קונדילומות Condyloma

(7)
לדרג

קונדילומות הינן נגעים בצורת יבלות שיכולים להווצר באיברי המין של נשים וגברים ובפי הטבעת כתוצאה מפעילות וירוס הפפילומה human papilloma virus HPV. בפי הטבעת היבלות מופיעות בעור סביב פי הטבעת או בתוך תעלת פי הטבעת.

מאת: ד"ר יהודה קריב

לוירוס HPV כ 200 תת זנים, מהם כ-100 מזוהים. וירוס זה גורם להיווצרות יבלות על-פני אברי המין הגבריים, הנשיים, סביב ובתוך אזור פי הטבעת ולעיתים אף ברירית הפה.
במרבית המקרים אלו זיהומים חולפים, אולם נמצא קשר ישיר והדוק בין הדבקות בתת-זנים ספציפיים של וירוס ה- HPV לבין התפתחות נגעים ממאירים על אברי המין, לרוב מדובר בסרטן תאי קשקש (Squamous Cell Carcinoma), אצל נשים עלול להתפתח סרטן צוואר הרחם שהוא סרטן שכיח. סרטן פי הטבעת הינו סרטן נדיר המופיע הן בגברים והן בנשים ונגרם אף הוא מזנים ספציפיים של HPV. הזנים הגורמים לקונדילומות אינם גורמים בד"כ לסרטן.

Condylomata Acuminate


הן נגעים יבלתיים, כרוביתיים בגוון אפרפר או בגוון העור. קוטר ממוצע של יבלות אלו הינו 2-5 מ"מ אולם קיימים גם נגעים מיקרוסקופיים או נגעי ענק אשר קוטרם עשוי להגיע למספר ס"מ.
בגברים הנגעים מופיעים לכל אורך איבר המין , בין כיס האשכים לאזור פי הטבעת וכן בפי הטבעת. עירוב של כיס האשכים עצמו נדיר.
בנשים הנגעים מופיעים על פני רירית איברי המין החיצוניים, בנרתיק, בצוואר הרחם ובאזור פי הטבעת. הנגעים עשויים להיות לחים כאשר הם מופיעים באזורים סגורים. בנשים עשויה להיות החרפה במהלך תקופת ההיריון.

דרך ההדבקה
המחלה מועברת ע"י מגע, ומאחר והנגעים אופייניים לאברי המין, המחלה מועברת ע"י מגע מיני או אחר עם אדם חולה או נשא. ככל שתדירות המגע המיני עולה או ככל שהיחסיים טראומתיים יותר, סיכון ההדבקה עולה. אך לעיתים די במגע מיני בודד כדי להידבק במחלה.

בירור
בכל חשד להופעת נגע יבלתי חדש על-פני איברי המין או סביבתם, יש לפנות ולהיבדק ע"י רופא עור, שבמרבית המקרים יוכל לזהות על-נקלה את המחלה, זאת לאור שיעורי ההדבקה הגבוהים. חשוב להדגיש כי במקרה של זיהוי המחלה יש ליידע את בן הזוג ולשלוח גם אותו לבדיקה צריך לזכור שהזנחה טיפולית עלולה לגרום לממאירות.

אישה שהיא או בן זוגה חלו במחלה, צריכה להיבדק על ידי רופא נשים בכדי לוודא שאין נגעים באיברי המין הפנימיים המצריכים טיפול וזאת בשל הסיכון לסרטן צוואר הרחם. מאחר וניתן להידבק ביותר ממחלת מין אחת, על החולה לעבור גם בדיקות לשלילת מחלות מין נוספות כגון איידס.

דרכי טיפול 
קיימים סוגים שונים של טיפול לקונדילומות. קונדילומות חיצוניות ניתנות לטיפול במשחות מקומיות או בטכניקות שונות של הסרה (חיתוך צריבה כריתה ועוד). קונדילומות של תעלת פי הטבעת דורשות בדרך כלל טיפול תחת הרדמה ואז מבצעים בדרך כלל כריתה או צריבה. בדרך כלל שולחים גם דגימה לבדיקה פתולוגית.
במקרים קיצוניים של קונדילומה גדולה שלא ניתנת להסרה באמצעים אחרים יש צורך בכריתה כירורגית וסגירת הפצע הנותר בטכניקות שונות.
הטיפולים אינם מעלימים את הוירוס ולכן חזרה של הנגעים שכיחה למדי ויש צורך במעקב מסודר.
בשנים האחרונות יש חיסון לנגיף המיועד לנשים וגברים. יש להיוועץ ברופא המטפל בקשר התוויות למתן החיסון.

כמה זמן נמשך הניתוח


כחצי שעה עד שעה.

זמן אשפוז


הטיפול בדרך כלל על בסיס אשפוז יום. לעיתים רחוקות יש צורך באישפוז של מס' ימים.

החלמה והגבלות לאחר הניתוח


בדרך כלל קיימת אי נוחות למס ימים , ואין הגבלות מיוחדות.

ד"ר יהודה קריב , מומחה לכירורגיה כללית ובוגר התמחות-על בכירורגיה של המעי הגס והרקטום (כירורגיה קולו-רקטלית) מנתח בכיר במרכז הרפואי של קבוצת אסיא מדיקל ובחטיבה כירורגית ב' במרכז הרפואי תל אביב ("איכילוב").

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום