אלרגיה: באביב לא תשובי חזרה?

(0)
לדרג
תוכן מקודם

אביב הגיע, אלרגיה באה? החדשות הטובות: אלרגיה אינה גזירת גורל. הרפואה הקונבנציונלית מציעה טיפולים אפקטיביים לאלרגיה, לרבות טיפול ביולוגי חדשני. אימונותרפיה נחשבת הטיפול הכי אפקטיבי, אך יש להתמיד בה לאורך תקופה ממושכת

רופאה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית ,מומחית לרפואה פנימית
077-9977275 (מספר מקשר)

בכל שנה במהלך האביב, רבים סובלים מתופעות אלרגיות שונות, המשבשות את שגרת היומיום ופוגעות באיכות החיים. הבשורה הטובה היא שכיום כבר לא חייבים לסבול. יש אופציות טיפוליות מגוונות ומוצלחות לאלרגיה ברפואה הקונבנציונלית, בהן נעסוק במאמר זה.

מהי אלרגיית אביב?

על אף הדעה הרווחת, "אלרגיית אביב" אינה סוג של אלרגיה ספציפית, אלא כינוי לתגובה אלרגית הנגרמת בעיקר בתקופת האביב, בקרב אנשים הסובלים מאלרגיה.

הסיבה להתפרצות האלרגיה דווקא באביב נעוצה בשילוב בין מזג האוויר לפריחה הרבה המתחדשת בעונה זו. אבקני הפרחים הם בעלי משקל סגולי נמוך. לכן, הרוח מפזרת אותם בקלות באוויר ואנחנו שואפים אותם.

נוגדנים מסוג IGE שנמצאים בעור, בריריות, בדרכי הנשימה ובמערכת הדם של אנשים הסובלים מאלרגיה, מזהים את האבקנים כאלרגן ומגיבים מיידית לכל חשיפה של הגוף אליהם. התוצאה - תסמינים של אלרגיה!

 

אלרגיה עשויה לבוא לידי ביטוי בצורות ובדרגות שונות. צילום: שאטרסטוק

כיצד מתבטאת אלרגיית אביב?

אלרגיה עשויה לבוא לידי ביטוי בצורות ובדרגות שונות: החל מאדמומיות וגרד בעיניים, דמעת, תפרחת בפנים ובגוף, גרד בגוף, גרד באוזניים, גרד ותחושת צריבה בלוע (גרון); דרך נזלת אלרגית עונתית (קדחת השחת); ועד שיעול וקוצר נשימה אסתמטי.

מכיוון שהאבקנים נמצאים באוויר ונישאים לכל מקום, רוב מקרי האלרגיה מחייבים טיפול, מאחר שכל אלרגיה (קבועה ועונתית) משבשת את התפקוד היומיומי ופוגעת באיכות החיים. כך, למשל: אנשים שסובלים מאלרגיית אביב אינם יכולים לצאת לטייל בטבע, דווקא בעונה היפה ביותר בשנה; אינם יכולים לשבת בפארק; ולעיתים אף אינם יכולים לשבת בחצר מבלי לסבול.

מהן דרכי הטיפול באלרגיה?

הטיפול נקבע באופן אינדיבידואלי לכל מטופל, בהתאם למצבו הרפואי, לסוג האלרגיה ולחומרתה:

  • ספריי אף: במקרים שבהם מדובר באלרגיה עונתית קלה, ניתן לטפל באמצעות ספריי מקומי על בסיס סטרואידים, אותו מתיזים ישירות לתוך האף.

  • כדורים אנטי היסטמינים: טיפול נוסף הוא באמצעות כדורים אנטי היסטמינים מ"הדור החדש". לעומת הכדורים מהדור הישן, כדורים אלה אינם גורמים לישנוניות, ולכן מאפשרים טיפול "מסביב לשעון" מבלי לפגוע ביכולות התפקוד של המטופל (נהיגה, עבודה, פעילות גופנית וכו').

  • סטרואידים סיסטמיים: במקרים בהם נוצרת אלרגיה קשה, לעיתים יש צורך בטיפול באמצעות סטרואידים סיסטמיים, הניתנים בזריקה או בכדורים.

  • משאפים: במקרים שבהם יש מעורבות של דרכי הנשימה, ניתן לטפל באמצעות משאפים מרחיבי סימפונות (למשל ונטולין). במקרים בהם מתעוררים התקפים אסתמטיים, אפשר לטפל באמצעות משאפים בעלי אלמנט משולב של ונטולין וסטרואידים.

חשוב לציין: טיפולים אלה מקלים על התופעות האלרגיות, אך אינם פותרים את הבעיה עצמה. לכן, ההקלה בתסמינים תהיה ביחס ישיר לקבלת הטיפול.

 

מהם החידושים האחרונים בתחום הטיפולים הביולוגיים?

בשנים האחרונות, נכנסו גם טיפולים ביולוגיים באלרגיה, כגון זולר - טיפול אנטי IGE שמומלץ לטיפול באלרגיה באף ומקל מאוד על נזלת אלרגית. הטיפול ניתן באמצעות זריקה אחת לחודש (כל החיים) וכלול בסל הבריאות, למי שסובל מאסתמה בדרגה בינונית עד קשה.

מהו הטיפול היחיד שפותר את בעיית האלרגיה?

מדובר בטיפול אימונותרפיה - טיפול באמצעות סדרת חיסונים נגד אלרגיה. למעשה, זהו הטיפול היחיד שמתמקד במקור הבעיה ולא רק בתסמינים. הטיפול קיים למעלה מ-100 שנה, אחוזי ההצלחה שלו גבוהים מאוד והוא כלול בסל הבריאות.

בטיפול אימונותרפי, לוקחים למעשה את האלרגן ומזריקים אותו למטופל, בכמויות הולכות וגדלות בהדרגה, במטרה ליצור סבילות של מערכת החיסון לאלרגן, כך שהיא לא תגיב לאלרגן. מדובר בטיפול עם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד. לכן, הטיפול מומלץ במיוחד לסובלים מאלרגיה קבועה (ילדים מגיל 5).

בשל החשיבות הרבה שיש להדרגתיות הטיפול, הוא ניתן כסדרה של חיסונים לתקופה ארוכה יחסית, 5-3 שנים. בחצי השנה הראשונה, הטיפול ניתן אחת לשבוע, ולאחר מכן אחת לחודש.

לפרק הזמן הארוך של הטיפול יש חשיבות נוספת, מאחר שתפקידו ליצור זיכרון חיסוני. הפסקת הטיפול באמצע תשבש את התהליך ותגרום לכך שהתסמינים יחזרו כעבור כחצי שנה.

על אף המאמץ הכרוך בטיפול, השלמתו עד תום מביאה בדרך כלל להחלמה מלאה מהאלרגיה, ללא תלות בטיפולים מקומיים. למעשה, ללא כל תסמיני אלרגיה!

מהן תופעות הלוואי של הטיפול האימונותרפי?

לאחר החיסון, עלולה להופיע אדמומיות וגרד באזור ההזרקה. יש קומץ אנשים המפתחים אלרגיה לחיסון עצמו (לכן, לאחר כל הזרקה המטופל נשאר כחצי שעה להשגחה).

טיפולים אלה מקלים על התופעות האלרגיות, אך אינם פותרים את הבעיה עצמה. צילום: שאטרסטוק

למי מתאים טיפול אימונותרפי?

הטיפול מתאים (ומומלץ) לרוב גדול של המטופלים. הטיפול ניתן רק על ידי רופא מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה.

 

לסיכום: טיפול באלרגיה באמצעות חיסונים (טיפול אימונותרפיה) מומלץ מאוד, לכל מי שסובל מאלרגיה, הפוגעת באיכות החיים. אמנם מדובר בטיפול יחסית ארוך, אך הטיפול משתלם מאחר שתוצאותיו מצוינות. זהו הטיפול היחיד המטפל בבעיה עצמה ומביא מזור מלא מפני אלרגיות.

ד"ר רמית מעוז סגל היא רופאה בכירה ביחידה לאימונולוגיה קלינית, אנטי אל דמע ואלרגיה בביה"ח שיבא בתל השומר; וחברת ועד האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית.

סייעה בהכנת הכתבה: יערית טרבלסי, כתבת zap doctors.

  • צור קשר
  • קבע פגישה
  • שאל אותי
ד"ר מעוז סגל רמית
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים בתחום הרפואי הנ"ל. בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום