המלצות למניעת חנק בילדים

(0)
לדרג

אכילת פירות יבשים ופיצוחים היא חלק ממסורת ט"ו בשבט. ד"ר יורי וינר מזהיר מסכנות חנק בצריכת פיצוחים בקרב ילדים ומסביר כיצד לעבור את החג בשלום

מאת: מערכת zap doctors

ט"ו בשבט מציין את ראש השנה לאילנות, ופרט לנטיעות עצים נהוג גם לאכול פירות יבשים וסוגים שונים של פיצוחים כמו גרעיני חמנייה, דלעת ואבטיח, בוטנים, שקדים, קשיו, פקאן, פיסטוקים ועוד. אכילת פיצוחים מעמידה את הילדים בסכנת חנק, כאשר תינוקות עד גיל שנתיים נמצאים בקבוצת הסיכון הגדולה ביותר.

לדברי ד"ר יורי וינר, מנהל יחידת טיפול נמרץ במרכז הרפואי זיו, 80% ממקרי ההיחנקות בחדר המיון הם ילדים עד גיל 6. מאכלי חג הט"ו בשבט נמצאים ברשימת המאכלים המסוכנים ביותר לילדים יחד עם ענבים, פופקורן, סוכריות ועוד.

בכדי לעבור את החג בשלום ד"ר וינר ממליץ על מספר כללי בטיחות:

יש להימנע מלהגיש לילדים מתחת לגיל 6 פיצוחים ופירות יבשים. אצל תינוקות עד גיל שנתיים, קיימת נטייה להכניס חפצים לפה, ורפלקס השיעול, אשר נועד להוציא חפץ זר מהגוף, אינו מפותח דיו. בנוסף, דרכי הנשימה צרות ועלולות להיחסם בקלות. החל מגיל שנתיים קופצים, רצים ומשחקים בזמן האכילה, מספר השיניים קטן, דבר שמקשה על הלעיסה, והאכילה מתבצעת במהירות רבה בדרך כלל.

סכנת החנק נובעת מכך שהפיצוחים השונים קשים, עגולים, חלקים וקטנים, ולכן יכולים להחליק לגרון בקלות ולחסום את קנה הנשימה. לפירות יבשים יש מרקם דביק, שנצמד לקנה הנשימה ולכן קשה להסרה.

בכדי לעבור את חג האילנות בשלום ולמען בטיחות הילדים בכלל, מומלץ ללמד את הילד הרגלי אכילה נכונים כמו: לשבת בשקט בזמן האכילה ולא להתרוצץ, לא לדבר עם אוכל בפה, ללעוס לפני הבליעה, וכמובן לאכול לאט.

בנוסף, למידת פעילויות עזרה ראשונה והחייאת ילדים בקרב הורים עשויה להציל חיים.

בואו לדבר על זה בפורום רפואת ילדים - הלל יפה.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום