האבחון הפסיכולוגי

(0)
לדרג

לפני תחילתו של טיפול פסיכולוגי, או לצרכי הערכה שונים, מבצעים המטפל והמטופל אבחון פסיכולוגי. שי קולין מרחיב בנושא זה.

מאת:
מהו אבחון פסיכולוגי?

מטרת האבחון, כשמו, לאבחן ולקבוע מהו מבנה האישיות של הנבדק, וכך לקבל תמונה המשקפת את קשייו ודרכי ההתמודדות אתם, למשל: קשיים רגשיים, חרדות ופחדים סביב הדימוי העצמי, או קשיים סביב יצירת קשרים בין אישיים.

בנוסף, האבחון יכול לגלות קשיי חשיבה כגון קשיים בזיכרון ובתפיסה שיכולים לפגוע בתפקודם של תלמידי בית ספר וסטודנטים.

אבחון חשיבתי של קשיי למידה

תלמידי בית ספר רבים סובלים מקשיי למידה ספציפיים. אבחון פסיכולוגי יכול להצביע על קשיים אלה, והפסיכולוג יכול להמליץ על עזרה נקודתית במוקד הבעיה.
תלמיד אשר מתקשה בחשיבה מורכבת הדורשת אינטגרציה בין פריטי מידע, יתקשה בתחומים ספציפיים בבית הספר, למשל בפתרון בעיות בחשבון.
תלמיד הסובל מבעיות תפיסה אשר תופס תמונה שהוא רואה במהופך או בחלקים ולא כשלם, יתקשה בקריאה וכתיבה.

במקרים אלה האבחון יפנה את התלמיד להוראה מתקנת (שיעורי עזר פרטיים על ידי מורים שעברו הכשרה מיוחדת בתחומי קושי ספציפיים הניתנים במסגרת פרטית או במסגרת בית הספר). בנוסף, סטודנטים רבים הסובלים מדיסלקציה יכולים לקבל תוספת זמן בבחינות והקלות רבות נוספות לאחר שאובחנה בעייתם.

אבחון רגשי

האבחון יכול להתמקד בפן הרגשי יותר של האישיות ולבחון את הקשיים הרגשיים, החרדות והפחדים המאפיינים את קווי אישיותו של הנבדק.

אבחון זה יכול להצביע על מצבו הנפשי של הפציינט, כשירותו לטיפול פסיכולוגי, או התקדמותו בטיפול שכזה.

לאבחון זה ניבדק יכול להגיע בהמלצת המטפל שלו. במקרים אחרים, האבחון יכול לקבוע, במקרה של משפט על גירושים, מי מבין שני הורים כשיר נפשית לגדל את ילדם.

לעיתים, מעסיקים המבקשים לאתר את העובד המתאים להם דורשים כי העובד יעבור אבחון לצורך אפיונם של קווי אופי ספציפיים לתפקיד המוצע. הן באמצעות אבחון רגשי והן באמצעות אבחון חשיבתי.

כיצד האבחון מתבצע

הפסיכולוגים המאבחנים מעבירים את הנבדק סוללה של מבחנים השלכתיים אשר בהם הנבדק מצייר ומזהה צורות ועצמים, ממציא סיפורים ועונה על שאלות חשיבה.

הרעיון המרכזי העומד מאחורי המבחנים הוא שקושי נפשי כל שהוא יעסיק את מחשבתו של הנבדק ויעלה באופן עקיף בדרך הציור שלו, באופן התפיסה שלו ובכושרו להמציא סיפורים.
כמובן שהפסיכולוגיים עוברים הכשרה מיוחדת וארוכה על מנת לפענח את תוצאות המבחנים, כך שרק אנשי מקצוע שהם פסיכולוגים מומחים יכולים לעסוק באבחון פסיכולוגי.

משכו, עלותו - והיכן ניתן לעבור אבחון פסיכולוגי

אבחון פסיכולוגי ניתן במסגרת פרטית במכוני אבחון (המופיעים ב"דפי זהב"). בנוסף ניתן לקבל אבחון במסגרת הקהילה בבתי חולים פסיכיאטרים או בתחנות לבריאות הנפש במקום המגורים.

אבחון פרטי עולה מ- 500 ש"ח ועד ל- 3000 ש"ח כתלות בסוג האבחון ואיכותו (האבחון הרגשי יקר יותר).
אבחון לימודי יכול לערוך כשלוש שעות ואבחון רגשי כארבע עד חמש שעות.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום