דלקת אלרגית של מגע: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

דלקת עור ממגע: איך מטפלים?

קניתם בושם חדש והצוואר שלכם פורח? ענדתם עגילים חדשים ויש לכם תפרחת בתנוכי האוזניים? כנראה שאתם סובלים מדלקת עור ממגע. כך תאבחנו ותטפלו מי שסובל מפריחה מתמשכת על פני העור, יתכן שסובל מדלקת עור ממגע. על מנת לאבחן רגישות לחומרים במגע, יש לבצע תבחיני מטלית, שהינם טסטים לאלרגיה לחומרים ספציפיים שאליהם נחשף.מומלץ לבצע את הבדיקה במרפאות בית חולים ייעודיות המתמחות בדלקת זו, שבהן טסטים לחומרים רבים יותר; ובדיקה של מגוון מקסימלי של אלרגנים, המספקים זיהוי מדויק של המחלה, ביחס למרפאות האלרגיה של קופות החולים.מהי דלקת עור ממגע? תפרחות עוריות (אקזמה), הנוצרות כתוצאה ממגע של העור עם חומרים שונים, הנמצאים בסביבת החיים היומיומית ובסביבת העבודה, מכונות דלקת עור ממגע. עור הגוף שלנו כולל בתוכו תאים רבים של מערכת החיסון, המגנים עלינו, בתור קו ההגנה הראשוני של הגוף, מפני כניסת זיהומים. במצבים מסוימים, אותם תאי מערכת החיסון המצויים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לדלקת אלרגית של מגע

פריחה בעור - תמונת המחשה
פריחה בעור אין ספק שהמסכה חיונית לשם הגנה על הגוף וצמצום הסיכוי להידבק בקורונה. אולם, מסתבר שהשימו...
עור יבש - תמונת המחשה
עור יבש החורף מביא עמו ירידה משמעותית בלחות שבאוויר והעור של רובנו מגיב בהתאם: סדקים, חספוס, גי...
קשקשת בעור - תמונת המחשה
קשקשת בעור קשקשת על הקרקפת היא בעיה נפוצה מאוד, אך כזו שניתנת לטיפול. הגורמים לה רבים, והעיקרי שבה...
אטופיק דרמטיטיס - תמונת המחשה
אטופיק דרמטיטיס הפריחה המגרדת והעור היבש הופכים את חייהם של החולים לסיוט מתמשך. יש מגוון דרכים לטפל בתו...
גירודים בעור - תמונת המחשה
גירודים בעור אין ספק שהמסכה חיונית לשם הגנה על הגוף וצמצום הסיכוי להידבק בקורונה. אולם, מסתבר שהשימו...
אדמומיות בפנים - תמונת המחשה
אדמומיות בפנים מתלבטים לגבי הליך של ניתוח פלסטי בפרופיל הפנים שלכם? ד"ר שלמה צרפתי, רופא מומחה ומנתח א...
ללמוד עוד על דלקת אלרגית של מגע
עיניים צורבות: אל תזניחו!-תמונה

צריבה בעיניים שאיננה חולפת מעצמה, היא תופעה שכיחה למדי...

מאת: פרופסור חבוט...
22/11/2017
דלקת עור ממגע: איך מטפלים?-תמונה

קניתם בושם חדש והצוואר שלכם פורח? ענדתם עגילים חדשים ויש...

מאת: ד"ר מיכל...
28/08/2016
אלרגיה בקיץ? כן, יש דבר כזה-תמונה

הקיץ פה ואתם מתעטשים בלי הפסקה? פריחה מסתורית הופיעה לכם על...

מאת: פרופ' הנדזל...
19/06/2018
אלרגיה: כלבים וחתולים-תמונה

אנחנו רגילים לחשוב על בעלי חיים כמחוללי אלרגיה, אבל בעלי...

מאת: ד"ר רון רם...
23/10/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדלקת אלרגית של מגע?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דלקת אלרגית של מגע: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב יש לי ידיים מאוד בעייתיות ובמיוחד בחורף, כל הזמן יבשות וסדוקות ואפילו הצבע שלהם משתנה והופך לכמעט שחור (לא כתמים אלא צבע העור של כל הכף). אני זוכרת בהיותי קטנה אבא שלי היה לוקח אותי לרופא עור בבי"ח העמק כמעט פעם בחודש והייתי מורחת בלילה משחה שחורה עם כפפות ויש לה ריח של נפט. חשוב לציין שאני מתקשה למצוא קרם ידיים המתאים לידיים שלי ואינני מוותרת על מריחת הקרם אפילו בקיץ!! לא יודעת מה הבעיה בדיוק ומאחלת שאמצא פתרון במיוחד שדבר זה מאוד מביש אותי ומשפיע על הצד החברתי!! תודה מראש

יש אבחנה מבדלת כולל דלקת עור אטופית, דלקת עור ממגע, פסוריאסיס של כפות, איכטיוסיס, קרטודרמה יש לפנות לרופא עור לבדיקה וקביעת אבחנה - ובהתאם מציאת טיפול יעיחל

יש לי פצעונים בין האצבעות בידיים בקוטר מילימטר או פחות. כשמופיעות כואבות . הן נעלמות לזמן מה וחוזרות. האם סקביאס בא והולך ???

ייתכן דלקת עור ממגע, אטופיק דרמטיטיס,אקזמה דיסהידרוטית ועוד. ממליצה לפנות לרופא עור לאבחנה מדוייקת והפניה לבדיקות רלוונטיות כולל תבחיני טלאי לשלילת רגישות . סקביאס מאובחן בגרד בעיקר בלילה ופריחה בבתי השחי, אזור הבושת והחזה. בהצלחה!

שלום ד"ר, היו לי מעין התנפחויות קטנות שהתחילו באחת והמשיכו והתרבו על אזור אצבע אחת ביד ימין. אם פוצצתי אותן, יצא נוזל שקוף לגמרי- אולי מוגלה. קיבלתי משחה אלוקום מומטאזון פורואט לפני כשנתיים מרופאת עור, השתמשתי במשך שבוע, פעם ביום וזה עבר. אחרי כמהזמן חזר שוב וכך, חוזר חלילה, כל כמה זמן זה חזר. לפני כחודשיים זה נרפא ועכשיו הופיעה באותה אצבע אבל ביד שמאל. הלכתי שוב לרופאת עור (רופאה אחרת). היא לא ממש ידעה מה זה ונתנה לי בטאקורטן G וזה רק החמיר את המצב אז הפסקתי ושוב השתמשתי באלוקום. כיוון שחששתי להשתמש בזה יותר מדי (כי זה סטרואיד ומשובר על שימוש ממושך שלי) שמתי רק יומיים-פעם ביום)- זה התחיל להרפא, אז הפסקתי ועכשיו שוב, מתפרצות ההתנפחויות האלה ויש גם גרד -נראה לי בגלל המוגלה הזו. זה עושה לי פצעי קרע קטנים באצבע. אחרי השימוש באלוקום העור מתייבש ומתקלף וזה גם מכוער וגם מציק. האם להשתמש באלוקום שוב? האם זה לא מסוכן להשתמש בו שוב ושוב במשך שנים? האם יש לך מושג מה זה ואיך אפשר להפטר מזה? יש לציין שבאופן כללי אני סובלת מאלרגיה חזקה לאבק וחתולים ומקבלת חיסונים, האם זה רלבנטי? היתכן שזו אלרגיה כלשהי של הגוף שלי? סליחה שזה כל כך ארוך ומעיק, אבל אני פשוט לא יודעת מה לעשות. תודה רבה מראש.

כנראה מדובר על קונטקט דרמטיטיס - דלקת עור ממגע עם חומרים בידיים. הגרד והתגובה לסטרואידים גם בעד זה. מומלץ לפנות לרופא אלרגיה לביצוע תבחינים. שימי לב אם יש חומרים - סבון חדש, קרם חדש, או טיפול בצמחי גינה שקשורים לזה. כדאי לבצע עבודות נקיון, גננות וטיפול בחיות עם כפפות חד פעמיות. מותר להשתמש באלוקום אם עושים הפסקות בין פעם אחת לשניה, אבל אם לא תמנעי מהגורם הבעיה תחזור.

תודה רבה לך על התשובה. אמנם זה נשמע כמו משהו קטן, אבל לקבל סוף סוף תשובה... תודה רבה לך ותמשיכי לעשות טוב לאנשים, את נהדרת.

שלום, לפני כ - 4 חודשים התפתחה אצלי פטריה וטופלה אך למעשה הגרד מעולם לא פסק, ביצעתי תרביות שונות שמאשרות שאכן אין פטריה יותר, הגרד אצלי בעיקר חיצוני, שמעתי על דבר הנקרא דלקת עור ממגע, האם פטריה יכולה להוות טריגר לדלקת מסוג זה?

שלום גלי, מציע לפנות להתייעצות ובדיקת רופא עור ומין או רופא עריה. ייתכן והפטרייה הייתה טריגר למחלת עור. בברכה, דר' בילגורי