קנאביס רפואי: גם לחולי פסוריאזיס?

(5)
לדרג

אגודת הפסוריאזיס הישראלית בפנייה למשרד הבריאות: "אפשרו לחולי הפסוריאזיס שנואשו ומיצו את הטיפולים המקובלים, לקבל רישיון לשימוש בקנאביס רפואי"

מאת: מערכת zap doctors

יונה מנטקה קציר, מנכ"לית אגודת הפסוריאזיס הישראלית פנתה אתמול (13.2) במכתב דרמטי לח"כ הרב יעקב ליצמן, סגן שר הבריאות ולד"ר מיכאל דור, יועץ רפואי ראשי ביחידה לקנביס רפואי במשרד הבריאות בנושא מתן רישיונות לשימוש בקנאביס למטרות רפואיות בהתוויה לחולי פסוריאזיס במסגרת רפורמת הקנאביס של משרד הבריאות.

במכתבה המרגש הדגישה מנכ"לית אגודת הפסוריאזיס, המתמודדת בעצמה עם המחלה כי: "למרות שפסוריאזיס איננה מוגדרת ככזו אשר מתים ממנה, חלקנו סובלים מבחינה פיזית לא פחות מאשר חולים בתחום הטיפול הפליאטיבי, שכן כידוע לכם, אין כיום דרך לרפא את מחלת הפסוריאזיס. מדובר במחלה המפריעה לתפקוד היומיומי לאורך שנות חיים ארוכות, במהלכם ישנם חולים העוברים מתרופה לתרופה, ממשחה לכדורים, מכדורים לזריקה ועבורם מדובר בלא פחות משבעה מדורי גיהנום. ישנם חולי פסוריאזיס שאף תרופה לא עוזרת להם לגמרי והם סובלים מייסורי נפש וגוף ומרגישים כמו מטופלים סופניים שאין לרפואה מה להציע להם".

יונה מנטקה קציר, ציינה במכתב כי זו אינה הפעם הראשונה שאגודת הפסוריאזיס הישראלית פונה למשרד הבריאות בנושא מתן רישיונות לקנאביס רפואי וכתבה כי: "פונה אני אליכם פעם נוספת בשם חולי הפסוריאזיס בישראל, על מנת להוסיף את מחלת הפסוריאזיס לרשימת ההתוויות הרפואיות המאושרות לטיפול בקנביס רפואי ולאפשר לחולי הפסוריאזיס שנואשו ומיצו את הטיפולים המקובלים למחלה, לקבל רישיון לשימוש בקנאביס רפואי. משיחות ומפגשים שקיימנו עמכם בעבר הבנתי כי אתם דורשים הוכחה מחקרית על יכולתו של קנאביס רפואי לסייע לחולי הפסוריאזיס, אולם לצערי מחקר הקנאביס בחיתוליו ואין אנו אנשי מחקר ומדע אלא חולים הסובלים. יחד עם זאת היות והמערכת הרפואית בישראל ובעולם מכירה בכך שקיימים שימושים רפואיים לקנtביס העשויים להקל על חולים במחלות מסוימות, אנו מצפים ומקווים כי תתחשבו גם בנו ותמצאו לנו מקום בהתוויות".

עוד כתבה במכתב: "חשוב לדעת כי מחלת הפסוריאזיס היא מחלה כרונית וחשוכת מרפא. המחלה מתבטאת בגרד עז, משטחי עור אדומים ובקשקשת על פני הגוף. חלק מחולי הפסוריאזיס סובלים גם מדלקת מפרקים המתלווה למחלת העור ומתבטאת בכאבים ונפיחות במפרקים עד לכדי נכות (פסוריאטיק ארטריטיס). לצד הסבל הפיזי הבלתי פוסק ובשל המאפיינים החיצוניים של המחלה, נאלצים רבים מאתנו להתמודד עם אפליה ונידוי חברתי שכן למחלה נקשרה סטיגמה מוטעית שמדובר במחלה מדבקת. ההזדקקות לקנאביס הרפואי לא נפוצה בקרב כל החולים. בפועל מדובר במיעוט אשר סובל בעיקר מכאבים מפושטים על פני עור, ומגרד אשר גורם לחולה חוסר שקט ומצוקה נפשית רבה אשר יוצרים שילוב של היבטים שונים במישור הפסיכיאטרי למצבנו".

לסיכום הבהירה, יונה מנטקה קציר: "כמי שמתמודדת בעצמה עם מחלת הפסוריאזיס שהתפרצה במהלך השירות הצבאי ועומדת כיום בראש אגודת הפסוריאזיס הישראלית, אודה לכם מאוד אם תשקלו כחלק מרפורמת הקנאביס הרפואי ותהליך ה'מדיקליזציה' שעובר התחום, לאפשר לנו חולי הפסוריאזיס לקבל רישיון לשימוש ולכלול את מחלתנו ברשימת ההתוויות המוכרות כפי שמפורט בנוהל 106 של משרד הבריאות".

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום