זוגיות - המציאות שבפנטזיה

(0)
לדרג

פנטזיות הן מגרש משחקים שבו מותר להתנסות במה שאיננו יכולים לעשות במציאות. מתוכן הפנטזיות אפשר ללמוד על חסרים וכמיהות בחיי היום-יום

מאת: עילי קרלן

כולנו חולמים בהקיץ. אנחנו יכולים להיות בבית או בעבודה, מחשבותינו משוטטות, ובלי לשים לב אנחנו נמצאים במקום אחר, שבו אנו זוכים לשבחים מהבוס ומהקולגות, מתנצלים בפני מי שהכעסנו, או אולי מרשימים אדם שאנו מעריצים. ביום ממש טוב, אולי אפילו נלכוד פושע, נזכה בצל"ש, נשפיל את אוייבנו, ואולי גם נזכה בלוטו... וכל זה לפני ארוחת צהריים.

החלומות בהקיץ שלנו יכולים להיות חזיונות רגעיים או סצנות ארוכות ומפורטות. הם יכולים לערב אנשים או סיטואציות שהם אמיתיים, דימיוניים, או מיוחלים, שהם מהעבר הרחוק, או מן ההווה. החלומות בהקיץ שלנו מאפשרים לנו מרחב שבו אנו יכולים לשחק ולבטא את עצמנו, לחוות תחושה של שליטה, חופש, ואף הסחה או בריחה מרגשות מעיקים. רק כאשר הדימיון שלנו נע לתחום הרומנטיקה או המין נקרא לכך פנטזיה.

פנטזיות יכולות לכלול הרכב שחקנים מלא, כולל בני זוג בהווה ומן העבר, סלבריטאים, עמיתים, שכנים, ואף זרים. כפי שלעיתים חלומותינו בהקיץ מערבים הרפתקאות צבעוניות או שערורייתיות, גם בפנטזיות אנו חוצים גבולות, שוברים מוסכמות, וחווים את הבלתי סביר.

למרות שכנראה לא היינו רוצים לממש את רוב הפנטזיות שלנו במציאות, אנו כמהים לחוויה הרגשית שאופפת את הפנטזיה: להיות נחשקים ביותר, מועצמים, בשליטה, או לחוש אהובים, בטוחים ומוכלים.

ללמוד מהפנטזיה

אנו יכולים ללמוד רבות על הצרכים הרגשיים שלנו על ידי התבוננות בפנטזיות. לדוגמה, אישה המפנטזת על ביקור יומי של הגנן שהופך למפגש מיני לוהט. האם הגנן זכה לתפקיד הכוכב מפני שהוא מטפח ורגיש, או משום שהוא חזק ומחוספס? האם זה מרגש בגלל הסיכון והפרת גבול אסור?

או שמא בטוח לפנטז עליו מכיוון שהוא כה מרוחק מחייה, וכך פחות מאיים על נישואיה? גבר עשוי לפנטז על הרמון של נשים שאינן מסוגלות לסרב לו. ייתכן והוא מרגיש דחוי רגשית ומינית ולכן הוא כמה לחיבה ואישור לכך שהוא נחשק. אפשרות נוספת היא, שהוא מבטא בפנטזיה אסרטיביות וכוח שהוא חש רק לעיתים רחוקות בחיי היום-יום.

הפנטזיות שלנו מראות לנו למה אנו כמהים, והיכן אנו תקועים או בלת מאוזנים בחיינו. במקרים רבים הפנטזיה היא מתחם שבו אנו יכולים לנסות התנהגויות חדשות, ולבטא חלקים בעצמנו שאינם זוכים לביטוי בדרך כלל. לדוגמה, אישה בעלת הערכה עצמית נמוכה לאחר קשר עם גבר שתלטן, עשוייה לחפש אחר שינוי ותחושה של שליטה בחייה.

הפנטזיות שלה אולי יתחילו להכיל מצבים שבהם היא יוזמת יותר ואסרטיבית. מבלי להיות לגמרי מודעת לכך, היא מנסה בפנטזיה התנהגויות חדשות, רואה כיצד אחרים מגיבים לכך, ולמעשה, היא מתאמנת.

אנשים רבים חשים מוטרדים או נבוכים מפנטזיות שלכאורה נוגדות את רצונותיהם ועקרונותיהם. אולם אין זה חריג שנשים וגברים יפנטזו על מין עם אלמנט של כפייה. לעיתים פנטזיה על מין שנכפה עלינו היא דרך שבה ניתן לחוש הנאה שבמציאות היתה גוררת אשמה: מין שאינו בשליטתנו מונע מאיתנו לחוש אחריות על זה שרצינו בו.

דוגמה נפוצה לכך ידועה בתור "פנטזיית אונס". בפנטזיית אונס טיפוסית, האנס הוא בדרך כלל אדם מושך. בפנטזיות כאלה האישה איננה באמת נפגעת; היא חשה את עצמה נחשקת כל כך, עד שהגבר אינו מסוגל לרסן את עצמו. למרות הכפייה לכאורה, האישה המפנטזת היא בשליטה מוחלטת.

אך לא כל הפנטזיות הן כה דרמטיות. חלקן שלוות ומרגיעות. בעבודתי עם זוגות, נשים רבות (ולעיתים גם גברים) מתארות פנטזיות שבהן ישנה רומנטיקה, הן חשות מגע נעים, ליטוף, חיבוקים ונשיקות, ללא מין. לעיתים, כאשר חיי המין של הזוג הפכו לנטולי אינטימיות וחיבור רגשי, עולם הפנטזיה יכול לפצות על החסר.

ולבסוף, רבים תוהים "האם לשתף את בן או בת הזוג בפנטזיות שלי?" הפנטזיות שלנו הן אישיות ביותר, ורבים מעדיפים שישארו כך. למעשה, שיתוף פנטזיות אינו מתאים לכולם: אנשים רבים בעלי זוגיות בריאה וחיי מין דינאמיים אינם חולקים פנטזיות. זוגות אחרים מוצאים שגילוי הרצונות והצרכים של השני מגבירה את האינטימיות, ומוסיפה ריגוש או ממדים חדשים לחיי המין ולקשר.

זוגות שמבינים שהפנטזיה היא מרחב למשחק ודימיון, נמנעים מאי הבנות ורגשות חרדה או קנאה שעלולים להתעורר. בין אם בוחרים לחלוק את הפנטזיה או לא, הכרה בצרכים שנמצאים בשורשה יכולה להוות צעד לעבר ביטוי עצמי, צמיחה אישית, ודרך להעשרת הזוגיות.

עילי קרלן הוא פסיכולוג קליני ומטפל מיני מוסמך.

בואו לדבר על זה בפורומים הבאים:

פורום זוגיות, מיניות ופרידה
פורום פסיכולוגיה קלינית

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום