אלכוהול: יותר מחלות ממאירות

(0)
לדרג

מחקר חדש מצא כי צריכת אלכוהול מעלה את הסיכון למספר מחלות ממאירות, ובעיקר סרטן הגרון, סרטן חלל פה ולוע סרטן וושט, סרטן כבד, סרטן שד וסרטן מעי גס

מאת: ד"ר עמית עקירוב

במאמר שפורסם במהלך חודש נובמבר בכתב העת Journal of Clinical Oncology מומחים מטעם ASCO (American Society of Clinical Oncology) קובעים לראשונה באופן רשמי כי צריכת אלכוהול הינה גורם סיכון למספר ממאירויות. יתרה מזאת, האיגוד מאמין כי גישה החדשה לצמצם צריכת אלכוהול מופרזת חשיבות רבה במניעת התפתחות גידולים ממאירים.

בהצהרה מטעם האיגוד, מומחי ASCO קובעים כי קיים קשר סיבתי בין צריכת אלכוהול ובין סרטן לרינקס וסרטן חלל פה ולוע, סרטן וושט, סרטן כבד, סרטן שד וסרטן מעי גס. עם זאת, אלכוהול עשוי גם לשמש כגורם סיכון לממאירויות אחרות, כולל סרטן לבלב וסרטן קיבה.

לפי הערכות ASCO, כ-5-6% מכלל מקרי הממאירויות החדשות ומקרי תמותה עקב ממאירות ברחבי העולם מיוחסים ישירות לצריכת אלכוהול. מגוון מנגנונים עשויים לשחק תפקיד בקשר בין צריכת אלכוהול ובין ממאירות, בתלות בסוג הממאירות הספציפי. אחת ההשפעות הידועות אל אלכוהול הינה על רמות אסטרוגן בדם, מנגנון חשוב להתפתחות סרטן שד.

ה-American Heart Association, American Cancer Society ו-US Department of Health & Human Services כרגע ממליצים על הגבלת צריכת אלכוהול יומית לשני משקאות בגברים ולמשקה אחד בנשים. עם זאת, מומחים מטעם ASCO זיהו מטה-אנליזה לפיה קיים קשר גם בין צריכת עד משקה אלכוהולי אחד ביום ובין סיכון מוגבר לממאירות של הוושט, חלל פה ולוע ולסרטן שד.

ישנם נתונים סותרים אודות ההשפעה של אלכוהול, בעיקר יין אדום, על הלב, גורם נוסף המהווה מכשול בהתייחסות לסיכון לממאירות. עם זאת, מחקר שפורסם לאחרונה הטיל ספק בכל הנוגע להשפעות החיוביות של צריכת אלכוהול על בריאות הלב.

מומחי ASCO מציעים מספר המלצות מבוססות-ראיות להפחתת צריכת אלכוהול מופרזות:

השלמת בדיקות סקר בנושא אלכוהול והתערבויות קצרות.
בקרת צריכת אלכוהול באופן סדיר.
מגבלות על ימי ושעות מכירת אלכוהול.
הגדלת מיסים ומחירי אלכוהול.
הגברת אכיפה של הרשויות בנושא איסור מכירה לצעירים.
הגבלת חשיפת צעירים לפרסומות למשקאות אלכוהוליים.
שילוב גישות בקרת אלכוהול בתכניות מקיפות למניעת סרטן.

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה לאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במחלקה הפנימית בבית החולים בילינסון.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום