אבנים בכיס המרה: האם ומתי לנתח?

(6)
לדרג
תוכן מקודם

מהם התסמינים המעידים על אבנים בכיס המרה? מה גורם לתופעה? מתי ניתן להסתפק בטיפול שמרני - ומתי אין מנוס מניתוח? זהירות: האבנים עלולות להתפתח לדלקת

רופא כירורג
077-2312936 (מספר מקשר)

כיס המרה הוא איבר שנמצא צמוד לאונה הימנית של הכבד, בבטן הימנית העליונה. תפקיד כיס המרה - לאגור את מיץ המרה, המופרש מהכבד; ולהפרישו בזמן אכילה, דרך הצינור הציסטי, המחובר לצינור המרה הראשי, המחבר את הכבד לתריסריון. אבנים בכיס מרה הן אחת המחלות הנפוצות בכיס המרה.

ה"אבנים" בכיס המרה הן מלחים מסיסים שהתגבשו בכיס המרה. לרוב, האבנים נוצרות כתוצאה משינויים מטבוליים שונים, אותם אנו חווים במהלך חיינו. כך, בין היתר: צריכה מוגברת של מזונות שומניים ועתירי פחמימות, שתייה מועטה מהנדרש וכו'. הניתוח לכריתת כיס המרה שכיח. הים הניתוח בדרך כלל מבוצע בשיטה לפרוסקופית עם אחוז קטן של סיבוכים.

צריכה מוגברת של מזונות שומניים. צילום: שאטרסטוק

מהו כיס המרה? מהי שכיחות האבנים בכיס המרה?

כיס המרה נמצא מתחת לכבד, אשר מפריש מרה (נוזל של הגוף המכיל מלחים, העוזרים לפרק את השומן במעיים).

בין הארוחות עודף מרה עובר לכיס המרה, במקרה שאין בו צורך - ולמעשה "מאוחסן" בכיס המרה. רוב האבנים מורכבות ממספר מלחים וכולסטורול.

הסיכוי לחלות בדלקת כיס מרה עולה עם הגיל. שיעור גבוה יחסית של נשים (כ-16%) סובלות מאבנים בכיס המרה. זאת, לעומת גברים הסובלים מאותה תופעה (כ-8%).

כיצד מאבחנים אבנים בכיס המרה?

תסמינים אשר מביאים לחשד לאבנים בכיס מרה הם: כאבי בטן בחלק עליון היכולים להקרין לגב ולכתף צד ימין, בחילות, הקאות, התקפים אלו נמשכים חצי שעה עד מספר שעות. כיום הדרך לאבחן אבנים בכיס מרה הינה באמצעות אולטרסאונד. אבחנה בעזרת אולטרסאונד נחשבת מדויקת מאוד. כך, ניתן להגיע לזיהוי אבנים שקוטרן 1.5 מ"מ.

במקרים בהם מבוצע צילום בטן מסיבות אחרות לפעמים ניתן לראות אבנים המכילות סידן, או דלקות בכיס המרה.


מה עלול לגרום לאבנים בכיס המרה?

בכיס המרה עלולות להיווצר בעיות הקשורות לשינוי בחילוף החומרים בגוף.

במצב כזה, ייווצרו בכיס המרה אבנים שעלולות לגרום לבעיות שונות. כך, לדוגמא: דלקת בכיס המרה. הדלקת מביאה לכך שכיס המרה מתנפח - ונעצרת כל זרימת מרה ממנו, החוצה אל המעיים.

בקרב אנשים מבוגרים, חולי סכרת וחולים עם פגיעה במערכת החיסון, הינם בעלי כלי דם צרים יותר, עשוי להיווצר נמק של כיס המרה. לכן, עבור זקנים ועבור מטופלים עם סוכרת - דלקת בכיס המרה עלולה להיות מאוד מסוכנת: האבנים הקטנות עלולות לצאת לדרכי מרה - ולחסום אותן, מה שעלול לגרום צהבת חסימתית, דלקת בדרכי מרה או דלקת בלבלב (כולן מסוכנות מאוד).

מהם התסמינים של אבנים בכיס המרה?

בראש ובראשונה: התקפי כאב. במקרה שיש דלקת, מתחילים תסמינים נוספים: חום, כאבי בטן, בחילות, הקאות; ולפעמים גם צהבת. חשד נוסף לאבני מרה עלול להיווצר מבדיקות דם בהם יש הפרעה באינזימי כבד.

כיצד מטפלים באבנים בכיס המרה ומה באשר לדרכי טיפול בדלקת כיס המרה?

ההחלטה לגבי סוג הטיפול שיינתן, במקרה של אבנים בכיס המרה, מתקבלת ע"י רופא מומחה, לאחר שבדק את החולה - וקיבל לידיו סדרת בדיקות. לעתים, הרופא יכול להסתפק בטיפול תרופתי, שיוביל לריסוק האבנים - שייפלטו מהגוף, לאחר טיפול תרופתי מתאים.

למעשה, הטיפול התרופתי יגרום לאבנים להתפרק - עד לגודל שיאפשר להן להיפלט דרך דרכי השתן. במקרים מסוימים, תתקבל החלטה לנתח את החולה (סיבוכים כגון: פיסטולה של כיס המרה, דלקת כיס המרה, דלקת לבלב חריפה ועוד). חלק גדול של החולים ישאר במעקב וחלק יצטרך טיפול. הטיפול באבני מרירה ניתוח.

במקרים בהם יש דלקת בכיס המרה, יש שתי אפשרויות טיפוליות: ביומיים הראשונים של הדלקת, ניתן לעשות ניתוח דחוף. במקרים בהם לא נעשה ניתוח בימים הראשונים - יינתן טיפול שמרני, באנטיביוטיקה ונוזלים (הטיפול בדרך כלל מביא לכך שדלקת חריפה עוברת תוך מספר ימים - שבוע). לאחר 6-8 שבועות, ניתן לבצע את הניתוח -ולהוציא את הכיס מרה (על מנת שלא תתפתח שוב דלקת).

בנוסף, קיים ניתוח בשיטה הלפרוסקופית. בשיטה זו, עושים 3-4 חורים - ומכניסים מכשיר טראוקרים (שרוולים מיוחדים) לתוך הבטן. דרכם המכשיר, מעבירים מצלמה ומספר מכשירים נוספים, מפעילים אותם מבחוץ - ומבצעים כריתת כיס מרה. מוציאים את כיס המרה והאבנים שיש בו, דרך חור פתח בטבור.

לשיטה זו יש מספר יתרונות: אין חתכים גדולים, אחוז הסיבוכים בניתוח קטן מאוד וההחלמה מהניתוח הרבה יותר קלה. חשוב לציין כי זמן ההחלמה מניתוח כריתת כיס מרה מאוד אינדיבידואלי.

בקרב מבוגרים עשוי להיווצר נמק של כיס המרה. צילום: שאטרסטוק

לסיכום: חשוב ביותר לגלות תשומת לב - לתסמינים השכיחים של אבנים בכיס המרה או דלקת בכיס המרה. אין להתעלם מהתקפי כאב חוזרים ונשנים - ויש לגשת לרופא המטפל, כדי לבדוק האם מדובר בדלקת מחלת אבני מרה.

ד"ר ולדימיר סורין MD PhD, מומחה לכירורגיה כללית.

סייע בהכנת הכתבה: רועי אלפסי, כתב Zap Doctors.

  • צור קשר
  • קבע פגישה
  • שאל אותי
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים בתחום הרפואי הנ"ל. בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום