מערך האשפוז הפנימי: תחת בדיקה

(1)
לדרג

לאור מצבן הקשה של מחלקות האשפוז הפנימיות בבתי החולים בישראל ובעקבות מחאה רופאי המחלקות הפנימיות בשבועות האחרונים, מינה משרד הבריאות ועדה מיוחדת לשיפור הטיפול במערך האשפוז הפנימי. מסקנות הוועדה יוגשו בעוד כחודשיים

מאת: מערכת zap doctors

כמדי שנה בחודשי החורף מתעוררת במחלקות האשפוז הפנימיות של בתי החולים הציבוריים מצוקה חריפה. וכך גם השנה, עם דיווחים על חורף קשוח במיוחד ומחלקות פנימיות על סף קריסה. כבר מספר שבועות שרופאי המחלקות הפנימיות בכל רחבי הארץ מנהלים מאבק תקשורתי ומחאה על המשבר הקשה שעימו הם מתמודדים מדי יום, על עומס בלתי סביר במחלקות, על מחסור במיטות, על שגרה עמוסה ושוחקת ועל חוסר אונים של הצוותים המקצועיים.

לאור המצב הקשה הודיעו היום סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, ומנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, על מינוי ועדה לשיפור הטיפול במערך המחלקות הפנימיות. הוועדה הוקמה לאחר שיח מעמיק עם האיגוד הישראלי לרפואה פנימית, בראשות פרופ' אבישי אליס, והיא תגיש את מסקנותיה עד ל-15 באפריל. בראשות הוועדה יעמוד פרופ' רן טור כספא.

מקווים לפתרונות אמיתיים בטווח הקרוב. צילום: שאטרסטוק

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, ציין כי: "אנחנו ערים לאתגרים במערך האשפוז הפנימי, נוכח העומסים הכבדים והסבל לציבור החולים, ואנו פועלים ללא לאות לשפר את המצב. אנו בטוחים שבשיתוף פעולה בין כלל הגורמים במערכת ניתן יהיה להציע פתרונות אמיתיים בטווח הזמן הנראה לעין.

גם הרופאים וגם אנחנו יודעים שמערכת הבריאות צריכה לקבל יותר, ואנחנו נעשה זאת יחד על מנת להביא להישגים.

אנו יודעים שהמגמות הרווחות כיום של הזדקנות האוכלוסייה והעלייה בתחלואה הכרונית יתגברו ויתעצמו בשנים הקרובות ולכן על כולנו להתגייס ולעבוד יחד על מנת להבטיח שהמערכת תמשיך לתת טיפול מצוין."

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, אמר כי: "מערך האשפוז הפנימי הוא לב המערכת האשפוזית ואנו מחויבים להבטיח את התנאים הדרושים לפעילות תקינה שלו. השנים הבאות יאתגרו את המערכת מאוד, אך אנחנו נחושים להתמודד עם אתגרים אלה. בחרנו לשלב ידיים עם כלל הגורמים במערכת ומינינו את אנשי המקצוע מהמעלה הראשונה בארץ. אנו מצפים מהוועדה להגיש לנו המלצות קונקרטיות ואופרטיביות.

פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, הוסיף כי: "אני שמח על הכניסה להליך עבודה משותף עם משרדי הבריאות והאוצר. מקווה להליך מהיר ואפקטיבי ולהתכנסות לתכנית עבודה מעשית במועד שנקבע, ולא מאוחר מזה, נוכח המשבר הגדול במחלקות הפנימיות. "בנימה אישית אומר", מוסיף פרופ' אליס, "שחבריי ואני יצאנו למאבק הציבורי לאחר שכארבעים שנות הזנחה הביאו את הרופאים וכלל הצוותים במחלקות לאי יכולת להעניק לציבור בארץ את הרפואה לה הוא ראוי, ועל רקע המצוקה היומיומית המתמשכת שלנו, כל ימות השנה. מאבקנו נועד להחזיר את הרפואה הפנימית למעמד הראוי לה, כציר מרכזי של המערכת הציבורית האשפוזית בישראל. אני מאמין שזה מחויב המציאות ואפשרי".

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום