אחים לכליה: כליה הושתלה פעמיים

(0)
לדרג

לראשונה בישראל ופעם חמישית בעולם: אישה שעברה השתלת כליה לפני 9 שנים בפיליפינים נפטרה, וכעת הושתלה בבילינסון אותה כליה באחיה

מאת: מערכת zap doctors

לראשונה בישראל: השתלת כליה ייחודית, במחלקת ההשתלות בבית חולים בילינסון, שכמותה בוצעו רק פעמים ספורות בעולם.

מדובר בכליה שהושתלה לפני 9 שנים בגופה של אישה בת 55 בניתוח השתלה שנערך בפיליפינים.

השבוע האישה נפטרה כתוצאה מאירוע מוחי וכלייתה המושתלת הוצאה והושתלה בשנית בגופו של אחיה.

פרופ' איתן מור, מנהל מחלקת השתלות בבית חולים בילינסון: "האתגר בהשתלה זו הוא ההתמודדות עם אזור מרובה בכלי דם שעשוי להיות מצולק. למרות בדיקות ההדמיה המקדימות, רק בפתיחת הבטן ניתן לדעת אם אפשר לחבר את הכליה עם כלי הדם למקבל החדש. כיוון שמצבה של הכליה מצוין, החלטנו לאפשר השתלה של הכליה בשנית.

פרופ' מור הוסיף: "כיום, כבר ברור שעם חשיבה מחוץ לקופסא בשילוב עם מיומנות הרופאים והאמצעים המתקדמים העומדים לרשותנו - יש דרכים רבות להתגבר על המחסור באיברים להשתלה במדינת ישראל".

הסיפור הפעם מרגש כפליים כיוון שאותה כליה שמושתלת פעמיים, הושתלה בגופו של אח הנפטרת, שגם הוא נזקק להשתלת כליה עקב אותה מחלת כליות מולדת. זהו המקרה החמישי בעולם המדווח בספרות, והראשון בעולם בו מועברת כליה בטווח כה ארוך ובתוך המשפחה.

ד"ר ערן הלפרן, מנהל בי"ח בילינסון: "מדובר באתגר נוסף שלקחה על עצמה מחלקת ההשתלות בבילינסון, שמהווה מרכז השתלות ארצי בישראל. לשמחתי, הניתוח צלח ומצבו של המושתל טוב. אני גאה בצוות הרפואי של מחלקת השתלות שלא נרתע מאתגרים ופרץ דרך גם בנתיב זה. מדובר בצעד אמיץ שרק צוות עם ניסיון, חדור אמונה ומסור כל כך יכול לבצע".

בואו לדבר על זה בפורום נפרולוגיה.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום