הריון: כמה הסלולרי מזיק?

(1)
לדרג

מחקר חדש מצא כי ילדים לאימהות שהשתמשו בטלפון הנייד לעיתים קרובות בזמן ההריון הם בעלי סיכון גבוה יותר לסבול מהפרעות התנהגות והפרעות רגשיות

מאת: ד"ר עמית עקירוב

מחקר חדש מצא כי בקרב ילדים לאימהות שנהגו להשתמש במכשירי הטלפון הסלולרי לעתים קרובות במהלך ההריון תועדה שכיחות מוגברת של היפראקטיביות, בהשוואה לילדים לאימהות שנהגו להשתמש לעתים רחוקות יותר במכשירים אלו. תוצאות המחקר דווחו במאמר חדש שפורסם בכתב העת Environment International. עם זאת, החוקרים עדיין אינם ממליצים לנשים הרות להפסיק להשתמש במכשירי הטלפון שלהן.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים נתונים אודות למעלה מ-80,000 זוגות אם-ילד בדנמרק, ספרד, נורבגיה, הולנד וקוריאה. הם מצאו עדויות עקביות לסיכון מוגבר לבעיות התנהגות - והיפראקטיביות בפרט - בילדים בגילאי 5-7 שנים, ככל שהאימהות שוחחו יותר בטלפונים הניידים במהלך ההריון.

החוקרים מדווחים כי לאחר שלקחו בחשבון משתנים דוגמת גיל האם, מצב משפחתי ורמת השכלה, הם מצאו כי בילדים לאימהות שדיווחו כי שוחחו בטלפון לפחות ארבע פעמים ביום, או ששוחחו בטלפון למעלה משעה ביום, תועדה עליה של 28% בסיכוי להיפראקטיביות , בהשוואה לילדים לאימהות שדיווחו כי שוחחו בטלפון עד פעם אחת ביום.

הממצאים נותרו עקביים בחמש המדינות ובתקופות זמן שונות בין 1996 ועד 2011. רק במדגם המוקדם ביותר, זה שהחל בדנמרק בשנת 1996, מספר הנשים שמעולם לא השתמשו בטלפון הנייד במהלך ההריון היה מספק לצרכיי המחקר. עם זאת, בילדים לנשים שמעולם לא השתמשו בטלפונים הניידים במהלך ההריון תועד סיכון מופחת להפרעות התנהגות והפרעות רגשיות, בהשוואה לכל הילדים לאימהות שהשתמשו בטלפונים ניידים.

החוקרים כותבים כי כעת יש לבחון את הנושא לעומק ולהבין מהו הגורם האפשרי לממצאים אלו האם האותות החשמליים משפיעים על העובר? כיצד האינטראקציה משפיעה על הילד לאחר הלידה?

רופאי ילדים בארצות הברית ממליצים להורים להגביל את זמן המסך של ילדיהם, אך על הורים לשקול גם כיצד הזמן שהם מקדישים למכשירי הטלפון שלהם מרחיק אותם מילדיהם. כאשר הורים מביטים במסך הטלפון שלהם ולא מגיבים לילדיהם, הילדים לומדים במהירות את הדרך לזכות בתשומת הלב לה הם כמהים.

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה לאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במחלקה הפנימית בבית החולים בילינסון.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום