בוטוקס או חומצה היאלורונית: מה עדיף?

(23)
לדרג
תוכן מקודם

מעוניינת להעניק לעצמך מתנה לקיץ - טיפול פנים איכותי? מתלבטת בין הטיפולים השונים? מבולבלת משפע המידע הסותר? אחרי שתקראי את המדריך המקיף, תדעי לבחור בטיפול שמתאים בדיוק עבורך

בוטוקס הוא השם המסחרי של טוקסין הבוטולינום, חומר המכיל חלבונים שמופקים מחיידק ה-Clostridium botulinum. מאז עלה בידי המדענים להחליש את החיידק במעבדה, לפני כארבעה עשורים - הוא משמש את עולם הרפואה והאסתטיקה הרפואית.

חומצה היאלורונית היא חומר טבעי שנמצא בגופנו, השומר על לחות העור ומעודד ייצור קולגן ואלסטין, האחראיים למראה עור צעיר, רענן וחלק, בעיקר באזור הפנים.

מתי ואיך משתמשים בכל אחד מחומרים אלה - בוטוקס וחומצה היאלורונית? כיצד החומרים פועלים בגוף אחרי ההזרקה? מהו טווח ההשפעה שלהם? במאמר זה, נביא מדריך מקיף: כל מה שאת צריכה לדעת, כדי לשמור על מראה צעיר ורענן, באמצעות טיפולי אנטי אייג'ינג פשוטים.

כיצד עולם האסתטיקה הרפואית רותם את תכונות הבוטוקס לטיפולי יופי?

הרופא מחדיר את הבוטוקס לאזור המיועד בעזרת מזרק עם מחט דקיקה. עקרון הפעולה של הבוטוקס: בתהליך שנמשך כשבוע-שבועיים, משתק הרעלן את השרירים שגורמים להופעת הקמטים באזור - והעור מסביב נמתח ומתיישר.

באילו אזורי פנים משתמשים בבוטוקס?

הטיפול בבוטוקס טוב בעיקר ליישור קמטי הבעה - בזכות יכולת הרעלן לשתק את הקמטים הדינמיים הקשורים למימיקה. לרוב, מדובר בחלק הפנים העליון, בין הגבות, סביב העיניים והמצח. בכמויות קטנות, ניתן להשתמש בבוטוקס גם להחלקת קמטים בצוואר וקמטוטים קטנים דינמיים מעל שפתיים.

הטיפול נמשך מספר דקות וכמעט אינו כרוך בכאבים. צילום: שאטרסטוק

מה משך הטיפול בהזרקת בוטוקס?

הטיפול נמשך מספר דקות וכמעט אינו כרוך בכאבים. החזרה לשגרה מהירה, ללא הגבלות משמעותיות, מלבד ההמלצה לא לעסוק בפעילות גופנית מאומצת ולהימנע מחשיפה לשמש, בשבועות שלאחר הטיפול.

האם תוצאות הטיפול נראות לעין באופן מיידי? כמה זמן נשמרות תוצאות הטיפול?

ניתן להבחין בתוצאות הטיפול באזור המוזרק בין יומיים וחמישה ימים בערך.
בשבוע-שבועיים שלאחר מכן, ההשפעה הולכת וגוברת עד להגעה לתוצאה הסופית והאופטימלית של הטיפול, הנשמרת בין שלושה חודשים לבין חצי שנה. כעבור 3-6 חודשים, יש לחזור על ההזרקות כדי להשיב את המראה הרענן והצעיר.

האם יש סיכונים או תופעות לוואי לטיפולי בוטוקס?

השימוש בטוקסין הבוטולינום הפך שגור בעולם הרפואה, במהלך ארבעת העשורים האחרונים. עוד לפני שהפך כה נפוץ במרפאות לרפואה אסתטית, שימש טוקסין הבוטולינום רופאים רבים במגוון תחומים, כגון: נוירולוגיה, אורתופדיה ורפואת עיניים.

באסתטיקה רפואית - במינונים הנמוכים, המשמשים לטיפולי אנטי אייג'ינג - כמעט אין סיכונים ותופעות לוואי. לעתים עלולים להופיע סימני נפיחות ושטפי דם מקומיים, אך אלה חולפים כעבור מספר ימים.

משיבה לפנים מראה צעיר ורענן. צילום: שאטרסטוק

מה בנוגע לחומצה היאלורונית? מתי משתמשים בה בטיפולים אסתטיים?

כאמור, חומצה היאלורונית מצויה בגוף באופן טבעי. מרקם החומצה ההיאלורונית דמוי ג'ל -וכשאנו צעירים, העור שלנו חלק ומתוח, הודות לפעולתה. כשאנו מתבגרים, נוכחות החומצה בגוף הולכת ופוחתת.

כתוצאה מכך, העור הופך רפוי ובעל מראה יבש וקמוט. הוספת החומצה לפנים, על ידי הזרקות, ממלאת את הפנים בנפח, מחליקה את הקמטים והקמטוטים, ומשיבה לפנים מראה יותר צעיר ורענן.

חומצה היאלורונית משמשת לפיסול הפנים, מילוי נפחים והחלקת קמטוטים, הדגשת והרמת לחיים, עיבוי ועיצוב שפתיים ועוד.

איך פועלת בגוף החומצה ההיאלורונית המוזרקת לעור?

הודות לתכונותיה, החומצה ההיאלורונית ממלאת נפחים (שנעשו רפויים) ומחדשת את המראה של אזורים, שעם השנים איבדו מגמישותם וחינניותם. הרופא מזריק את החומצה לשיכבה תת-עורית, בעומק ובמינון שנקבע בהתאם לסוג הטיפול ולתוצאה הרצויה.

כאשר החומצה ההיאלורונית מתמקמת בשכבות התת-עוריות, היא מושכת אליה מולקולות של מים ולוכדת אותן סביבה. כך, עולה נפח הנוזלים והלחות באזור, והעור נראה יותר מלא ומתוח.

בשוק יש שפע חומרים וסוגים של חומצה היאלורונית. מה ההבדלים ביניהם? איך ניתן לבחור בחומר הנכון?

מבחר החומרים בשוק משתנה מיצרן ליצרן. החומרים נבדלים גם באיכות, באלסטיות ובסמיכות; ובהתאם - נבדלים באתר ההזרקה המיועד. בנוסף, חלק מהיצרנים מעשירים את החומצה ההיאלורונית בתוספים שונים, התורמים לאיכותה (כגון: חומר המונע בצקות, חומר משמר המאריך את אורך החיים של החומצה, חומר משכך כאבים – לידוקאין, המונע את הצורך בהרדמה מקומית בעת ההזרקה).

האם יש תופעות לוואי לטיפול?

מאחר שהחומצה ההיאלורונית היא חומר הנמצא בגוף באופן טבעי, הסיכון להשפעות לוואי חמורות נמוך. במקרה שיש למטופל נטייה משמעותית לאלרגיות, ניתן לבדוק לפני ההזרקה האם יש רגישות ספציפית לחומר המוזרק.

לכמה זמן נשמרות תוצאות הטיפול בחומצה היאלורונית?

בדרך כלל, הטיפול בחומצה היאלורונית נשמר משך שמונה חודשים - שנה.

לסיכום: בוטוקס וחומצה היאלורונית הם חומרים המשמשים באופן נרחב ברפואה אסתטית. חומרים אלה משמשים להחלקת קמטים, מילוי נפחים, הרמת פנים והשבת מראה צעיר ורענן לפנים. הטיפול בשני החומרים קל ופשוט: הטיפול ניתן במרפאה - ולאחר הטיפול, חוזרים המטופלים לביתם ולשגרת חייהם. כדי לשמור על התוצאות לאורך זמן, יש לחזור על הטיפול כעבור תקופה מסוימת, בהתאם לחומר המדובר, אזור הפנים וההשפעה האישית של החומר על המטופל.

ד"ר מאיר מור הוא אורתופד כירורג, בוגר ביה"ס לרפואה אסתטית בתל אביב.

סייעה בהכנת הכתבה: שרית שיר, כתבת Zap Doctors.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום