חשיפה לרעלים ב-2018: ממצאים מדאיגים

(1)
לדרג

דוח המרכז הארצי להרעלות לשנת 2018: בכ-45% ממקרי החשיפות לרעלים הייתה מעורבות של תינוקות ופעוטות מתחת לגיל חמש. כ-90 אחוז מהמקרים התרחשו בבית

אגודות וארגונים
073-2165007

המרכז הארצי למידע בהרעלות במרכז רפואי רמב"ם, משרד הבריאות וארגון בטרם לבטיחות ילדים, פרסמו היום את נתוני החשיפה וההיפגעות של ילדים מרעלים בשנת 2018.

21,829 ילדים נחשפו לרעלים במהלך שנת 2018. צילום: שאטרסטוק

מנתוני הדוח עולה כי:

  • 21,829 ילדים נחשפו לרעלים במהלך שנת 2018.

  • כ-90% מהמקרים קרו בבית.

  • 80% מהחשיפות להרעלה התרחשו עקב בליעת הרעל. חשיפות נוספות אירעו עקב חדירת החומר לעיניים, בשאיפה ובחשיפה עורית.

  • מרבית הפניות למרכז ההרעלות הארצי (כ-55%) נוגעות לילדים עד גיל 18. כ-45.4% מכלל מקרי הפניות הם של תינוקות ופעוטות עד גיל 5. בקבוצת גיל זו, 2,512 ילדים הופנו למיון או אושפזו בבי"ח; 224 נפגעו בצורה בינונית עד קשה.

  • ילדים בגיל 6-12 שנים מהווים 5.5% מהפניות, ובני נוער בגיל 13-17 מהווים 3.4% מהפניות למרכז ההרעלות.

מהם הגורמים המרכזיים להרעלות בקרב ילדים?

ממצאי הדוח עולה כי הגורמים המרכזיים להרעלות בקרב ילדים הם: תרופות (כ-47% מהמקרים), כימיקלים (כ-43% מהמקרים) וצמחים רעילים ובעלי חיים ארסיים (כ-4% מהמקרים).

פרופ' ידידיה בנטור, מנהל המרכז הארצי להרעלות, מציין כי: "לצערנו, מספר חשיפות ילדים לתרופות ולכימיקלים בבית ובסביבתו רב ביותר ואיננו יורד. חשיפות ילדים לרעלים יכולות להסתיים בפגיעה חמורה, הן ברובן ניתנות למניעה על ידי מתן תשומת לב נאותה ושימוש במספר אמצעי זהירות פשוטים. יש לשמור תרופות וכימיקלים באריזות מקוריות ועם סגר בטיחותי, הרחק מטווח הראייה ומחוץ להישג היד של הילדים, ואין לשמור אותם בכוסות שתייה, בבקבוקי משקאות או בכלי אוכל.  המרכז הארצי למידע בהרעלות זמין לציבור 24/7".

כ-47% ממקרי ההרעלות נגרמו מחשיפה לתרופות. צילום: שאטרסטוק

פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור, מוסיפה כי: "הממצאים שעולים מהדו"ח - 18,000 פניות בשנת 2018 בעקבות חשיפה של תינוקות ופעוטות לחומרים רעילים - מדאיגים ביותר. ילדים אינם 'מבוגרים קטנים', גופם של הילדים קטן יותר ומערכות הגוף שלהם עדיין מתפתחות. לכן, כאשר ילד קטן נחשף לחומר רעיל ההשפעות הבריאותיות עלולות להיות חמורות במיוחד. חובה על כל הורה ומטפל לשמור תרופות, חומרי ניקוי והדברה, נוזל מילוי של סיגריות אלקטרוניות וחומרים מזיקים אחרים בארון, הרחק מהישג ידם של ילדים".

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים, מסכמת: "הנתונים שעולים מהדו"ח כואבים מאוד, במיוחד מתוך הידיעה שאת מרבית המקרים ניתן היה למנוע. אנו נוטים לחשוב שבית הוא המקום הבטוח ביותר עבור הילדים שלנו, אבל זה יקרה רק אם נדאג לייצר סביבה בטוחה עבור הילדים. ילדים לא יכולים לזהות חומרים מסוכנים ורעילים, הם סקרנים ואוהבים להכניס הכול לפה. לכן חשוב לשמור תרופות, חומרי ניקוי וחומרים רעילים הרחק מהישג ידם של ילדים, עדיף בארון גבוה או נעול".

  • צור קשר
  • קבע פגישה
  • שאל אותי
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים בתחום הרפואי הנ"ל. בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום