רמות סוכר גבוהות מהוות גורם סיכון לסרטן הלבלב.

(0)
לדרג

רמות סוכר גבוהות מהוות גורם סיכון לסרטן הלבלב.

מאת:

שיקגו, 16 במאי 2000 . סוכרת וגורמי סיכון נוספים הכרוכים בה דוגמת רמות סוכר גבוהות, השמנה לסוגיה כולל אצל ילדים וצעירים וריכוזים גדולים של חומצת שתן בדם ידועים זה מכבר כגורמים לרמת סיכון גבוהה יותר ללקות בליקוי לבבי. אך ממחקר רפואי שנערך בביה"ס לרפואה של אוניברסיטת נורת'איסטרן שבחן את גורמי הסיכון ללקות במחלות לב, הסתבר כי הללו מהווים גם גורמי סיכון ללקות בסרטן הלבלב. תוצאות המחקר המתפרסמות בגליון ה 17 במאי של ביטאון הרפואה האמריקאי Journal of the American Medical Association.
מהמחקר עולה החשד לקשר בין סרטן הלבלב לרמות סוכר גבוהות, וזאת גם לאחר שבודדו גורמי סיכון ידועים דוגמת העישון או גיל החולים. ההקשר לסוכרת חשוב נוכח השכיחות הגבוהה יחסית של השמנה אצל סוכרתיים מסוג 2 והחשד לסיכון הנוסף שבהשמנה שעשוי להוביל לסרטן הלבלב מהווה תמריץ נוסף להבנת החשיבות שבמניעת ההשמנה.
בארה"ב ממוקם סרטן הלבלב כחמישי מבין גורמי המוות בין מחלות הסרטן. זהו סרטן הקשה לאבחנה מוקדמת וכאשר מאובחן הגידול הוא כבר נפוץ בגוף. לפיכך הפרוגנוזה הרפואית לסוג סרטן זה היא קלושה ורעה במיוחד.
צוות המחקר סרק נתונים של 40,000 חולי לב ועקב אחר התפתחות המחלה לאורך 25 שנה, תוך שהוא משווה בין אלה שלא היו סוכרתיים מבין חולי הלב ואלה שכבר אובחנו כסוכרתיים בתוך כלל אוכלוסיית הנבדקים. התוצאות מראות קשר מובהק בין רמות סוכר דם גבוהות וסיכון לחלות בסרטן הלבלב אצל גברים ונשים כאחד. כמו כן אובחן קשר בין עישון לבין סרטן הלבלב. אצל נבדקים שכבר היו סוכרתיים בשלב המחקר היה הסיכון לחלות בסרטן הלבלב כפול מאלה שלא היו סוכרתיים.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום