פורום החלפות מפרקים

תהליכי ניוון במפרקים מטרידים אנשים רבים ומטבע הדברים מעורבים חברי המשפחה בבעיות אלו. למשל: כאשר הברך של אם המשפחה כואבת, היא נבדקת על ידי אורטופד קופת החולים. לאחר מכן היא חוזרת הביתה ומספרת לילדיה "משתפשף לי הסחוס", ומוטרדת בשאלת האבחנה ובשאלת הצורך בניתוח. בני משפחתה אף הם מעורבים ומחפשים מידע, תשובות לשאלות. מטרת הפורום הינה לעזור בשאלות המטרידות, לעיתים ניתן לתת תשובה ישירה ולעיתים לכוון לאיתור עצמי של התשובה. אין הוא יכול להוות תחליף לתהליך רפואי מסודר של החולה, בדיקה פיזיקלית, עיון בהדמיה ובדיקות עזר, אלא יכול לסייע להבנת הדברים.
869 הודעות
849 תשובות מומחה

מנהל פורום החלפות מפרקים

21/06/2018 | מאת: מה המשמעות של ליזיס?

שלום, לפני 4 שנים אמא שלי עברה ניתוח לשבר במפרק הירך ובו שמו 3 ברגים.. בביקורת האחרונה רשמו שהכל תקין ו" ליזיס מינמלי סביב בורג עליון. ציסטה" מה המשמעות של ליזיס? האם זה מסוכן ומה עושים עם זה? תודה

07/06/2018 | מאת: דנה

שלום דוקטור, אני בת 32 וגילו לי במקרה לפני שנתיים AVN ללא כאבים. לפני שנה היו לי מעט כאבים והלכת שוב לMRI, נראה היה שהAVN בהחלמה. עשיתי עכשיו עוד פעם MRI וגם רשמו שם שזה נראה בהחלמה אבל בכל הבדיקות ובמיוחד בבדיקה האחרונה האבחנה היא לא חד משמעית. אני כמובן אלך לרופא ויודעת שהפורום לא מחליף ייעוץ רפואי אבל רציתי לדעת אם תוצאות בדיקות אלו (מצורפות) מתאימות למקרים שונים ואולי האבחנה היא לא AVN. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר ככל הנראה בAVN דרגה ראשונה שלא התקדם ולא כאב.
אין לך מה לדאוג. אם אין כאבים המשך חיים רגילים
אין צורך לבצע בדיקות מעקב אם אין כאבים או הגבלה.
בברכה,
ד"ר גרייב

שלום רב אני קרוב ל 70 לא נייד . רוב הזמן יושב .בבוקר לפני כל פעולה עושה קצת תירגול קל של חצי שעה לערך ומתרומם כשתופס שתי ידיים בדלת או קיר . פחות עם הברכיים בברכיים אין כוח בבוקר בעיקר . לפני שלושה ימים , בבוקר ,לפני כל פעילות ,בטעות התרוממתי רק ביד אחת , היד החלשה. שמעתי קנאק מהכתף השמאלית בפינה . חשבתי שכמו שעושה תנועה לא נכונה יש לפעמים קנק במרפק בקרסול מפריע לתירגול באותו יום קצת מציק ולמחרת הכל בסדר . אבל עכשיו בכתף כבר שלושה ימים מציק , מושך , צובת ,וכאילו "אקשנסוס" (כאילו נתפס הצוואר שקמים לא טוב) , בשכמה , וסביב בגב , בצד שמאל של הצוואר .ומעניין , פחות בכתף עצמה שיכול לעשות תנועות קלות מאד .ולא מכאיב מיוחד. רק שקצת יותר מאמץ את היד. האם להניח היד על הירך .וכל הפעולות ביד הבריאה .? או אפשר קצת להזיז היד לתנועה לא מכאיבה ?(כמו לתקתק במדפסת ,לרחוץ כלי בכיור) תור לרופא מומחה רחוק . מה קרה ?זה גיד ?שריר? תודה

קשה לקבוע מהי הבעייה המדויקת כעת. בכל מקרה כדאי ליטול נוגדי כאבים לכמה ימים ולעקוב אם המצב חוזר לקדמותו

שלום, לפני חמישה שבועות עברתי ארתרוסקופיה של מפרק הירך לצורך תיקון לברום קרוע. במסגרת הניתוח, חובר מחדש הלברום באמצעות עוגן אחד, וכן בוצע שיוף קל של העצם. אציין, כי בנוסף קיימת אצלי דיספלזיה קלה מאוד, כך שמראש נמסר לי שסיכוי ההצלחה של הניתוח שלי נמוכים מהסיכויים ה"רגילים". 1. באיזה שלב ניתן לדעת אם הניתוח הצליח או לא? כרגע האזור עוד כאוב אני מניחה שלאור הניתוח והמאמץ שבשיקום, מתי כן אוכל לדעת אם מקור הכאב למעשה מבטא חוסר הצלחה. 2. כרגע הקושי הגדול ביותר שלי הוא בישיבה. האם זו תופעה מוכרת בשלב זה? מכיוון שאין לי ברירה ואני חייבת לחזור לעבודה, האם יש משהו שאוכל לעשות על מנת להקל על עצמי את הישיבה הארוכה בכיסא משרדי? תודה!!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך,
ההצלחה בניתוח כזה יכולה להתבטא רק מספר חודשים אחרי הניתוח. חשוב מאוד לבצע פיזיותרפיה ולחזק שרירים בכדי לשפר את סיכויי ההצלחה.
מבחינת הישיבה כלל שתעשי יותר תרגילים לשיפור טווחי תנועה תשפרי את יכולת הישיבה. הבעייה בישיבה נובעת מהגישה מקדימה עם הארתרוסקופ וזה יוצר הצטלקות מקומית!
בהצלחה

שלום בן 44. מלפני כשלושה ימים כאב עז בברך ימין. ללא חבלה או משהו ידוע שיכול להסביר את זה. אין אודם או נפיחות יוצאת דופן. אין חום. יש רגישות למגע בולטת במיוחד בברך קדמית ממש מעל הפיקה. ותחושת חריקה כלשהי בכיפוף הברך. הכאב הוא הן בתנועה, והן בישיבה, והן בשכיבה. הכאב עז שלא מאפשר לישון, וגם מחייב לקום ולהתהלך מדי פעם בכדי שקצת יירגע. אופטלגין לא עזר בכלל, פרקוסט 5 מ"ג גם לא עזר לגמרי והוצרכתי לקום כמה פעמים בלילה. ממוצאי החג לאחר ביקור במוקד לילה (רופא כללי) התחלתי טיפול בסלקוקס פעמיים ביום, ויש שיפור קל. כ"כ נתבקשתי לבצע בדיקת דם וצילום ברך. ספירת דם תקינה, כ"כ CRP תקין. צילום ברך (אפ + לטרל): הודגם גנו ולגוס קלה תפליט קלה סופרה פטלרית שינויים ניווניים מינמאליים במדור המדיאלי לסיכום: סטיה ותפליט ושינויים ניווניים. 1. מה משמעות הממצאים? מה זה התפליט? מה זה הגנו ולגוס? והאם יש משמעות לשינויים הניווניים (בן 44)? 2. האם הממצאים הללו יכולים להסביר את הכאב העז? 3. האם מדובר בדלקת? של מה? והאם יכולה להיות דלקת ומדדי דלקת יהיו תקינים? 4. מה הסיבה לרגישות הגדולה למגע מעל הפיקה? 5. האם יש צורך בבירור נוסף? האם יש ללכת לאורטופד או שעלי לסיים את הטיפול בסלקוקס ורק אם לא יעזור, לגשת לאורטופד? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב,
אתה מתאר אירוע חריף של כאבים . ללא סיפור של כאבים בעבר.
המצצאים שאתה מתאר ושרשום אצלך בבדיקת רופא אינם ספיציפיים.
יכול להיות שמדובר בדלקת מסוג "גאוט" או דלקת מפרק אחרת.
בדרך כלל בדלקת לא זיהומית המדדי דלקת תקינים.
מומלץ לבצע MRI אם הכאבים ימשכו.
בברכה,
ד"ר גרייב נביל

שלום ראשית תודה. ביום חמישי הייתי אצל אורטופד שהתרשם שיש רגישות למגע מעל הפיקה, ואמר שמדובר בדלקת בגיד שמחבר בין השריר הארבע ראשי לפיקה. והומלץ על המשך טיפול תרופתי בסלקוקס ובמשככי כאבים וכן קומפרסים חמים. הרגישות מעל הפיקה קצת בשיפור, אבל הכאבים העזים ממשיכים, בעיקר בישיבה, או בשכיבה. זה מפריע לי בעיקר בשינה, אני פשוט לא מצליח לישון ולשכב במיטה. יש לי התקפים של כאב שלא מאפשרים לי להמשיך לשכב, אלא אני נאלץ לקום מהמיטה ולהתהלך בבית כמה דקות בשביל שהכאב קצת יירגע, וחוזר למיטה לנסות לישון, ושוב התקפים כאלו שמצריכים לקום. רק לקראת הבוקר אני מצליח להירדם. כ"כ בנהיגה, אני לא מצליח לשבת יותר מרבע שעה, לאחר רבע שעה אני חייב לצאת מהרכב לכמה דקות (מדובר בכאב חזק מאוד). (זאת מעבר לכאב סביר יחסית בזמן ירידה ועליית מדרגות) אני מרגיש את הכאב במיוחד בצד שמאל של הפיקה, כלומר בחלק הקדמי מדיאלי. אציין שאני נוטל סלקוקס, וכן טרמדקס, ועל אף כל זה אני סובל מכאבים עזים. נראה שמשככי כאבים לא משפיעים על זה. מה יכול להסביר כאב כזה? במיוחד הכאב העז שלא מאפשר לישון, ומחייב אותי לקום מספר פעמים בלילה מהמיטה לכמה דקות של הליכה בכדי שיחלוף? (אין שום תנוחה שאני יכול למצוא בשכיבה שתמנע או תרגיע את ההתקפים). יש לי הרושם והתחושה שאולי הסיפור הוא לא רק הדלקת בגיד מעל הפיקה. תודה

אם הכאבים נמשכים ואין שיפור במצב לא יהיה מנוס מביצוע MRI לוידוא האבחנה או חיפוש ממצאים אחרים שיכולים להביר את התופעה.

06/05/2018 | מאת: דניאל

רעייתי (בת 67) היא כשנתיים לאחר ניתוח מוצלח של החלפת מפרק ירך ימין. האם אמורה להיות מגבלה כלשהי בשחיה או בסגנון השחיה. היא שמעה שכביכול מוטב שלא לשחות בסגנון חזה אלא רק חתירה.

לקריאה נוספת והעמקה

תודה על השאלה.
אין שום בעייה בכל סגנון שחייה. יכולה לשחות איך שהיא רוצה.
בברכה,
דר׳ גרייב נביל

בת 48 , חודשיים אחרי החלפת מפרק ירך בשיטה הקדמית . האם ניתן לקיים יחסים ללא חשש מפריקה המפרק ?

לקריאה נוספת והעמקה

חודשיים אחרי הניתוח אין שום חשש בכל גישה .
בברכה

שלום - בני בגיל 11 חלה בפרטס מצב שלו השתפר ושוקם יחסית היום בן 17 סובל מכאבים בכל מאמץ אפילו עמידה של כמבה שעות וכמובן לא יכול לרוץ סובל מכאבים רוב הזמן גם אחרי ישיבה ממושכת בכיתה האם ניתן לעשות החלפת מפרק הירך בגיל הזה (17) ? האם מומלץ ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך ותודה על השאלה.
ניתוח החלפת מפרק הירך בגיל הנ״ל הינו האופציה האחרונה כאשר מוצו כל האופציות האחרות ועדיין כאבים יומיים וקושי בתפקוד.
חשוב לבדוק האם ניתן לבצע ניתוח אוסטאוטומיה (חיתוך עצם) שיכול לשנות צורה של המפרק ולתת עוד כמה שנים ללא כאבים. הדבר מחייב בדיקה במקום בו עושים ניתוח כזה. לדעתי רק שניים שלושה מרכזים בארץ יכולים לבצע ניתוח כזה. ברמב״ם זה מתבצע.
בברכה.
דר׳ גרייב

בת 59. לפני חודשיים עברתי ניתוח להחלפת מפרק ירך בגישה הקידמית. סימתי את הפיזיוטרפיה וטווח ההליכה שלי גדל. בכל תחילת הליכה יש לי כאב באזור המפרק בעשרת הצעדים הראשונים. בקימה בישיבה וביציאה והליכה לאחר נהיגה מופיע כאב בדיוק כמו שהיה לפני הניתוח. האם יש בכך בעיה לגבי הניתוח? האם הכאב יכול או אמור לחלוף?אחרי כמה זמן לערך מהניתוח? תודה מקרב לב.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ותודה על השאלה. ניתוח החלפת ירך בגישה קדמית גורם לפחות כאבים בהתחלה מאשר בגישות אחרות אך אין זה אומר שאין כאבים כלל. התלונות שלך נורמליות וצפויות לאחר הניתוח. אין בהם משהו שמדאיג.
בברכה

שלום רב אני בת קרוב ל 50 מזה כמה חודשים התחלתי להתעמל בשיעור זומבה שמתי לב כי לאחר השיעור כואב לי מאוד העצם באגן בצד ימין, יכול להיות שהשיעור לא מתאים לי? יש למיין שיש בשיעור הזה הרבה קפיצות תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך.
מאוד קשה לדעת למה את מתכוונת כשאת אומרת אכן.
בכל מקרה נשמע כמו כאבי שרירים של מאמץ. בדרך כלל עם ההתמדה הכאבים יפחתו

יש לי הסתדיות בכתף מה זה

שלום לך,
ההסתיידות שיכולה להיות במספר איזורים בגוף הינו שקיעת סידן בגידים וברצועות. יכול לגרום להם להיות קשיחים ופחות אלסטיים. אך גם אפשר לחיות איתם שנים רבות ללא כל כאב או מגבלה.
בברכה

שלום. עברתי לפני כארבע שנים החלפה חלקית של כתף שמאל(cup) בשל שחיקת סחוס קשה, כרגע בעיקבות החמרה במצב הכתף והערכה רפואית אני אמור לעבור בקרוב ניתוח רביזיה והחלפה מלאה של הכתף, רציתי לדעת האם יש הבדל ממשי בתהליך הריפוי והשיקום בין החלפה חלקית והחלפה מלאה. חשוב לציין שנכון לעכשיו ההחלפה המלאה אמורה להיות רגילה ולא כתף הפוכה. בתודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
הפורום דן בהחלפות מפרקי הברך והירך. יש להפנות השאלה לפורום ניתוחי כתף.
תודה

שלום לדוקטור. כמה זמן לאחר ניתוח החלפת ברך מלאה אפשר לטוס טיסה קצרה? בתודה קטי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום קטי,
אין מניעה מטיסה כבר אחרי שבוע ימים מהניתוח. כל עוד נוטלים את נוגדי קרישת הדם שמקבלים לאחר הניתוח.
הרבה תיירים שמגיעים לארץ לביצוע ניתוח החלפת מפרק טסים חזרה לארצם תוך 7-10 ימים.
בברכה,
ד"ר גרייב

תודה רבה דוקטור על תשובתך

בתאריך 30/10/17 עברתי ניתוח החלפת מפרק ברך. בינתיים הפצע הניתוחי לא נראה טוב, נראה כאילו בשני מקומות לא נסגר כמו שצריך ויש הפרשות קלות מאוד ואודם. אני מטופלת דרך יחידת שקד שיקום בייתי. מה עלי לעשות ? רק בתאריך 18/12 יש לי ביקורת ובמחלקה לא עונים לי כדי להקדים את התור.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ורד.
מדובר בבעיה מאוד ספיציפית ולכן יש צורך בבדיקת הרופא המנתח. אם אינך משיגה אותו אז תפני לרופא המשפחה שיבדוק אותך ויחליט אם יש צורך בהפנייה דחופה למיון או שלא מדובר בבעיה דחופה.
בברכה,
ד"ר גרייב

אבי בן 71 עבר ניתוח החלפת ברך שמאל לפני 8 שנים. ניתוח נוסף להחלפת ברך ימין על ידי ד"ר בר זיו לפני כחודשיים עם משתל חדיש בשם MEDIAL PIVOT. אבי מאוד מרוצה מתוצאת הניתוח והשיקום היה מהיר וקל משמעותית מרגל שמאל. כעת הוא חש כי רגל ימין מתפקדת באופן מלא ורגיל ואילו ברך שמאל אינה מרגישה רגילה כרגל ימין ולמעשה מעולם לא הרגישה כך. האם כדאי לבצע ניתוח להחליף את המשתלים של ברך שמאל לאותם המשתלים שהושתלו בברך ימין? האם יש שיטה לעשות זאת בצורה זעיר פולשנית?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב,
ניתוח החלפת ברך עם המשתלים החדישים, לא רק עם משתל medial pivot.
החלפת ברך יכולה להיות לא מוצלחת גם עם משתלים חדישים.
אם אין כאבים קבועים ומדובר רק בתחושה לא הכי רגילה אז לא מומלץ לעבור ניתוח החלפה חוזרת כי התוצאות של ניתוח חוזר פחות טובות מהניתוח הראשוני.
בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם המנתח.
בברכה,
דר׳ גרייב

הכוונה בשורה הראשונה שהמשתלים החדישים נותנים תוצאות יותר טובות מהישנים ברמת שביעות רצון המטופלים.
מבחינת ניתוח זעיר פולשני- הגישות הנ"ל בברכיים ובירכיים נחלה כישלון ועל כן אינם מבוצעות כיום.

16/11/2017 | מאת: בלהה

הרופא המליץ לעבור ניתוח מפרק ירך בגלל הכאבים והסכוס נשחק רציתי לדעת אם כל המנתחים מנתחים בגישה קידמית שמעתי שפחות כואב אחרי הניתוח..רב תודה אל תשובתחה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך ותודה על השאלה.
ניתוח החלפת מפרק הירך בגישה קדמית אכן נותן יתרון בחודשים הראשונים לאחר הניתוח מבחינת כאבים ושיקום מהיר יותר.
לא כל מנתחי הירך מבצעים בגישה קדמית אך הרבה מהם כן.
את הנושא תועל לברר מול המנתח עצמו.
בכל מקרה מדובר בניתוח בעל שיעורי הצלחה גבוהים ללא קשר לגישה.
בהצלחה
דר׳ גרייב

אני בת 63. בדצמבר 2011 עברתי ניתוח של החלפת מפרק בהצלחה . לפני כמה ימים החלקתי על הרצפה ונפלתי בדיוק במקום המוחלף של המפרק. אך מיד קמתי . האורטופד של קופת החולים שבדק אותי כמה שעות לאחר האירוע אמר שאין פגיעה במפרק ואכן אני עושה הכל אבל יש לי כאבים, ובייחוד לאחר שיעור התעמלות . האם אני יכולה להיות מאה אחוז רגועה עם המפרק ? . תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך ותודה על השאלה.
מה שמדאיג בזמן נפילה זה החשש משבר.
גם בשבר הכי פשוט יש כאבים ואפילו חזקים .
כל עוד אין לך כאבים אין לך מה לדאוג.
תמיד עדיף לפנות לבדיקה רוטינית אצל המנתח או מומחה להחלפות מפרקים אחר.
בברכה,
ד"ר גרייב

שלום דוקטור...שמי קובי רציתי לשאול אותך אני אמור לעבור ניתוח להחלפת מפרק הירך ברגל ימין.אני עובד כרגע נהג אוטובוס ואני רוצה לדעת אם הניתוח יכול לפגוע בכשירות הנהיגה שלי בתור נהג אוטובוס.זה חשוב לי מאוד כי זו פרנסתי.תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום קובי ותודה על השאלה.
אין מניעה מביצוע הניתוח בשום עבודה מלבד אולי עבודה שמשלבת קפיצות וריצות והרמת משקלים מאוד כבדים.
להיפך לדעתי תהנה מהניתוח ותוכל לעבוד הרבה שנים קדימה.
בהצלחה,
ד"ר גרייב

אימי בת 84 הופנתה לבדיקת אולטרסאונד עקב נפיחות ברגליים וכאבים תוצאות הבדיקה : באספקט ap מימין הודגמה תפיחות רקמה רכה באורך 1.3 ס"מ עם בליגינג עם טישטוש גבולות. באספקט השמאלי- אותו ממצא ללא בליגינג. מהם פשר הממצאים? האם אולי עדות לדלקת? מהו הטיפול המומלץ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך,
אני מניח שהתכוונו לרשום BULGING שפירושה התבלטות. "נראה כפו בלון קטן".
לא ברור מהתשובה מהם הממצאים .
הכל תלוי בממצאים הקלינים בבדיקה פיזיקלית וכן בצילום הרנגן ובדיקות המעבדה במקרה הנ"ל.
בברכה,
ד"ר גרייב

19/12/2015 | מאת: אלמוג

שלום ד"ר, אני עושה פעילות גופנית וישנו תרגיל בשם planche שאני עושה אותו אני מרגישה כאב במפרק שביד. למיטב ידיעתי, כל מי שעושה את התרגיל הזה מרגיש בכאב כי בתרגיל זה כל משקל הגוף מונח על הידיים. אני רוצה לשאול האם יש סיכון רב למפרק כאשר אני מבצעת את התרגיל? האם יכולה לקרות בעיה בעתיד כתוצאה מכך? האם ישנה דרך כלשהי להקל על המפרק בזמן ביצוע התרגיל?

שלום וברכה
הפורום עוסק בניתוחי החלפות מפרקים ושאלה זו יש להפנות לפורום של כף יד
בברכה
דר גרינטל

שלום, אמי בת 74 ואובחנה כסובלת מדלקת מפרקים ניוונית. בשנה האחרונה מצבה החמיר והיא סובלת מכאבים מגבילי תנועה בעיקר בברך ימין, ונעזרת במקל הליכה. היא מאד חוששת מניתוח. מהן הסטטיסטיקות של הצלחת ניתוח החלפת מפרק ברך בגילה? מהי תקופת ההחלמה הממוצעת? האם ניתוח לציפוי המפרק רלבנטי בגיל זה? תודה, ציפי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום וברכה
הניתוח של החלפת ברך מיועד לפתור בעיית כאב והפרעה בתפקוד. התוצאה בדרך כלל מצוינת אך מאד אינדיוידואלית. כך שכדי לענות על תקופת החלמה, סוגי ניתוחים להחלפת מפרק כולל "ציפוי מפרק" יש צורך בשיחה פנים אל פנים כאשר אתה כרופא למדת את הבעיות הרפואיות, למדת את הברך, עיינת בצילומים, ואז ענית עניינית
בברכה
דר גרינטל

שלום. אבי נפגע בתאונה, ושבר את צוואר הירך. הרופאים ביצעו הלחפת מפרק. (עוד לא היה יעוץ שלאחר הטיפול). בחיפוש באינטרנט מצאתי שכתוב שאחרי ביצוע ניתוח כזה,יש הגבלות תנועה: אסור להצמיד רגליים, יש לישון עם כרית בין הרגליים, אסור להצליב רגליים, אסור לכופף את הרגל כך שנוצרת זווית שפחותה מ 70 מעלות, אסור לסובב את הרגל, וכדומה. רציתי להבין אם הגבלות התנועה הן רק לתקופת השיקום, או שהגבלות אלו הן הגבלות תמידיות, לצמיתות. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום וברכה
בתקופה הסמוכה לניתוח ישנה סכנת פריקה. אמצעים אלו כפי שאתה מתאר נועדו למנוע את התנוחות העשויות להעמיד את המפרק בסכנת פריקה. במהלך השבועות לאחר הניתוח נוצרת צלקת פנימית ששומרת להמשך את המפרק מפריקה ולכן בהמשך, בדרך כלל לאחר ששה שבועות (כפוף להנחיית הרופא המנתח) רובנו מפסיקים את ההגבלות.
בברכה
דר גרינטל

03/11/2015 | מאת: ירון

בן 49 היו לי כאבים באיזור מפרק ירך בצד ימין שהלכו והתגברו עד שהלכתי עם צליעה לפני 6 חודשים ביצעתי בדיקת MRI 05/15 והממצא היה bone marrow edema syndrome בראש המפרק ובחלק האחורי כמו כן שבר סובכונדראלי הרופא ביקש שאלך עם קביים ולאחר חודשיים וחצי התחלתי להרגיש יותר טוב ועכשיו אני הולך רגיל אבל עדיין יש כאבים קלים 80% פחות באיזור ללא צליעה, השאלה שלי האם כדאי לחזור על בדיקת MRI או להמתין עוד זמן? במידה והכאבים חלפו אפשר לוותר על בדיקה נוספת של MRI? יש לציין שלפני 15 שנים נראה שהייתה בעיה דומה שחלפה. ,תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום וברכה
חשוב לקחת שהאתר נותן מידע בלבד ולא ייעוץ רפואי. במקרים כמו שאתה מתאר המקובל הנו לעקוב בצורה מסודרת אחרי המטופל, לבצע צילומים באופן סדיר ורוב הרופאים מבצעים MRI חוזר לאחר שלשה או ארבעה חדשים למעקב לגבי פרמטרים של ספיגת עצם, שבר סובכונדרלי או בצקת.
במילים אחרות, תקפיד על מעקב מול הרופא שלך, בדרך כלל הדברים מסתדרים והריפוי טוב
בברכה

10/10/2015 | מאת: אורנית

לאחר התייעצות עם מספר רופאים הבנתי שאין מנוס מניתוח להחלפת מפרק הקרסול. השאלה שנשארה פתוחה היא רק מתי כדאי יהיה לבצע את הניתוח. יש מי שטען שחבל על הימים שאני סובלת מכאבים ויש מי שטען שאני צעירה מידי מבחינת הגיל כי החלפת הקרסול בקרסול מלאכותי... מאפשרת אומנם תנועה במפרק, אך ככל מפרק מלאכותי יש לפתרון זה אורך חיים מוגבל הנע בין 5 ל-15 שנים, ואז יכולה להתעורר בעיה חדשה. לאחרונה שמעתי שיש שיטה חדשה של ניתוח בשם: Scandinavian Total Ankle Replacement אם הבנתי נכון, בשיטה זו ניתן להאריך את אורך החיים של החלפת הקרסול כך שיתאים גם לאנשים לא ממש מבוגרים. האם השיטה הזו מוכרת בארץ ? האם יש רופאים בארץ המנתחים בשיטה זו ? כיצד ואיפה אני יכולה לקבל עוד אינפורמציה על שיטה זו ? (מבלי לקרוא מאמרים מקצועיים באנגלית )

לקריאה נוספת והעמקה

לאורנית שלום וברכה.
ישנם מספר 'סודות' בתחום החלפות המפרקים. אלו המרכיבים של הצלחת הניתוח. חלק מהמרכיבים של ההצלחה הנו הכרת המשתל מצידו של המנתח, מספר הפעמים שבצע את הניתוח במשתל הזה. כך הוא יודע את היתרונות והחסרונות ומה גורם כל דבר בניתוח. לכן בניגוד לפיזיקה שם ישנו "החלקיק האלוהי" אין במשתלים את "המשתל האלוהי" זה שמשתמשים בו והוא מבטיח את ההצלחה. כך בברך, במפרק הירך, בקרסול, בכתף. לכן הגישה הנכונה איננה לחפש את אותו משתל ייחודי שיש לו מסע מכירות מוצלח מצד היצרן אלא לחפש את המנתח שמחליף קרסול עם הנסיון הגדול ביותר, המיומנות, הנינוחות בבצוע הניתוח. הוא יכול לדעת מה הכי מתאים, מה הכי יצליח לטווח קצר ולטווח ארוך. סוג המשתל הנו יחסית שולי לכל הפרמטרים שציינתי.
כך שבשורה התחתונה, את צריכה לבחור מנתח מוצלח.
בברכה
ד"ר גרינטל

שלום רב, מבקשת לשאול:אני בת 47 .בחודש האחרון עם כאבים חזקים במיפרק הירך השמאלי עם הגבלה בתנועה. הכאבים בשבוע האחרון עברו לברך השמאלית ולגב תחתון משמאל, ושוב עם כאבים והגבלה בתנועה- פוחדת ללכת כי ההרגשה היא של אי יציבות של המיפרק? יש לציין שהכאב לא הופיע פיתאום, אלא לפני חצי שנה לערך אולי יותר היה לי כאב בהליכות שעיתי , היתעלמתי והמשכתי בהליכות (ויש לציין דוקא שככל שהלכתי למרות הכאב כך היתה הטבה עם הכאב), בחצי שנה האחרונה הפסקתי ללכת מטעמי בריאות (ערכים נמוכים של קליום וברזל ומגנזיום וויטמין די ואחר- ע"ר דיאטה שעשיתי והורדתי מעל 20 ק"ג במישקלי- תוך שנה לערך)והנה עכשיו הופיעו שוב הכאבים , אלא שהפעם זה כאב חזק יחסית עם מיגבלה בתנוה בעיקר ברוטציה של הרגל לצד שמאל- אז הכאב אפילו חד. כשהגעתי לרופא האורטופד, חשב שזו דלקת ונתן לי ארקוקסיה- מכיון שיש לי רפלוקסים פחדתי ליטול התרופה ולקחתי במקומה אופטלגין או אקמול עם הטבה חלקית. בצילום אגן ירכיים שביצעתי - 2 צילומים ועמ"ש מותני 2 צילמים נימצא:שאין שינויים פתולוגיים בעצמות או מיפרק האגן. נימצא :יישור של הלורדוזיס המותני עקמת קלה? הרופא המליץ על פזיותרפיה- לחיזוק השרירים והרחבת התנועות- לצערי אין תורים אלא בנובמבר. מבקשת לשאול: במה לדעתך מדובר?האם זו דלקת(יש לי הרגשה שזו אינה דלקת אלא משהו כרוני יותר)?מה הטיפול המומלץ?עד שיהיה לי פזיותרפיה בנובמבר מה צריכה לעשות?האם לדעתך יש בדיקות נוספות אחרות שהיית ממליץ לי לאבחון ברור של התופעה(סיטי לא הייתי רוצה כי בשנתיים האחרונות על רקע עמילז גבוה עשיתי כבר 3 פעמים סיטי וזה המון קרינה)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום וברכה
שילוב של בעייה במפרק ובעיה עצבית תמיד מבלבלות את המטופל וגם את הרופאים. בעיה עצבית מעצימה לעיתים קרובות בעיה במפרק ירך או ברך ובעצם הכאב לא משקף את האמת הרפואית ועשוי להטעות. אנשים רבים עוברים ניתוחים מיותרים כתוצאה מכך, גם הם וגם הרופא שלהם סבורים שהבעיה העיקרית במפרק ובעצם הבעיה האמיתית במפרק מעטה והכאב קשה עקב מעורבות עצבית, כתוצאה התיקון הניתוחי לא מצליח. הדרך להיות מסוגל לענות הנו לבדוק את המטופל ממש ואז להבין מי נגד מי, להבין מי הבעיה העיקרית, להתמקד בה ולשפר אותה, אז ניתן לדעת מה באמת המשמעות של הבעיה השניה.
בברכה

25/08/2015 | מאת: גיל

שלום אני בן 54. לפני כארבעה חודשים עברתי ניתוח resurfacing של מפרק הירך מאז, אני הולך טוב מאוד, ורוכב על אופניים מצויין. מצד שני, אני סובל למעשה מיום אחרי הניתוח ועד היום מכאבים בקידמת הירך כאשר אני מנסה להרים את הרגל (למשל בכניסה לרכב) האם התופעה מוכרת? מה עושים? הכאבים הללו הם משהו שאצטרך ללמוד לחיות איתו או שהם יעברו לבסוף? האם יש פתרון לזה? תודה רבה גיל

שלום וברכה
כאשר יש תופעה לאחר ניתוח ח י ב י ם להתייעץ עם המנתח לראות שלא נגרם סיבוך לניתוח. התלונה יכולה להיגרם ממספר סיבות והדרך היחידה לדעת את המשמעות של הדברים הנה להבדק על ידי המנתח. אין מצב ששליפת רשימת סיבות ודיון מפורט בכל אחת מהאפשרויות תעזור לענות על השאלה ולכן בעצם צריך להתייעץ עם המנתח בביקורת ולשאול אותו,
בהצלחה

23/08/2015 | מאת: שרי

היי לפני מחצית השנה עברתי ניתוח להחלפת מפרק הירך. אני אישה בת 53 בחודש האחרון החלתי לשמוע רעש חריקה מהמפרק. אציין כי הרגל מעט נוקשה ולעיתים כואבת. האם יש מקום לדאגה? אודה בתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

שלום וברכה
חריקה מהמפרק אינה תופעה שכיחה. כאשר אנו חושבים על האפשרויות הרי קיימות מספר סיבות החל מחוסר יציבות קל וכלה בתופעות של סוגי משתלים מסוימים. לעיתים נוקשות יכולה להיות קשורה לכך (במצבי חוסר יציבות קלה) ולעיתים עשויה להיות קשורה לניתוח עצמו ולא לחריקות.
לכן כאן צריכה לבוא הבדיקה עצמה על ידי המנתח ולעזור להבין את מה שקורה ומה המשמעות של זה.
בברכה

02/08/2015 | מאת: עליזה

שלום, אני נכת צהל וצריכה לעבור החלפת ברך בהתאמה אישית, האם מישהו עבר ניתוח כזה? איזה רופא מומלץ? האם דר בנימין בנדר מומלץ? תודה עליזה

לקריאה נוספת והעמקה

לעליזה שלום
עד עתה לא נמצאה תמיכה חד משמעית במשתל מסוים או בטכניקה ניתוחית מסוימת מאלו הנפוצים היום. אפשר להצביע על יתרון וחיסרון של כל משתל ומשתל או טכניקה ניתוחית כולל הטכניקות בהתאמה אישית אך בשורה התחתונה התוצאות דומות.
קטנתי מלתת ציונים ולהמליץ או לדחות רופא זה או אחר. לאף אחד מאיתנו אין מנדט או יכולת.
בברכה ובכבוד רב

01/08/2015 | מאת: אלי

מזה כחודשיים יש לי כאב קל בפרק כף היד שהלך והתגבר.היום הכאב חזק אולם רק כאשר אני מרים משהו כבד או כאשר כף היד נמצאת בזויות מסויימות.האצבעות מתפקדות. אין לי בעייה בכתיבה.מזה כמה ימים לא משתמש ביד זו.לא קיבלתי מכה בעבר. אני איש טכני בעבודתי,ומשתמש בכח הידיים וכן אני עושה אימוני מכשירים בחדר כושר.

לאלי שלום
כל מה שעליך לעשות הוא לפנות לאורתופד קופת החולים ולהבדק. האורתופד יראה באיזו בעיה מדובר, יפנה לטיפול מתאים ואם צריך יפנה לברור. זו הדרך הנכונה
בברכה

22/06/2015 | מאת: נאוה כץ

קיבלתי תוצאות של מיפוי עצמות עקב כאבים בברך.

לקריאה נוספת והעמקה

לנאוה שלום
כדי להבין מה משמעות התוצאות צריך לשוחח אתך, לבדוק אותך ולעיין בצילומים. פשוט ולעניין
בברכה
ד"ר גרינטל

12/05/2015 | מאת: ירון

שלום ד"ר, בן 49 יש לי כאבים וצליעה באזור המפרק הימני ובעכוז וכאב במפשעה התחיל בכאבים קלים והתגבר עם הזמן כארבעה חודשים,לפני 15 שנים באותו מפרק היה AVN שעבר ללא טיפול,לפני מס' ימים עברתי בדיקת MRI והתוצאות הן מימין נראית בצקת אינטראמדולרית בחלקו האחורי של הראש והצאוור,באספקט הסופרופוסטיורי של הראש נראה פס מעוגל,מתאים לשבר סובכונדרלי. הודגם נוזל בכמות קטנה. לסיכום. הממצאים מתאימים ל-BONE MARROW EDEMA SYNDROME של הראש. לא ניתן לשלול שלב מוקדם של אוסטאונקרוזיס. מה זה אומר והאם יש טיפול לזה? האם זה קשור לAVN בעבר? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום וברכה
זה היפה ברפואה. מספר אפשרויות רלוונטיות מבחינה מחשבתית. האחת שהבעיה שאובחנה כ AVN הנה בעצם Transientosteoporosis. יתכן והיו שתי בעיות לא קשורות ובהחלט אפשרי גם שהכאב נובע משתי בעיות שונות המעורבבות אחת בשניה.
איך יוצאים מהפלונטר? נבדקים בתשומת לב. אני לא יודע היכן אתה מתגורר אך אפשרי לראות אותך במחוזותנו ולנסות לפענח את החידה
בברכה
ד"ר גרינטל

שלום, אני בת 68 והומלצתי על ידי האורטופד לניתוח מפרק ירך בגישה הקדמית. לאחרונה התפרסמו חידושים בניתוח זה כמו, ציפוי המפרק אשר אינו מצריך החלפת כל המפרק. האם הטכניקה הזאת באמת קיימת? האם היא קיימת בכל בתי החולים? מה המלצותיך בקשר לאופציות נוספות מלבד החלפת המפרק כולו? תודה לך. יפה

ליפה שלום
כאשר מנתח ממליץ על החלפה מלאה של המפרק הוא סבור שנתמלאו שני תנאים הכרחיים: תנאי ראשון הנו תהליך ניוון מתקדם עם שחיקה משמעותית של המפרק כפי שבאה לביטוי בצילומי הרנטגן. התנאי השני שהשחיקה הביאה לפגיעה משמעותית באיכות החיים.
לכל גישה ניתוחית יש חסרונות ויתרונות גם לגישה הקדמית יש יתרונות ויש חסרונות. לכל סוג של משתל יש חסרונות ויתרונות לעומת אחרים. גם לטכניקה של צפוי המפרק יש חסרונות לא מעטים ויש יתרונות רבים. איך יוצאים מזה? שהרי המטופל לא יודע את עולם החלפות המפרקים.?
מסתבר שכל מנתח מאמץ את השיטה שאצלו מצליחה הכי הרבה. לכן צריך לשוחח עם המנתח שלך ולשאול מה הוא ממליץ. מסתבר שזה פקטור חשוב ביותר להצלחה, הרבה יותר מסוג המשתל או הגישה הניתוחית. לכן הדרך הנבונה הנה לבחור את המנתח ולתת לו להחליט מה הכי מתאים לניתוח מבחינתו.
בברכה

13/02/2015 | מאת: רחלה

לפני23 שנים עברתי THR. במיפוי עצמות לפני מספר שנים נתגלה זיהום ברקמות הרכות מסביב לשתל שבירך.השתל גם התרופף. לפעמים מופיע כתם אדום ונפיחות בחלק הקידמי של הירך מתחת לפרק. המקום חם ונפוח. אחרי 10 ימי טיפול באנטיביוטיקה (כדורי אוגמנטין) הדלקת נרגעת וגם הכתם נעלם. האם ניתוח רוויזיה הוא הפתרון היחידי? אם כן אחרי הוצאת השתל אני בכיסא גלגלים? לכמה זמן? אני בת 78. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום וברכה
כאשר המפרק מזוהם החיידקים לא ניתנים להסרה ללא הסרת המשתל עצמו,טפול אנטיביוטי ולאחר מכן השתלה מחודשת.קיומו של זהום עשוי לאט לדרדר את מצב העצם ולהקשות טפול מאוחר יותר וזאת גם אם הזהום שקט ופחות פעיל.
לכן, אנא הגיעי למרפאה, אוכל לבדוק ולראות מה קורה, צלומים עדכניים ונוכל לאמר לך איך מסתדרים. בקצרה: כיסא גלגלים? ממש לא.
בברכה
ד"ר גרינטל

14/01/2015 | מאת: יעקב

שלום בסבירות גבוהה שאצטרך לעבור ניתוח להחלפת מפרק הירך,קראתי מאמר על שולחן מיוחד לניתוחי ירך בבית חולים ברזילי. http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4576450,00.html זה הקישור למאמר מה דעתך? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום וברכה
ניתוח זה מתבצע בתוצאות טובות ומינימום סיבוכים ברחבי העולם וברחבי הארץ. הגורם החשוב ביותר להצלחה הנה המיומנות של המנתח. יש מנתחים שלגביהם השימוש בשולחןנותן תוצאה אופטימלית ולפי הרגשתם באמת השולחן המיוחד משפר את התוצאה אצלהם. כך שאם אתה מטופל על ידי רופא שמנתח בחדר ניתוח מפרקים בלי השולחן המיוחד זאת אומרת שאצלו התוצאות הטובות ביותר הנן על השולחן הרגיל.
בברכה
ד"ר גרינטל

07/01/2015 | מאת: עלה

שלום רב. אני סובלת משחיקה קשה בברכיים. באחת מהן יותר. אני מתקשה מאד בתנועה: בקימה, בהנעה, צולעת וסובלת מאד. קיבלתי הן זריקת סטרואידים והן שלוש זריקות דמוי כרבולת.השלישית- בשבוע שעבר. בנוסף אני עושה פיזיוטרפיה. כל אלו לא משפרים את המצב.! מומחה לניתוחי ברכיים,שקבע את הטיפול בזריקות, דחה את אופציית הניתוח, בטענו שגילי צעיר מדי. .אני בת 65. זקוקה לייעוץ דחוף, לאן עכשיו?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום וברכה
בהחלפות מפרקים אין מצב של דחיפות. אלו החלטות משמעותיות ודורשות זמן הבנה והכנה, אין דחיפות. לכן "סוף מעשה במחשבה תחילה".
ההצלחה של הניתוח מאד גבוהה אם יש שילוב של שני תנאים. התנאי האחד הנו תהליך ניוון מ תקדם "שפשוף מתקדם" והתנאי השני הנו שהניוון פוגע משמעותית באיכות חיים ובתפקוד.
מה עושים עכשיו את שואלת? פשוט נפגשים ומדברים
בברכה
ד"ר גרינטל

10/12/2014 | מאת: עמית

אני בן 57 ועוסק בספורט וסובל משחיקת סחוס במפרק הירך כרגע המצב כבר לא טוב ואני לקראת החלפת מפרק ירך ברגל שמאל אני מעונין לבצע את החלפת המפרק בגישה הקדמית -Anterior Approach Surgery ולפי מה שקראתי יש לשיטה זאת הרבה יתרונות מאשר השיטה האחורית כגון אורך רגליים שיקום יותר קל וכאבים פחות מהשיטה האחורית אבל גם קראתי משהו שהדאיג אותי והוא שהחיסרון הגדול בשיטה הקדמית שקשה לרופא להניח את ה-cup במקום רציתי לדעת מה הכוונה בכך שקשה להניח אותו האם זה נכון שזה יכול להוביל לכישלון של החלפת המפרק והאם ברפואה של היום ניתן להתגבר על כך והאם יש מחקרים שהשיטה הזאת יותר טובה מהחלפת המפרק בשיטה האחורית?

לקריאה נוספת והעמקה

לצערי הדברים מורכבים יותר. באם תשב בפורום של מנתחי מפרק ירך תשמע דעות שונות בכל אחת מהנקודות שהעלת. מה זאת אומרת? שאין דברים סגורים ומובהקים.
היות וכל מנתח מנוסה כבר פיתח את הטכניקה שמצליחה אצלו הכי הרבה ונותנת אצלו תוצאות הכי טובות הרי הדבר הכי נכון הנו לשאול את המנתח שלך: איזו גישה לדעתך הכי טובה? איזה משתל הכי מתאים לדעתך? ומה שהוא חש שנותן אצלו את התוצאה הטובה ביותר הנה הנכונה.
בברכה
ד"ר גרינטל

05/12/2014 | מאת: אבי

שלום רב אני צריך לעבור החלפת שני מפרקי ירך עקב נטילת סטרואידים ו-avn בשתי הרגליים אני רוצה לעבור את הניתוח בשיטה הקדמית הבנתי שהשיטה הזאת יותר טובה לחולה מבחינת שיקום כאבים הבדלים באורך הרגליים יציבות המפרק ועוד רציתי לדעת האם באמת שיטה זאת יותר טובה ומה ההבדל בינה לבין השיטה המסורתית החלפת מפרק אחורית ורציתי גם לשאול למה בארץ חוץ אולי מבית חולים אחד (אסף הרופא) ואולי 2-3 רופאים בארץ שמתמחים בזה לא מבצעים את השיטה הקדמית באף בית חולים אחר הבנתי שהחלפה קדמית של מפרק הירך היא הופכת להיות השיטה העדיפה בכל העולם תודה מראש על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

היום כתבנו כבר בעניין זה. אבל ניתן להוסיף באופן כללי. בוא נעבור למישור אחר היפותטי ונחשוב. אם בסוג מסוים של מקצוע יוצאת לאור טכניקה חדשה, הרי כל אחד מבעלי המקצוע רוצה להשתמש בה. כאשר לטכניקה חדשה יש יתרון משמעותי כל בעל מקצוע רץ לרכוש אותה כדי לשפר את התוצאות וכדי לעמוד בסטנדרד החדש. זה העקרון שמאפשר לשפוט משמעותם של דברים למשל: אם יש מכשיר חדש שמכניסים את הרגל החולה והוא מרפא מחלה תוך חמש דקות. אם כל המטפלים רוכשים את המכשיר ומשתמשים בו הרי כנראה שזה נכון ועובד. אם מעט משתמשים בו אז כנראה יש סיבה וכדי להבין מעט יותר לפני שדוגלים בו...
בברכה
ד"ר גרינטל

09/06/2014 | מאת: DANY

שלום, אני בן 66,לפני שמונה שנים עברתי תהליך של ארטוסקופיה,עקב תלונות על כאבים שנתיים מאוחר יותר עברתי פעם נוספת את התהליך באותה ברך. לצערי בימים אלה אני נתקף באותם הכאבים. שאלותי: האם יש אפשרות לביצוע התהליך בפעם השלישית? האם אני צריך לשקול החלפת פרק? תודה מראש דני

לקריאה נוספת והעמקה

לדני שלום
אין מניעה לעבור ארטרוסקופיה נוספת. הניתוח של חחלפת הברך מיועד לאותם אנשים שאצלם יש תהליך ניוון קשה בברך שטיפולים אחרים לא עוזרים ושאיכות היום יום אצלהם נפגעה מאד עקב הכאב. היות וזה המידע המהותי, הרי במידה והאורתופד שלך מציע ארטרוסקופיה וחושב שהפרוצדורה יכולה מאד לעזור לך אין מניעה מבצוע.
בברכה

18/05/2014 | מאת: פטריק

היתי בביקור אצל מומחה אורטופד ונאמר שהסחוס נשחק הטיפול הוא תרופתי או החלפה הירך בניתוח, אני בן 64. אני יודע שעבור שחיקת הסחוס בברך יש זרידה הנקרא "ארטיז" השאלה שלי האם יש גם זריקה דומה להקלה בכאבים בעצם האגן לבין עצם הירך העליונה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לפטריק שלום וברכה
האורתופדים ממעטים להזריק למפרק הירך אצל מבוגרים. ההסבר הקלסי נעוץ בעובדה שמדובר במפרק עמוק. כמו כל פעולה, תמיד צריך לחשוב על סיבוכים. הסיכון של זהום כתוצאה מזריקה הנו מזערי אך ככל שהוא מזערי הוא קיים. זהוי של סיבוך זהומי במפרק כמו ברך הרבה יותר קל לעומת מפרק ירך. כך שסיבוך של זהום במפרק הירך עשוי להתגלות מאוחר וכמובן הנזק שבצידו משמעותי. אולי זו הסיבה שרוב האורתופדים נמנעים מהזרקה למפרק הירך.
בברכה

15/04/2014 | מאת: ענת

לפני 3 שבועות עברתי נתוח להחלפת מפרק ירך. שאלתי היא : כמה זמן עלי לחבוש את השוקיים בתחבושת אלסטית? אני הולכת בעזרת הליכון ו"צועדת" מספר פעמים ביום. תודה ענת

לקריאה נוספת והעמקה

לענת שלום
ככלל, חבישה אלסטית הנה חלק מהתחמושת שלנו למניעת הווצרות תהליך טרומבו אמבולי וכשמו כן הוא, למניעת הווצרות תהליך המביא ליצירת קרישי דם. המדיניות לגבי חבישה אלסטית שונה בין רופא לרופא ולכן צריך לשאול את המנתח שלך
בברכה

שלום לד"ר ארנון אני בן 59 אני מתעסק בריצה רץ בערך 3 או 4 פעמים ביום כהכנה ל ריצות של 10 ק"מ כבר די הרבה זמן שסובל מי כאבים בירך שמאל אחרי פניה לאורטופד ספורט וביצוע צילום הרןפא שיש לי ארטריטיס מתקדמת בדרגה 3 שאלתי האם אוכל להמשיל להתאמן והאם חייב לעבור ניתוח להחלפת ירך בתודה מראש וחג שמח גרשון

לקריאה נוספת והעמקה

שלום וברכה
ככלל, אף אדם אינו חייב לעבור ניתוח להחלפת מפרק הירך. הניתוח נועד בראש ובראשונה להפסיק כאבים, כאבים שאי אפשר לטפל בהם בדרכים אחרות, כאבים המביאים לפגיעה משמעותית באיכות החיים.
המשתלים נועדו בראש ובראשונה להחזיר את המנותח לפעילות יום יומית רגילה ללא כאב באיכות חיים טובה. כל השימושים מעבר לכך מותחים את היכולות של המשתלים ונושאים בקרבם אלמנט של הימור. ככל שאנו דבקים באינדיקציות (שילוב של נוון מתקדם במפרק וכאב הפוגע באיכות החיים בצורה מהותית) כך הבטחון בהצלחת הניתוח עולה וככל שאנו מתרחקים מהאינדיקציות כך הבטחון פוחת.
בברכה

02/04/2014 | מאת: שני

כאבים איומים בכתף ימין לא יכולה להרים את היד כבר מעל שנה. האם כדורי ארוקסיה יכולים לעזור? ניסיתי מסאג ,כוסות רוח, דיקור. קצת הוקל .

לקריאה נוספת והעמקה

לשני שלום
קודם כל צריך להעריך את יכולת העמידות שלך, כאב בכתף ללא יכולת להרים את הגפה במשך שנה עם נסיון של טפול אלטרנטיבי ועדיין לא נטלת תרופות.
ככלל, לפני כל הצעה טיפולית צריך להגיע לאבחנה. האבחנה בנויה משלשה חלקים: הרופא צריך לשוחח אתך, צריך לבדוק אותך, לעיין בבדיקות הדמיה ואז יכול לייעץ ולקדם אותך
חשוב לזכור שרופא עונה תמיד לשאלה ששואלים אותו וברגע שאמרת "יכול להיות?" כחלק מהשאלה תמיד תקבלי את התשובה "כן". היות והכל יכול להיות אז כל שאלה עם "יכול להיות" יש לה רק תשובה אחת "כן" "יכול להיות".
בברכה

27/03/2014 | מאת: אסי הוכברג

שלום רב מזה כ6 חודשים כאבים בפרק ירך, נעשה מיפוי עצמות נמצאה קליטה דיפוזית, עקב בוצע mri שהתשובה היאאיזור קווי קטן סוב- קוטיקלי בראש פמור קדמי מיאמין , לא ברור משמעותו של ממצא זעיר, יש לקול בדיקה ביקורת לפי נסיבות קליניות. לא הודגם ממצא פתולוגי במפרק si' מאד מאד אבקש הסבר לממצא תודה אסי

לקריאה נוספת והעמקה

לאסי שלום
האבחנה, ההסבר הנה בסיום של כל התהליך הרפואי . כאשר אתה בונה בית אתה זקוק ליסודות, קירות, טיח, ריצוף עבודות חשמל ורק בסוף תוכל לדעת אם הבית חמים או נעים או כל שאלה אחרת. גם הליך רפואי מתחיל מאנמנזה, בדיקה, עיון בבדיקות העזר ורק אז מבינים מה המשמעות של הבדיקה ורק אז יודעים אם צריך עוד הדמיה ואיזה הדמיה. כך שכל תשובה לגבי השאלה בלי לבדוק ובלי להבין על מה מדובר תהיה מבחינת ניחוש לא מושכל.
בברכה

16/03/2014 | מאת: צבי

אמי נותחה לפני 8 חודשים ניתוח שבר בצוואר הירך עם קיבוע וברגים וסובלת מכאבים בחודשים האחרונים מה לעשות

לקריאה נוספת והעמקה

לצבי שלום
כמו שכתבנו רבות הרי האבחנה, ההסבר הנה בסיום של התהליך הרפואי . כל הליך רפואי מתחיל מאנמנזה, בדיקה, עיון בבדיקות העזר ורק אז מבינים מה קורה עם המטופל. צריך להמנע מניחוש לא מושכל. הרבה סיבות יכולות להביא לכאבים. אצל רוב המטופלים גם בניתוח מוצלח ממשיכים כאבים לתקופה ארוכה. הכאב יכול גם לכוון לגבי סיבוכים שעשויים לקרות. מן הסיבה הזאת תמיד צריך לקחת אנמנזה, (לשאול מספר שאלות), לבדוק, לעיין בצילומים, לעיתים בבדיקות דם ואז לתת תשובה עניינית.

06/03/2014 | מאת: רפאל

שלום. אימי בת 65, ברקע CVA משנת 84, עם שיתוק של פלג גוף ימין ואוסטופורוזיס, סבלה מכאבים קשים בברך ימין, לאחר נפילה לפני 3 שבועות. כעת אין כאבים אך מתקשה בהליכה. הומלץ שבמידה ויחזרו הכאבים או שלא תהיה הטבה בהליכה לבצע החלפה של הברך עם משתל יציב fixed bearing hinge. האם אפשר לקבל ממך המלצה של כמה רופאים מאיזור המרכז (אנחנו מגבעתיים) שמבצעים ניתוח כזה? האם ידועה לך רמת ההצלחה בניתוח כזה עם מייצב?

לקריאה נוספת והעמקה

לרפאל שלום
אנא היכנס לנעליים שלי: אין לאף רופא וגם לא לי, יכולת ומנדט לשפוט עבודה של רופא אחר, אם לחיוב ואם לשלילה. ככלל, לכל רופא יש אי הצלחות, לכל רופא עשויים להיות סיבוכים, ולכן עלינו להשאר צנועים, ולהמנע באופן כללי ובודאי באתר מהמלצות חיוביות או שליליות.
בברכה

03/03/2014 | מאת: אבי

שלום רב רציתי לשאול האם יש הגבלות לאחר ניתוח החלפת מיפרק ירך לגבי סוגי ספורט האם מותר לרכב על אופניים או אופני כושר ? ומה לגבי שחיה ?

לקריאה נוספת והעמקה

לאבי שלום
החלפת מפרק ירך נועדה להפסיק כאב קשה כתוצאת מפרק פגוע הגורם לפגיעה מהותית באיכות החיים. להחזיר את המטופל לפעילות יום יומית רגילה. בנסיבות אלו ההצלחה של הניתוח מאד טובה. כאשר אנו מתחילים למתוח את הפעילות לכוון הפעילות הספורטיבית אנו מעלים את אלמנט אי הוודאות.
ככלל, הגישה שונה בין מנתח למנתח, מאד תלויה גם בסוג המשתל. לכן התשובה האמיתית תתקבל מאדם יחיד והנו המנתח שלך.
בברכה

01/03/2014 | מאת: רונית

שלום רב לאחר MRI פרקיירך אפשר הסבר עד שאגיע לרופא? מודגם תהליך דלקתי פריטרוכנטיאלידו צדדי בעיקר משמאל הכולל נוזל ושינוי של הגיד גלוטאוס מדיוס. בצד ימין כולל נפיחות של האיליוטיביאל בנד. לסיכום סימניים דלקתיים פריטרוכנטיאליים דו צדדי בעיקר משמאל הכולל טנדינוזיס של הגיד גלוטאוס מדיוס ואיליוטיבאלי בנד

לרונית
לצערי אין תחליף לרופא.
אפשר לשבת שעות ולדבר על כל MRI ו MRI. מה המשמעות של הדברים שכתבת עליהם? הדרך היחידה הנו הרופא. רק אז אפשר לענות
בברכה

27/02/2014 | מאת: דניאלה

שלום, אמי , בת 72 עברה ניתוח חוזר של החלפת מפרק הירך לאחר 20 שנה מהניתוח הראשון עקב שחיקה . לצערי ולצער כל המשפחה הניתוח החוזר לא הצליח והמצב יותר קשה יחסית לתקופה שלפני הניתוח .הפרוטזה זזה מהמקום מייד לאחר הניתוח , בוצעה פעולה של החזרה למקום ותזוזה חוזרת של הפרוטזה . הרופא הסתפק בלאומר שהשריר לא החזיק את הפרוטזה , המליץ על פיזיוטרפיה שלא עזרה וצורך בניתוח חוזר . שאלה שלי: האם אין צורך ב"תחקיר" בכדי להגיה לשורש הבעיה . ייתכן שהפרוטזה הייתה פגומה , אולי משהו אחר התרחש במהלך הניתוח או לאחר הניתוח . הייתי מצפה להתכנסות של כל המומחים בתחום בבית החולים (בידיוק כפי שנעשה לפני הניתוח עם מצגת של כל המקרים ...) ובדיקת המקרה וסיבת הכישלון. אולי לא מספיק רק צילום רנגן אולי יש צורך ב-MRI כדי לאמת את המצב הקיים היום. אני לא יודעת מה לעשות ,אמא שלי לא יכולה כבר לזוז וכבר לא מעניין אותה כלום. הניתוח גמר לה את החיים. אנא התייחסותך . תודה רבה !

לקריאה נוספת והעמקה

לדניאלה שלום
התנצלותי על התשובה המאוחרת.
את מתארת מצב של פריקה של מפרק הירך שהוחלף. השיקול במצב זה לוקח פרמטרים שונים בחשבון. למשל אם הפריקה קרתה סמוך לניתוח הרי לאחר החזרה אנו שומרים על המפרק לתקופה של כששה שבועות וברוב המקרים המצב מתייצב. אם הפריקה מאוחרת יש לשקול פעולות נוספות. ככלל, ברוב המקרים פריקה אינה ביטוי של כשלון המשתל. לצערי חסרים לנו פרטים רבים לפני שאנו נוכל לענות על השאלה.
מהשאלה עצמה עולה שאת זקוקה לשבת בנחת עם רופא כדי להבין את המנגנון המביא לפריקה ואת המשמעות של הצעדים השונים שבוצעו. כמוכן להבין את האפשרויות העתידיות במקרה של חוסר הצלחה.
עוד ברור מהתאור שלך מה המחיר הנפשי שאדם משלם בניתוח גדול ועל אחת כמה וכמה כשיש סיבוכים. ככל שאנו מתבגרים הרזרוות שלנו מתמעטות ואנו "מבזבזים" אותם בקלות יחסית. ברור לך מדוע עלינו לעשות הכל כדי לתת איכות ברפואה ולמנוע סיבוכים.
בברכה

25/02/2014 | מאת: רפי

שלום. אימי בת 64 ברקע של המיפרזיס מימין, אירוע מוחי בגיל צעיר. בעבר הרחוק סבלה ממים בברך, לפני שנתיים הייתה שחיקה בסחוס. בזמנו הוזרקה חומצה שהועילה לתקופה מסוימת. לאחרונה נשמעים פיקים כאשר היא הולכת, ובשבוע אחרון זה כבר מלווה בכאבים מאחורי הברך ומתחת לברך. הבעיה היא ברגל המשותקת. השבוע היתה אצל אורטופד בקופה, והוא שלח לצילום רגיל. בממצאים רשם: ללא נפיחות ללא נוזל תוך מפרקי. טווח תנועה פסיבי 0-110 רגישות סדק מפרקי מדיאלי ולטרלי. אי יציבות מדיולטראלית. בצילום: ציר וולגוס ניכר עם הצרות עצם על עצם. והוסיף: עקב חוסר תפקוד שרירים להערכתו אינה מתאימה לטפול מסוג ארתופלסטיה של הברך. מופנית להתאמת סד סרך מסוג MOS GENU. היתי מעוניין שהיא תיפגש עם רופא מומחה ומנתח בתחום. האם עליי לפנות לאורתופד ברכיים, או החלפת מפרקים? האם יש לכם המלצות נוספות במקרה כזה? חוץ מאביזר אורטופדי? אשמח לכל עזרה

לקריאה נוספת והעמקה

לרפי שלום
כדי להציע פתרונות פשוט צריך לבדוק אותה ולעיין בצילומים....

בברכה

האם הטכניקה הניתוחית בניתוח החלפת מפרק הירך בשל גידול מסוג כונדרוסרקומה דרגה ראשונית בגג האצטבולום , זהה לניתוח להחלפת מפרק הירך (THR). האם ניתוחיים אונקו' - אורטופדים דורשים הכשרה והתייחסות מיוחדים של המנתח ותהליך השיקום. אשמח מאד לקבל את המלצתך למנתח/מרכז רפואי לביצוע ניתוח מסוג זה.

לקריאה נוספת והעמקה

לשרה שלום
אין לאף רופא וגם לא לי, יכולת ומנדט לשפוט עבודה של רופא אחר, אם לחיוב ואם לשלילה. ככלל, לכל רופא יש תחומים בהם הוא מצליח יותר, לכל רופא יש אי הצלחות, לכל רופא עשויים להיות סיבוכים, ולכן עלינו להשאר צנועים, ולהמנע באופן כללי ובודאי באתר מהמלצות בברכה