארוכי טווח בתרומת כליה, בהם סיכון גבוה פי 5 סיכוי להגיע למצב של אי ספיקת כליות. "צריך לסנן את האנשים שבאמת יכולים לתרום והם בריאים גם בנפשם. יש אנשים שלא יכולים לעמוד בזה, למרות שכוונותיהם טובות".

יוזם הדיון, ח"כ יואב בן צור (ש"ס), אמר: "נחשפתי לעולם מופלא של אנשים מורמים מעם שמוכנים לתת איבר מגופם לאדם אותו לא פגשו מעולם". יו"ר עמותת מתנה לחיים, הרב אברהם ישעיהו הבר: "ישראל עשויה להיות המדינה הראשונה בעולם שאין בה רשימת המתנה לתרומת כליה. אפשר לעשות את המהפכה".

בואו לדבר על זה בפורום נפרולוגיה.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום