רפואה משלימה: איך בוחרים את הטיפול הנכון?

(0)
לדרג

רפואה משלימה או דיקור סיני? הומאופתיה או טיפול בצמחי מרפא? איך לסנן ומה לבחור, רפואה שלמה

מאת: המודעות לרפואה הטבעית גדלה מאוד בשנים האחרונות, אולם קיימות עשרות שיטות טיפול טבעיות והתוצאה היא שלפעמים "הולכים לאיבוד" בין כל הטיפולים. ד"ר מיכאלי מסביר על מיון רפואי ברפואה המשלימה. ד"ר מוני מיכאלי

לרפואה הטיבעית שמות רבים, בהם רפואה אלטרנטיבית, רפואה משלימה, רפואה הוליסטית, ואפילו רפואה לא קונבנציונאלית. אולם ההגדרה הכוללת הטובה ביותר ביותר לרפואה טבעית היא "רפואה לא ממסדית", זאת בשל חוסר ההכרה של הממסד הרפואי בשיטות הטיפול של הרפואה הטבעית הנובע מחוסר הביסוס המדעי של השיטות הטבעיות השונות.

יחד עם זאת חשוב לציין שבחלק משיטות הטיפול, כמון אקופונקטורה וכירופרקטיקה, כבר נמצא בסיס מדעי מסויים לטיפול הטבעי וניכרת מגמה ברורה של הכרה בשיטות טיפול אלו על ידי הממסד הרפואי לטיפול בבעיות רפואיות מוגדרות. גם שיטות טיפול טבעיות אחרות, כמו היפנוזה, שבעבר הממסד הרפואי לא הכיר בהן ביעילותן, קיבלו את אישור הממסד הרפואי לאחר שנוצר בסיס מדעי לשיטה הטבעית.

יחד עם זאת גם קיימת מגמה הפוכה, מגמה שבה שיטות טיפול טבעיות שבעבר זכו להכרה מהממסד הרפואי ונחשבו לבעלות בסיס מדעי, כמו טיפול בצמחי מרפא, נדחקו מחוץ לשיטות הטיפול של הממסד הרפואי.

השלמה ולא תחליף

גם השם "רפואה אלטרנטיבית" אינו מדוייק ויוצר גם בעיה עקרונית בהגדרה "אלטרנטיבי", כלומר תחליף. חשוב לדעת שהרפואה הטיבעית אינה באה להחליף את הרפואה הממסדית, כלומר המודרנית המבוססת על ראיות מדעיות, אלא מציעה שיטות טיפול משלימות לטיפולים המקובלים.

בכל מקרה שהטיפול ברפואה טיבעית נעשה במקום הטיפול הרפואי המקובל , חשוב שהמטופל יהיה תחת מעקב ובירור רפואיים של הרפואה הממסדית.

איך בוחרים טיפול

חשוב להכיר את שיטת הרפואה הטבעית שבה אתם עומדים להיות מטופלים וגם לדעת באילו מקרים אסור לקבל טיפול טבעי. כבר לפני אלפי שנים נוסח הכלל הרפואי הראשון שאומר "PRIMUM NON NOCERE", כלומר "ראשית אין להזיק", ולכן שימוש לא נכון, גם בכלים של הרפואה הטבעית, עלול לגרום לנזק בלתי הפיך למטופל.

בקרב הציבור גם קיים בלבול רב באשר לאיזו שיטת טיפול טבעית לבחור. האם בבעיה או מצב רפואי מסויים עלי להעדיף הומיאופתיה או דיקור סיני? האם ללכת לתזונאי נטורופת או אולי לתזונאי מקרוביוט? ומה הכי טוב לטיפול בכאבי הגב? רפלקסולוגיה או פלדנקרייז?

על פי תורת הטיפול הטבעית, שפותחה ב-"תמורות", המרכז לקידום רפואה משולבת, חשוב שבכל מרפאה משולבת יהיה רופא כללי, בוגר בית ספר לרפואה ובעל תואר MD וגם בוגר מסלול רפואה סינית לרופאים, שתפקידו הראשוני יהיה מיון רפואי והפניית המטופל לשיטת הטיפול המתאימה לו.

שיטת המיון הרפואי, שבה רופא כללי שלמד גם רפואה סינית הוא זה שמבצע את המיון הרפואי עבור החולה, נהוגה גם במרפאות מירב שלקופת החולים מכבי שירותי ובריאות, כמו גם במשלימה של קופת החולים הכללית.

הרופא המבצע את המיון הרפואי במרפאה המשולבת חייב להכיר את כל שיטות הטיפול הקיימות ברפואה המשלימה-אינטגרטיבית, לדעת את התוויות הנגד, כלומר לדעת איזה טיפול טבעי אסור לתת לבעיות רפואית מסוימת.

הרופא מבצע את המיון הרפואי לשיטת טיפול טבעי, בין השאר גם על פי סיכויי ההצלחה של הטיפול, ולפעמים נדרש הרופא גם לדעת איך לשלב יותר משיטת טיפול טבעית אחת לפי צרכי המטופל. לאחר ההפנייה לטיפול טבעי, חייב הרופא לדעת ולהכיר את דרכי המעקב אחרי התקדמות הטיפול במטופל.

כל השיטות הטבעיות

על הרופא להכיר את כל שיטות הטיפול הטבעיות, מרפואה סינית הכוללת צמחי מרפא, תזונה, דיקור, מוקסה, שיאצו וטווינא, ועד להומיאופתיה קלאסית ומשולבת. הרופא צריך להכיר את שיטות הטיפול בתחום התזונה, כמו תזונה סינית, אורתו מולקולרית, מקרוביוטית, טבעונית, אן ויגמור, שלטון ועוד.

הרופא צריך להכיר את תחומי הכירופרקטיקה, הרפלקסולוגיה, טיפולי רייקי, קינסיולוגיה, כמו גם ביופידבק, היפנוזה, ותזונה קובנציונאלית. בתחום הנטורופתיה על הרופא להתמצא בתזונה, צמחים, שמנים וארומטרפיה ואילו בטיפול התנועה עליו להכיר את שיטות פלדנקרייז, פאולה, אלכסנדר, טאי צ'י ויוגה.

לשיטות טיפול מסויימות אין כמעט התוויות נגד, לעומת שיטות טיפול אחרות שהן מסוכנות לשימוש אם מקבלים טיפול באמצעותם לעתים קרובות על ידי יד בלתי מיומנת במצבים ספציפיים מסויימים.

לדעתי, הנכון והרצוי ביותר מבחינת הרפואה המשלימה המשולבת הוא להתאגד בקבוצות קליניות לצורך עבודה משותפת. בקבוצה הקלינית חשוב שישתתף רופא ממסדי המבין ומטפל בנושאים טבעיים, זאת בכדי להביא את בעיות המטופלים לידי דיון אקדמי וממצה, גם בכדי להגיע לאיבחון נכון ומדוייק ככל הניתן לאחר תישאול, וגם לבחור את דרך הטיפול ושיטת הטיפול היחידה ו/ או המשולבת האופטימלית.

נכון שזוהי נוסחה אופטימלית, אך היא איננה נוסחה אוטופית כלל וכלל, זאת משום שהיא מתקיימת, מתוך הצורך לאומץ אינטלקטואלי והסכמה הדדית לביקורת בונה, יחד עם מיסוד מסויים של השיטות הטבעיות בכדי להתאימן לטיפול באוכלוסיה בעלת נטיות מערביות כשלנו.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום