פסוריאזיס בישראל: גידול דרמטי במספר החולים

(1)
לדרג

לרגל יום הפסוריאזיס הבינלאומי (29.10) מפרסמת אגודת הפסוריאזיס נתונים עדכניים על היקפי המחלה בישראל: בשנת 2018 חל גידול דרמטי במספר החולים וכ-4,890 ישראלים הצטרפו למעגל המתמודדים עם המחלה

מאת: מערכת zap doctors

אגודת הפסוריאזיס הישראלית תציין ב-29 באוקטובר 2018 את יום הפסוריאזיס הבינלאומי. לקראת יום זה מפרסמת האגודה את הנתונים המעודכנים לשנת 2018 על היקפי המחלה בישראל. מנתוני אגודת הפסוריאזיס עולה כי נכון להיום חיים בישראל 265,260 חולי פסוריאזיס. בשנה החולפת חל גידול דרמטי במספר החולים וכ-4,890 תינוקות, ילדים, נשים וגברים ישראלים הצטרפו למעגל המתמודדים עם המחלה (בתחילת שנת 2017 היו 262,290 חולי פסוריאזיס בישראל ובשנים קודמות היו כ-240,000). על פי הערכת אגודת הפסוריאזיס בשנת 2048 צפויה אוכלוסיית חולי הפסוריאזיס בישראל להגיע לכ-456,000 חולים, זאת כפועל יוצא מתחזית הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי בשנת 2048 צפויה אוכלוסיית המדינה להגיע ל-2.15 מיליון נפש. מנתוני הפדרציה הבינלאומית של אירגוני הפסוריאזיס ה-IFPA, עולה כי נכון להיום בכל רחבי העולם כבר ישנם כ-125 מיליון איש המתמודדים עם פסוריאזיס.

מחלת הפסוריאזיס, היא מחלה כרונית שמלווה את החולים בה לאורך כל החיים ומתבטאת בנגעים אדומים עם קשקשת על פני הגוף. פסוריאזיס עלולה להופיע בכל גיל ויש לה רקע תורשתי גנטי. בקרב שליש מהחולים קיים סיפור חולה נוסף במשפחה, לרוב אחים, הורים או דודים. בשל המאפיינים החיצוניים של המחלה נאלצים חלק מהחולים להתמודד עם אפליה, נידוי חברתי וסטיגמות לא נכונות על המחלה.

למרות המראה החיצוני של הנגעים, חשוב לדעת כי פסוריאזיס איננה מחלה מדבקת. איור: שאטרסטוק

פסוריאזיס היא לא מחלה מדבקת!

מסקר שערכה בעבר אגודת הפסוריאזיס הישראלית עלה כי 21.7% מהציבור בישראל חושב שפסוריאזיס היא מחלה מדבקת. בקרב צעירים בני 18-24 המצב חמור אף יותר, שכן כ-30.3% מהם חושבים כך. הסקר נערך באמצעות מרקט ווטש בהשתתפות כ-500 ישראלים. למרות המראה החיצוני של הנגעים, חשוב לדעת כי פסוריאזיס איננה מחלה מדבקת; אין אפשרות לחלות בפסוריאזיס על ידי קירבה פיזית לחולה; המחלה לא עוברת במגע בין בני אדם ולכן אין מניעה לבלות עם אנשים המתמודדים עם פסוריאזיס במסגרות שונות. אין גם בעיה לאכול, לשתות מאותם כלי אוכל, או לבוא במגע עם סדינים, מגבות, ספות או מיטות. כמו כן, אין חשש לחבק, לנשק או לקיים מגע חברי או אינטימי עם חולה פסוריאזיס.

יונה מנטקה קציר, מנכ"לית אגודת הפסוריאזיס הישראלית המתמודדת בעצמה עם המחלה מסרה היום כי: "פסוריאזיס נפוצה באופן יחסי בארץ ובעולם ומופיעה בקרב כ-3% מהאוכלוסייה בדרגות שונות ובגלל הבושה חלק מהחולים לא פונים לתמיכה ואולי גם לא לעזרה רפואית. מדובר במחלה רב מערכתית. על פי מחקרים, חולי הפסוריאזיס נמצאים בסיכון מוגבר למחלות לב, כלי דם, השמנת יתר וסוכרת במהלך החיים. חלק מהחולים גם מתמודדים עם דלקת מפרקים פסוריאטית הנקראת גם פסוריאזיס ארטריטיס וגורמת לכאבים ונפיחות. אני קוראת לחולים - אל תתמודדו לבד עם המחלה. הצטרפו אלינו לאגודה וביחד נוכל להיות חזקים יותר".

אילו טיפולים מוצעים כיום לחולי פסוריאזיס?

לאחרונה הוכרה מחלת הפסוריאזיס כמחלה חמורה על ידי ארגון הבריאות העולמי, ה-WHO, אשר יצא בקריאה להנגיש לציבור החולים את מגוון הטיפולים המתקדמים הקיימים. נכון להיום, עוד לא קיימת שיטה לריפוי המחלה, אך ישנן תרופות מתקדמות רבות וטיפולים ביולוגים הנמצאים בסל הבריאות ומעניקים הקלה בתסמינים ואיכות חיים. בנוסף, קיים בסל הבריאות טיפול אקלימי בחשיפה לשמש בים המלח, הניתן לתקופה של בין 10 ימים ועד חודש. החשיפה ההדרגתית והמצטברת לקרינה העל סגולה במקום הנמוך ביותר בעולם, יוצרת הטבה ניכרת. אגודת הפסוריאזיס הישראלית מסייעת לחולים לממש את הזכאות שלהם בסל הבריאות לטיפול ים המלח, באמצעות הסכמים שנתיים ומוזלים עם בתי המלון בים המלח. לא קיימת שיטת טיפול אחת שמתאימה לכולם ומה שעובד עבור חולה אחד, עשוי שלא להשפיע על חולה אחר. זו הסיבה שמומלץ לכל חולה להתייעץ עם רופא העור שלו ולנסות סוגים שונים של טיפולים עד לתחושת ההטבה.

למידע נוסף אפשר למוקד של אגודת הפסוריאזיס הישראלית, שמספרו 03-6247611 או 6247*.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום