עקיצת מדוזה: הטיפול המיידי והנכון

(22)
לדרג

נעקצתם ממדוזה? אל תשימו חול על המקום, ואל תשטפו אותו במים. במקום זאת, מהרו לטפטף חומץ או מיץ לימון על האזור הפגוע

מאת: ~~איריס כהן~~

הבילוי בקיץ בים הוא אחת האטרקציות האהובות ביותר על ילדים, אך בעוד הם מתרוצצים לתומם בין הגלים עלינו ההורים מוטלת האחריות לשמור עליהם מפני הסכנות הרובצות בו.

אחת מהן היא כמובן המדוזה, שעל פי דיווחי החדשות כבר הגיעה לאזורינו ומתפשטת בכל חופי הרחצה. הימנעות מצריבת המדוזה מתאפשרת רק אם לא באים עימה במגע או עם תאי הארס שלה אשר צפים במים. הבשורה הטובה היא שניתן לטפל ולהקל על הצריבה במקרה של פגיעה.

זרועות המדוזה בנויות מתאי ארס, המכילים רעל הבנוי מחלבונים. בחלק מהמקרים המדוזה נצמדת לגוף וגורמת לצריבה קשה, ובמקרים אחרים הגירוי נוצר מחלקי מדוזה ותאי ארס שצפים במים והמגע איתם גורם אודם קל וצריבה. צריבה זאת נראית ככווייה אך למעשה מדובר בדלקת כימית בעור שנוצרת כתוצאה מהרעלן.

עקיצת מדוזה
עקיצת מדוזה

טיפול מיידי בצריבה

לטיפול המיידי בצריבה מומלץ להשתמש בחומץ, חומץ תפוחים או מיץ לימון אמיתי, המנטרלים את הרעל על ידי פירוק החלבונים. את אלו תוכלו בדרך כלל להשיג בסוכת המציל, אך אם ברצונכם להיערך מבעוד מועד הקפידו לשאת איתכם בתיק לים מגבוני חומץ אותם ניתן לרכוש בבתי המרקחת בעונה זו, או בקבוקון עם חומץ.

חשוב לזכור, אסור לשטוף את צריבת המדוזה במים מתוקים, כיוון שהם גורמים לפיצוץ תאי הרעל ולמגע בין הרעלן שנשפך מהם לבין חלקים נוספים בעור. כמו כן, לא כדאי לשפשף את העור הפגוע בכלל!! לא עם חול ולא עם כל חומר אחר.

טיפול בצריבה - שלב שני

בשלב מאוחר יותר, כשהעור נקי, במקרים של צריבה קשה העור נראה כאילו נכווה ויש מקרים שבהם העור ממש מתקלף מהבשר, ובמקרים קלים, העור רק אדמומי וקצת שורף. אפשר למרוח עליו תכשירי הרגעה, דוגמת ג'ל להרגעת העור של לייף פרופשיונל, המכיל אלו-ורה, תמצית בצל, תמצית שום ו-trolamine , פניסטיל ג'ל אנטיהיסטמין להרגעת הצריבה, קרם Trolamine ועוד.

הפצע שנוצר כתוצאה מהצריבה צפוי להתייבש ולהיסגר בתוך יומיים עד שלושה. אם נראה שהפצע הזדהם, מפריש נוזלים, פתוח וכל האמצעים להרגעת העור לא עזרו, כדאי להתייעץ עם רופא.

הכותבת היא רוקחת בסופר-פארם

בואו לדבר על זה בפורום רפואה דחופה (מיון).

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום