סכנות בחופש הגדול: גופים זרים הם לא משחק ילדים

(1)
לדרג

בליעת מטבע של 10 שקלים ובליעה של חתיכת פלסטיק ממשחק ילדים, הם רק שניים מהאירועים שטופלו בימים האחרונים במרכז הרפואי הלל יפה. הורים, חשוב לזכור: בליעת גופים זרים הם סכנת חיים – היו ערניים!

אגודות וארגונים
073-2165007

כשבועיים חלפו מאז החל החופש הגדול, בו הילדים מבלים זמן רב יותר בבית וזה גם הזמן שבו מתרחשות יותר תאונות בשל חוסר תשומת לב של ההורים.

ד"ר אורלי אישך אדיב, מנהלת שירות גסטרואנטרולוגיה בילדים במרכז הרפואי הלל יפה, מציינת כי לצערה, מקרים של בליעת גופים זרים, הם דבר שבשגרה, ובתקופת החופש הגדול, מספר המקרים אף עולה בעקבות העובדה שהילדים מבלים זמן רב יותר בבית.

בלוני מים קטנים - סכנת חנק לילדים. צילום: שאטרסטוק

"במצב כזה כל דקה היא קריטית"

בסוף השבוע האחרון הגיע לחדר מיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה ילד כבן 4 מפרדס חנה-כרכור, לאחר שבלע חתיכת פלסטיק ממשחק בו שיחק. החלק היה בצורת עיגול, מחובר לחוט תיל באורך של כ-5 ס"מ. בצילום שבוצע לילד נראה הגוף הזר בתוך חלל הקיבה. בזכות מהירות תגובת חברי הצוות, הגוף הזר נשלף תוך שעה מזמן הגעתו של הילד לחדר המיון, והילד שוחרר לביתו בבריאות תקינה.

"במצב כזה כל דקה היא קריטית. קיים סיכון שהחלק החד יגרום לנקבים בקיבה או בדופן המעי, במידה שהיה מתקדם מהקיבה", מסבירה ד"ר אורלי אישך אדיב, אשר הוציאה את הגוף הזר מקיבתו של הילד.

מטבע קטן, צרות גדולות

למחרת, התרחש מקרה נוסף של פעוט בן שנה ועשרה חודשים, שהגיע אף הוא למיון ילדים לאחר שהוריו חשדו כי בלע מטבע של 10 שקלים. ההורים סיפרו, כי יום לפני כן שיחק הפעוט עם המטבע ורק ביום למחרת, לאחר שהקיא מספר פעמים, חשדו שמא בלע את המטבע. בצילום נראה בבירור המטבע בחלקו העליון של הוושט. "לאחר שהבחנו כי המטבע תקוע בחלק העליון של הוושט, הכנסנו את הפעוט במהירות לחדר הניתוח ובאמצעות אנדוסקופ קשיח (צינור מיוחד המכיל מקור אור) שלפנו את המטבע התקוע, תחת הרדמה מלאה", ציינו ד"ר יצחק ברוורמן, מנהל יחידת אף אוזן גרון וכירורגיה של ראש צוואר וד"ר יצחק שוחט, רופא מתמחה ביחידה.

המטבע הוצא בהצלחה והפעוט נשאר להשגחה למשך יממה ושוחרר לביתו בריא ושלם. ד"ר ברוורמן מדגיש כי הבעיה המסוכנת ביותר היא כאשר גופים זרים נשאפים לריאות, דבר שעלול לגרום לקוצר נשימה בילדים ואף לחנק.

הצילום בו נראה בבירור המטבע בחלקו העליון של הוושט. צילום: משרד הדוברות הלל יפה

על מה חשוב להקפיד?

ד"ר אורלי אישך אדיב קוראת להורים לשים לב שילדיהם לא משחקים עם חלקים קטנים וחדים, שעלולים בסופו של דבר לגרום לנזק בלתי הפיך. "ישנם גופים שחייבים להרחיק מהישג ידם של ילדים, לדוגמה: מגנטים קטנים, בטריות שטוחות, גופים חדים ופולימרים סופחי נוזלים (גולות פלסטיק לקישוט אגרטלים המתנפחות בחשיפה לנוזל) – כל אלה עלולים לגרום לחסימת מעיים מוחלטת עם בליעתם. אמנם רוב הגופים הזרים הקטנים, אינם חדים ובלתי מזיקים, אך צריך לפקוח עיניים במיוחד כשמדובר בגופים חדים.

אם וכאשר מופיעים סימפטומים נשימתיים או סימפטומים הקשורים למערכת העיכול, כמו הקאה, קושי בבליעה או ריור, יש להגיע בדחיפות לבית החולים לצורך אבחון וקבלת טיפול מתאים".

  • צור קשר
  • קבע פגישה
  • שאל אותי
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים בתחום הרפואי הנ"ל. בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום