סימן פסואס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסימן פסואס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סימן פסואס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
11/05/2005 | 00:40 | מאת: אלינור
מתוך פורום אורתופדיה

שלום רב , 1. התוכל להסביר , בבקשה , מהו psoas syndrome ? 2. האם דלקת בחלל הבטן עלולה לגרום לכך ? 3. האם הבעיה הנ"ל במסגרת טיפולו של אורטופד ? תודה רבה .

הפסואס הנו שרירי היוצא מן הצד של החוליות המתניות ומתחבר לעצם הירך בחלקה העליון והאחורי. כשהוא מתכווץ ( והרי זה מה ששרירים עושים -מתכווצים ) הוא מכופף את מפרק הירך ומסובבו מעט כלפ חוץ. כל שריר משרירי הגוף כאשר הוא מגורה למשל עקב פציעה אודימום או תהליך זיהומי סמוך הוא מתכווץ. מה קורה כששריר הפסואס מתכווץ- ראי למעלה. שריר הפסואס אינו נמצא בחלל הבטן אלא בדופן האחורי של האגן. עם זאת - בנסיבות מסויימות- יכול להווצר קשר בין חלל הבטן. לדוגמא כאשר המעי העוור(תוספתן ) מונח לא במקומו הטבעי אלא אחורנית ומטה . במקרה כזה הוא מונח על שריר הפסואס. תארי לך מה יקרה עם תוספתן כזה כאשר מתרחשת בו דלקת -אפנדציטיס . הוא גורם לגרוי של השריר הנ"ל זה מתכווץ והחולה המסכן ,לא רק שכואבת לו הבטן הוא גם לא מסוגל לישר את מפרק הירך . הכירורג יבדוק אותו וינסה למתוח את מפרק הירך ,החולה יצאק והכירורג יאמר בסיפוק " סימן פסואס" חיובי. תופעה דומה רואים כAיש מורסה של השריר או סמוך לו, ,כאשר יש דימום בשריר עקב מתיחה פתאומית וחזקה או בשל מחלה של קרישת הדם ועוד. תלמדי מכאן שבעצם אין "תסמונת פסואס" אלא סימן פסואס למחלה אחרת. האספקט האורתופדי הוא מצומצם מאד ומוגבל למקרים של חבלה בשריר או דלקת של הגיד שלו.

11/05/2005 | 19:09 | מאת: אלינור
מתוך פורום אורתופדיה

שלום רב , תודה רבה על התשובה המפורטת . 1. האם יתכן שתהיה דלקת בשריר ה- psoas עקב דלקת זיהומית בטנית/ אגנית ? ה- CT הבטני תקין . אם הבנתי נכון מורסה היתה באה לידי בדיקה ב-CT . אין כוונתי למורסה אלא לדלקת בשריר , או אולי דלקת בגיד שלו ? 2. האם בדיקת ידנית של רופא ( איזה ? ) יכולה לאשר או לשלול חשד כזה ? תודה מראש וחג עצמאות שמח !