הפסקת הריון יזומה: היבטים משפטיים

(1)
לדרג
תוכן מקודם

לפי החוק בישראל, נשים המעוניינות לבצע הפסקת הריון יזומה נאלצות לקבל אישור של ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, המאשרת את ביצוע הטיפול רק בתנאים מסוימים. מה בדיוק אומר החוק ומהם הקריטריונים הנדרשים לשם קבלת אישור להפסקתו? כתבה ראשונה מתוך שתיים

רופא גינקולוגיה ומיילדות (נשים)
052-8311164

הריון הוא לרוב תהליך מבורך ורצוי, המביא עימו חיים חדשים לעולם. אלא שעבור חלק מהנשים מדובר בבשורת איוב של ממש, והן מעוניינות להפסיקו מוקדם ככל שניתן. לפי חוק העונשין בישראל, נאסר לבצע הפסקות הריון יזומות בישראל, למעט מקרים חריגים, שאישורם דורש מהאישה לעבור תהליך אישור פורמלי.

 

ישנם 4 קריטריונים המאפשרים מתן אישור להפסקת ההריון. צילום: שאטרסטוק

מהי "ועדה להפסקת הריון"?

בהתאם לאותו החוק, אישה המבקשת להפסיק הריון, חייבת לקבל אישור של ועדה רפואית זו, הקיימת בכל מוסד רפואי שהוסמך על ידי משרד הבריאות לבצע הפסקות הריון.

 

מהם הקריטריונים לפיהם מאשרת הועדה את ביצוע ההפלה המלאכותית?

לפי החוק, ישנם 4 קריטריונים המאפשרים מתן אישור להפסקת ההריון. שניים מהם "טכניים", ושניים "רפואיים". יש לציין כי לוועדה קיים שיקול דעת רחב יחסית במקרה של קריטריון רפואי.

הקריטריונים ה"טכניים" כוללים:

  • מקרים שבהם גיל האישה מתחת לגיל 17 או מעל לגיל 40.
  • מקרים שבהם ההריון אינו מנישואין. יוצא אפוא, שנשים שאינן נשואות (רווקות, גרושות או אלמנות), תמיד מקבלות אישור להפסיק את ההריון (למעט במקרים שבהם גיל ההריון הינו מעל 24 שבועות).

הקריטריונים ה"רפואיים" הם:

  • מקרים שבהם ההריון מהווה סיכון רפואי או נפשי לאישה.
  • מקרים בהם קיים סיכון שהוולד יהיה חולה או יסבול ממום.

מהו הרכב הוועדה?

הועדה מונה 3 חברים: שני רופאים/ות ועובד/ת סוציאלי/ת. יו"ר הועדה הוא רופא/ת נשים, ולפחות אחד מחברי הועד יהיה אישה. רופא נוסף יכול להיות רופא/ת נשים או רופא מתחומי מומחיות מסוימים שאינם רפואת נשים.

כיצד ניתן לפנות לוועדה זו כדי לקבל אישור לביצוע הפלה?

לשם קבלת אישור לביצוע הפסקת הריון, ניתן לפנות לוועדה בכל אחד מבתי החולים הציבוריים או הפרטיים המורשים, כפי שמפורט באתר משרד הבריאות. אם המטופלת פונה לרופא פרטי, הוא כבר ידאג לתאם עבורה את התור לוועדה המתקיימת במוסד הרפואי שבו הוא מבצע את הטיפול. ככלל, הועדות במוסדות הפרטיים מקלות יותר בפרשנות במקרים הרפואיים, ונוטות לאשר בקלות רבה יותר.

האם ניתן לפנות לשם הפסקת ההיריון בכל שלב במהלכו?

באופן כללי, בישראל מותר להפסיק הריון (לאחר קבלת אישור) בכל שלב של ההריון, אך כאשר מדובר בהריון שגילו מעל 24 שבועות, ההפלה מתאפשרת כמעט אך ורק מסיבות רפואיות. במצב כזה, המקרה נדון בוועדה מיוחדת המכונה  "ועדה להפסקת הריון בשלב החיות".

האם הפסקת ההריון כרוכה בתשלום?

הפסקת הריון מסיבות רפואיות נכללת בסל הבריאות. בדרך כלל תינתן התחייבות כספית מקופת החולים המבטחת, לביצוע הטיפול בבית חולים ציבורי. במקרים מסוימים שבהם האישור ניתן שלא מסיבות רפואיות, יינתן מימון לביצוע הטיפול מטעם קופת החולים.

 

הפסקת הריון מסיבות רפואיות נכללת בסל הבריאות. צילום: שאטרסטוק

מה קורה כאשר הוועדה מסרבת לאשר לאישה לעבור את התהליך?

מטופלת שלא קיבלה אישור מועדה להפסקת הריון, יכולה לפנות לוועדה אחרת במוסד רפואי אחר. אין מניעה חוקית לעשות זאת, וממילא ועדה במוסד רפואי אחד אינה יכולה לדעת אם המטופלת פנתה קודם לכן למוסד רפואי אחר וסורבה.

לסיכום: לפי החוק בישראל, נשים המעוניינות להפסיק את הריונן באופן יזום, מחויבות בקבלת אישור מטעם ועדה רפואית. ועדה כזו קיימת במוסדות רפואיים שאושרו ע"י משרד הבריאות, ופועלת בהתאם לקריטריונים שנקבעו בחוק. כדי לבצע הפסקת הריון ניתן לפנות לבתי החולים הציבוריים, לרופאים פרטיים המבצעים הפסקות הריון או למרפאות הפרטיות המפורטות באתר משרד הבריאות.

ד"ר אהוד רז, הוא מומחה ברפואת נשים, בעל נסיון של 25 שנים בביצוע הפסקות הריון.

סייעה בהכנת הכתבה: מיכל הלפרין, כתבת zap doctors.

  • צור קשר
  • קבע פגישה
  • שאל אותי
ד"ר אהוד רז
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים בתחום הרפואי הנ"ל. בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום