זהירות: המדוזות הגיעו לביקור

(4)
לדרג

כמדי שנה, עם תחילת הקיץ, המדוזות הגיעו לחופי ישראל. מהו הטיפול הנכון בעת מגע או צריבת מדוזה? משרד הבריאות מפרסם את המלצותיו לציבור הרוחצים בים

מאת: מערכת zap doctors

בימי הקיץ החמים ועם התחממות מי הים התיכון נודדות המדוזות אל חופי ארצנו. המדוזה הינה חיה מימית, שמבנה גופה מורכב מגוף וזרועות צייד. זרועות אילו מכוסות לכול אורכן בחוטי ארס (נוירוטוקסין). בעת מגע עם טרף תפקיד הארס נועד לשתק את הקורבן. אך למרות היכולת של הארס להרוג חיה מימית קטנה, באדם, לרוב תופיע פריחה, אודם וצריבה עד לכדי שלפוחית ואף במקרים מסוימים לכדי כיווץ שרירים. דרגת הפגיעה לרוב תלויה בסוג המדוזה.

במידה והחלטתם לטבול במימי הים התיכון בתקופה זו, כדאי לדעת כי גירוי בעור יכול להתרחש גם ללא מגע ישיר עם גוף המדוזה ואף עם מדוזות שנסחפו לחוף ואינן נמצאות במים.

מה עושים במידה ונעקצים ישירות ממדוזה?

במידה ונעקצתם על ידי המדוזה עצמה (אשר לרוב גם נצמדת לגוף) וגורמת לצריבה קשה, עליכם לנקוט בצעדים הבאים למתן טיפול מיידי:

  • הרחיקו מהעור את כל שיירי המדוזה בעזרת מקלון או חתיכת פסטיק, מבלי לשפשף את האזור על מנת שלא להחמיר את חדירת הארס לעור.
  • יש ליצוק על הכוויה מיץ לימון אמיתי, חומץ רגיל או חומץ תפוחים, המנטרלים את הרעל. רכיבים אלו לרוב מצויים בסוכת המציל למקרי חירום מסוג זה, או שניתן להצטייד מבעוד מועד במגבוני חומץ הנרכשים בבתי המרקחת. אין לנקות את האזור הפגוע באלכוהול.

  • אסור לשטוף את צריבת המדוזה במים מתוקים, משום שאלו גורמים להתרחבות ופיצוץ התאים הרעילים והרחבת המגע ביניהם לבין אזורים "נקיים" בעור. על מנת לסלק את תאי הארס יש למרוח את אזור הצריבה בסודה לשתייה/טלק עם מי ים - ולאחר שהאזור מתייבש, יש לקלף בזהירות מבלי לשפשף את המקום.
  • חשוב להדגיש: בילדים קטנים בפרט ובמבוגרים בכלל, במידה ורואים תסמינים חשודים מעבר לאודם או צריבה מקומית (תגובה של היצרות דרכי הנשימה, קשיי נשימה, חולשה, נפיחות בגרון, הכחלת המקום הפגוע, נפיחות מעבר לרגיל – בצקת, תגובה אלרגית קשה) - יש להגיע במהירות האפשרית לבית החולים הקרוב/מרכז רפואי לקבלת טיפול מיידי או להזמין ניידת טיפול נמרץ.
רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום