אכילה מהירה ותסמונת מטבולית

(1)
לדרג

תמיד אמרו לנו שלאכול מהר זה לא בריא, עכשיו גם יש הוכחה: מחקר חדש מצא כי אכילה מהירה מדי עשויה לעודד תסמונת מטבולית והשמנת יתר

מאת: ד"ר עמית עקירוב

ויתור על ארוחת בוקר, תזונה לא-בריאה ואכילת-יתר הם כולם גורמים ידועים התורמים לעלייה במשקל, אך ממחקר חדש שהוצג במהלך כנס מטעם ה-AHA (American Heart Association), עולה כי עצם אכילה מהירה מדי עשויה גם כן לעודד תסמונת מטבולית והשמנת-יתר.

במסגרת המחקר עקבו החוקרים אחר 1,083 גברים ונשים יפנים שדירגו את מהירות האכילה שלהם על-בסיס בדיקה רפואית שנתית. בתחילת המחקר, אלו שאכלו מהר נטו לרמות גבוהות יותר של ערכי סוכר בצום ורמות HDL נמוכות יותר, אם כי רמות טריגליצרידים ולחץ דם היו דומים.

תסמונת מטבולית זוהתה ב-11.6% מאלו שאכלו מהר, 6.5% מאלו שאכלו בקצב נורמלי ו-2.3% מאלו שאכלו לאט. בקרב אלו שאכלו מהר תועדה עלייה גדולה יותר בהיקף המותניים (4.0 לעומת 1.5 לעומת 0.25 ס"מ) ובמשקל הגוף בכללותו (5.3 לעומת 0.23 לעומת 1.56- קילוגרמים).

לדברי החוקרים, במידה ולועסים את המזון פעמים רבות, מבלים זמן רב יותר בארוחות עם סיכוי גבוה יותר לתחושת שובע. דרושים כ-20 דקות למעבר אותות מהקיבה המעידים על תחושת מלאות אל המוח. אכילה מהירה מובילה לשינויים ניכרים ברמות סוכר בדם. כתוצאה מכך, העקה החמצונית מוגברת, וזו מובילה לעליה בעמידות לאינסולין, ירידה בהפרשת אינסולין ועשויה להביא להיפוגליקמיה.

בקרב אלו שנהגו לאכול מהר תועדה שכיחות גבוהה יותר של צריכת אלכוהול יומית (32.2% לעומת 40.3% לעומת 40.7%), אך גם סיכוי גבוה יותר לאכילת ארוחת ערב שעתיים לפני שינה לפחות שלוש פעמים בשבוע (38.2% לעומת 28.9% לעומת 25.9%), אכילת חטיפים לאחר ארוחת ערב שלוש או ארבע פעמים בשבוע (23.5% לעומת 16.4% לעומת 14%) ועליה במשקל במהלך השנה האחרונה (48.9% לעומת 28.6% לעומת 27.1%).

עם זאת, לאחר שנלקחו בחשבון משתנים המשפיעים על הקשר הנ"ל, הסיכון להופעה חדשה של תסמונת מטבולית נותר גבוה יותר משמעותית בקרב אלו שאכלו מהר, בהשוואה לאלו שאכלו בקצב תקין (סיכון גבוה כמעט פי שתיים) או לאט (סיכון גבוה פי 5.5).

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה לאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במחלקה הפנימית בבית החולים בילינסון.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום