תזונה נכונה בחופשה

(0)
לדרג

עונת הטיולים החלה ואיתה גם עונת מחלות המטיילים - משלשולים, בחילות ועד ג'ט לג. בעזרת תזונה נכונה וצמחי מרפא אפשר להרגיש טוב יותר

מאת: יוכי עזיז

האביב הוא עונה אידיאלית לטיולים, אך לא רק עבורנו בני האדם. בזמן שאנו מטיילים בטבע ובארצות קרובות ורחוקות, נהנים גם מחוללי המחלות לקפוץ לטיול בגופנו ולחולל אי נעימות, אי נוחות ולעיתים אף הרס. תוכלו להימנע מכל אלה בדרך טבעית, באמצעות תזונה נכונה ותוספי תזונה מתאימים.

שלשול המטיילים

שלשול המטיילים הוא כנראה אחד מתחלואי החופשה השנואים ביותר, בין היתר משום שהוא אחד השכיחים ביותר. במקרה הטוב הוא גורם לאי נוחות קלה בלבד, ובמקרה הגרוע ביותר הוא יכול להרוס לגמרי את החופשה שלה חיכיתם זמן רב. הגורמים לשלשול המטיילים מגוונים ושונים זה מזה: מזון מבושל או מוכן חלקית, איכות מי שתייה ירודה, סטנדרטים נמוכים של היגיינה, מזון באיכות גרועה, מקולקל או חריף במיוחד ועוד. כל אלו עלולים ליצור הפרעה קשה בפעילות התקינה של המעיים.

על מנת להימנע משלשול המטיילים מומלץ להקפיד על צריכת פרוביוטיקה כחודש עד שבועיים לפני היציאה לדרך ולאורך כל הטיול. פרוביוטיקה היא שם כולל לזנים שונים של חיידקים ידידותיים המסייעים לעיכול תקין, שומרים על בריאות המעיים ומסייעים במניעת שלשולים הנגרמים מטפילים או מחיידקים מחוללי מחלות. ניתן לקבל את תוספת הפרוביוטיקה הדרושה בצורה מרוכזת וחזקה בכמוסות. במקרה של מטיילים יש להעדיף תוספי פרוביוטיקה הנשמרים גם ללא קירור.

אם בכל זאת נפגעתם משלשול המטיילים, תוכלו לטפל בעצמכם באמצעות צמח האורגנו הפראי. צמח מרפא זה הוכח כמסייע בקטילת סוגים רבים ומגוונים של חיידקים, פטריות וטפילים מזיקים, ובייחוד כאלו הגורמים לשלשולים אצל מטיילים, כל זאת ללא הסיכונים או תופעות הלוואי של התרופות הכימיות הניתנות לבעיה זו. אורגנו פראי עשוי להיות שימושי מאוד גם במניעה של שלשול המטיילים. כדאי לשקול לנטול אותו כאמצעי מניעה בשילוב עם תוסף תזונה פרוביוטי.

בחילות בזמן נסיעה

במשך מאות שנים לעסו מלחים ג'ינג'ר (זנגביל) כדי לשכך את בחילת הים שלהם. מחקרים שבדקו את השפעתו של שורש הג'ינג'ר אכן הוכיחו את יעילותו בהקלה על בחילות. לעיסת ג'ינג'ר יכולה לסייע במניעת בחילות במהלך נסיעה במכונית, שייט באונייה או טיסה במטוס. ניתן גם לנצל את סגולותיו של שורש הג'ינג'ר באמצעות כמוסות ג'ינג'ר, שאותן ניתן לנטול לפני נסיעה, טיסה או שייט ובמהלכם. בנוסף ליכולתו להקל על בחילות, נמצא כי ג'ינג'ר מעכב אורגניזמים מזיקים, דבר המקנה לו ערך מוסף במצבים של כאבי בטן ושלשול מטיילים. כאשר אתם מטיילים באזורים שבהם האקלים קר מאוד, תוכלו גם לנצל את תכונותיו באמצעות הכנת תה מחמם וטעים עשוי מג'ינג'ר טרי מגורר.

עקיצות יתושים

במקומות רבים בעולם סובלים המטיילים מתופעה מציקה ומגרדת במיוחד: עקיצות יתושים. כשיוצאים לטיול בחו"ל, ובמיוחד במדינות עולם שלישי, חשוב להיזהר מאוד מעקיצות יתושים, שכן הן עלולות להעביר מחלות. כדי לסייע לגופכם לדחות את היתושים והיבחושים ולהימנע מעקיצותיהם, תוכלו לנטול תוספת ויטמין B1. ויטמין זה מפריש ריח מיוחד דרך נקבוביות העור שגורם לחרקים לזהות את האדם הנוטל אותו כצמח. הריח אינו מורגש על ידי בני אדם. מומלץ ליטול 100 מ"ג של ויטמין B1 בכל יום יחד עם מולטי ויטמין המכיל מינונים גבוהים של ויטמינים מקבוצת B. דרך נוספת לדחות יתושים היא להשתמש בשמנים הארומתרפיים ציטרונלה ואיקליפטוס. מריחה מקומית על העור של שמנים אלה עושה פלאים עבור מטיילים רבים בדחיית יתושים. למעשה, ילידי האזורים המאוכלסים בצפיפות על ידי יתושים משתמשים לעיתים קרובות מאוד בשמנים אלו על בסיס יומי. מומלץ למרוח שמנים אלו יותר מפעם ביום, במיוחד כאשר אתם מזיעים רבות. חשוב להדגיש שהם מיועדים לשימוש חיצוני בלבד.

יעפת (ג'ט לג)

אם אתם טסים ליעדים מרוחקים, ישנו סיכוי סביר שתפלו קורבן לתופעת היעפת (ג'ט לג). המעבר הקיצוני בין אזורי זמן שונים משבש את השעון הביולוגי שלנו וגורם לסימפטומים שונים, כולל עייפות, סחרחורות, כאבי ראש, חולשה, צלצולים באוזניים וחוש התמצאות לקוי. יעפת הנמשכת מספר ימים עלולה לגרום לנו להפסיד ימי טיול חשובים. לכן כדאי להיערך מבעוד מועד לטיסה, ועל ידי כך לוודא כי ביום הנחיתה המצב יעשה נוח יותר, נעים יותר ושאתם תחושו רעננים ונמרצים.

אחד מהתוספים היעילים ביותר לשיכוך יעפת ועייפות בקרב מטיילים הוא ג'ינסנג. הג'ינסנג שייך לקטגוריה של צמחים הידועים כ"אדפטוגנים", כלומר צמחים המכילים חומרים המשפרים את היכולת לעמוד בלחץ הנגרם מגורמים שונים. הוכח כי ג'ינסנג, במיוחד ג'ינסנג קוריאני וג'ינסנג סיבירי, מגביר את היכולת לעמוד בלחץ פיזי, מנטלי וסביבתי, בכך שהוא מפחית את העייפות המנטלית והפיזית הקשורות ללחץ. מאחר שנסיעות קצרות וארוכות חושפות את הנוסעים לשלושת הגורמים האלו, משמש הג'ינסנג כאחד מכלי הטיפול השימושיים ביותר עבור מטיילים.

דרך נוספת להתגונן מפני היעפת היא נטילה של כמוסות של צמח המרפא ג'ינקו בילובה כשבוע לפני הטיסה. בטיסות ארוכות הגוף סובל ממחסור באספקת החמצן למוח ולגפיים, הנובע מדלילות החמצן בחלל המטוס, מהיובש באוויר ומהישיבה הממושכת במטוס. כדי למנוע נזקים הנגרמים ממחסור בחמצן והיווצרות של קרישי דם, מומלץ בזמן הטיסה להפעיל את הגפיים ולנטול כמוסות של צמח הג'ינקו בילובה. הצמח משפר את זרימת הדם בכלל ולמוח בפרט, משפר ערנות וריכוז ומסייע באספקת חמצן תקינה לרקמות ולאיברי הגוף. בשל תכונות אלו נבדק הג'ינקו בילובה והתגלה כבעל פוטנציאל במניעת תסמיני היעפת.

צמח מרפא שימושי נוסף לסובלים מיעפת הוא הרודיולה, אחד האדפטוגנים החזקים ביותר שנחקרו אי פעם. בדומה לג'ינסנג, רודיולה משפר באופן ניכר את היכולת לעמוד בלחץ פיזי, מנטלי וסביבתי. אחד היתרונות של רודיולה הוא יכולתו להגביר את פעילותו המוחית של המעביר העצבי סרוטונין, המעורב בוויסות של מצב הרוח, הרגשות, התיאבון והכי חשוב במקרה זה - השינה. כידוע לכולנו, לעיתים קרובות המפתח להתגברות על יעפת (במיוחד בנסיעות לטווח ארוך) הוא לישון הרבה ככל האפשר במהלך הטיסה. שתיית מים במהלך הטיסה ואחריה חשובה גם היא במניעת יעפת.

אל תשכחו לדאוג לעור שלכם

בהתחשב בפרסומים הרבים העוסקים בסכנות החשיפה המוגזמת לשמש, אין פלא שאנשים מחפשים דרכים אלטרנטיביות להגן על עצמם מפני הקרינה. ויטמינים מקבוצה B ופיקנוגנול השומרים על העור יכולים להיות שימושיים ביותר למטרה זו. חשוב לא פחות - כשאתם יוצאים מהבית בארץ או בחו"ל למטרת טיול או ביקור בחוף הים, אל תשכחו למרוח קרם הגנה ולחבוש כובע.

יוכי עזיז היא נטורופתית ראשית בחברת סולגאר.

בואו לדבר על זה בפורום נטורופתיה.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום