פרס ישראל על חקר הרפואה יוענק השנה לפרופ' רינה זייצוב משניידר

(0)
לדרג

מאת:

פרופ' מרק מימוני, מנהל מרכז שניידר לרפואת ילדים: "פרופסור רינה זייצוב, מייסדת תחום אונקולוגיית הילדים בישראל והמנהלת הראשונה של המחלקה ההמטו-אונקולוגית במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת שירותי בריאות כללית הינה חוקרת בעלת שם עולמי בתחום המהווה דוגמה ומופת לרבים אחריה. פרופ' זייצוב הובילה בישראל מגמה חדשה בריפוי מחלות הסרטן בילדים והגיעה להישגים כבירים בהצלת חיים".

פרופ' רינה זייצוב החלה את התמחותה באונקולוגיית ילדים בשנת 1959 בארה"ב. החל מאותו זמן הציגה פרופ ' זייצוב את כל חייה להקמת מערך האונקולוגיה הפדיאטרית בארץ.
בשנת 1973 הייתה המחלקה שבראשותה למרכז הארצי לילדים שחלו במחלות ממאירות, ועם פתיחת היחידה להשתלת מוח-עצם בילדים, הפכה המחלקה בשניידר למרכז הגדול בארץ לטיפול בילדים חולי סרטן. המרכז, שאותו ניהלה ביד רמה ורגישה, התברך בידע נרחב ובמתן טיפולים מתקדמים מסוגם בעולם.

חידושים בגישות טיפוליות:

פרופסור רינה זייצוב קבעה את דרכי הטיפול במרכז, החדירה חידושים בשיטות הטיפול, קיימה מחקרים רבים, ואף יעצה למחלקות אונקולוגית-פדיאטריות ברחבי העולם. היא הכניסה לתחום את המושג 'tnetnI urative'C וגרמה לשינוי דרסטי באופן חשיבתם של מרבית הרופאים בארץ, עת הציגה את תוצאות הטיפול בלוקמיה באמצעות כימותרפיה. הרופאים הבינו לראשונה שיש אפשרות להחלים מלוקמיה.
המושג השני אותו הצליחה פרופסור זייצוב להחדיר למערכת ולעמיתיה הרופאים הוא 'Total Care - טיפול כוללני המעניק חשיבות רבה לא רק לטיפול הרפואי, כי אם גם לטיפולי התמיכה הנפשיים הן בילד המטופל והן במשפחתו.

דגש מיוחד שמה פרופסור זייצוב בפיתוח שיטות טיפול חדשניות, מוצלחות יותר ובעלות פחות תופעות לוואי. היא פעלה רבות לשם בניית פרוטוקולים חדשים, אשר פורסמו בקרב הקהילה האונקולוגית ברחבי העולם ואף אומצו ע"י מרכזים רבים אחרים.

בנוסף, הקימה את איגוד ההמטולוגים והאונקולוגים לילדים בישראל, וניתן בהחלט לקבוע שבאמצעותה הפך המקצוע לתחום בעל התמחות רשמית ומאורגנת.

מחקר מוביל

להישגיה הרפואיים המרשימים לא הייתה פרופסור זייצוב מגיעה אלמלא מעבדות המחקר והאבחון אשר כה יגעה על הקמתן. האבחון המדויק של סוג הגידול הסרטני היווה את השלב הראשון בדרך לטיפול הנכון והקטנת תופעות הלוואי של הטיפולים הקשים.
פרופסור זייצוב כתבה יותר ממאה ושמונים! (180) מאמרים מקצועיים, ובעיקר תרמה בתחום המטולוגיה של הילוד, אלפא תלסמיה, מחלת הגושה, מחלות ממאירות בילדים ועוד. מחקריה פורסמו בעיתונים ובמגזינים רפואיים מן השורה הראשונה וכן בכנסים רבים, ובמידה רבה התוו את הדרך לשיפור דרכי הטיפול במחלות קשות נדירות ומסובכות.
במהלך השנים קיבלה דרגת פרופסור מן המניין ברפואת-ילדים בבית הספר לרפואה על-שם סאקלר באוניברסיטת תל-אביב.

קשר עם הקהילה

לצד פיתוח עבודתה האקדמית והמדעית טיפחה פרופסור זייצוב את הקשר לקהילה, תוך העמקת הזיקה בין הצוות המטפל, החולים, משפחתם וקהילתם. לצורך כך הקימה במחלקה עמותת הורים לילדים החולים - 'עמותת חיים' - אשר הפכה לחלק בלתי נפרד מהטיפול בילדים.

במסגרת פעילותה באגודה למלחמה בסרטן הקימה פרופסור זייצוב סדנאות ארציות ללימוד התחום וכן להסברה ולסקירת הישגי המחקר בנושא.
הפן האנושי החם ומשרה הביטחון של פרופסור רינה זייצוב ראוי לציון מיוחד. היא התמסרה לעבודתה ולכל בעיה רפואית, נפשית וסוציאלית של מטופליה, במשך כל שעות היממה.
אין ספק שהדוגמה האישית אותה הציגה לצוות גרמה לכך שההצלחות הטיפוליות של המחלקה מעמידות אותה באחד המקומות הראשונים בעולם.

עד למועד פרישתה לגמלאות, בתחילת שנת 1998, כיהנה כמנהלת המערך ההמטולוגי-אונקולוגי במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל מקבוצת שירותי בריאות כללית, כאשר מאחוריה שנות עשייה רבות וייחודיות בתחום זה, הן רפואית והן אנושית.
החל מפרישתה לגמלאות ועד היום משמשת פרופסור זייצוב כיועצת-על לבתי החולים של שירותי בריאות כללית בתחום האונקולוגיה-המטולוגיה. בנוסף, היא ממשיכה לעבוד במסגרת הקתדרה שבניהולה (באוניברסיטת תל-אביב) וכן לנהל צוות מחקר ברפואה מולקולרית בתחום האונקולוגיה .

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום