נושמים לרווחה

(0)
לדרג

טיפול ראשון מסוגו שהראה שיפור ויתרונות משמעותיים בהישרדות חולי סרטן ריאה מתקדם או גרורתי

מאת: מערכת zap doctors
סרטן ריאה הוא הסרטן השכיח בעולם עם 1.2 מיליון מקרים מדי שנה. סרטן מתקדם מקומי או עם גרורות מהווה קרוב ל-80 אחוזים מהחולים, מדי 30 שניות מת בעולם אדם ממחלה זאת.

רוש הודיעה כי מנהל המזון והתרופות של ארצות-הברית (FDA) אישר, באישור מהיר במיוחד את התרופה טרסיבה לטיפול בחולים עם סרטן ריאה מתקדם מקומי או גרורתי אחרי כשלון של סדרת טיפולים כימיים אחת לפחות.

טרסיבה היא התרופה היחידה בקבוצתה שהראתה יתרון משמעותי בהישרדות של חולי סרטן ריאה מתקדם מקומי או גרורתי, ושיפרה את הישרדות החולים ב-42%.

סרטן ריאה הוא הסרטן השכיח בעולם עם 1.2 מיליון מקרים חדשים מדי שנה. סרטן מתקדם מקומי או גרורתי מהווה קרוב ל-80 אחוזים ממקרים אלה. שיעור התחלואה בסרטן הריאה גבוה במיוחד, ומדי 30 שניות מת בעולם אדם ממחלה זו. לנוכח המספר המוגבל של אפשרויות הטיפול הזמינות, אישור ה-FDA מאפשר לחולים אלו גישה לתרופה חיונית וחדשנית נגד סרטן.

"טרסיבה הוא הטיפול הראשון מסוגו שהראה יתרונות משמעותיים מבחינת ההישרדות אצל חולים עם סרטן מתקדם," אומר וויליאם מ. ברנס, ראש חטיבת הפארמה בחברת רוש. "המהירות שבה ה-FDA אישר את טרסיבה מעידה על כך. אנו שמחים שחולים בארה"ב יוכלו להפיק תועלת מטיפול חדשני זה ועובדים בשיתוף פעולה עם הרשויות באירופה ועם רשויות פיקוח אחרות על מנת לאפשר טיפול בתרופה לחולים אחרים בעולם בהקדם האפשרי."
אישור ה-FDA התבסס על תוצאות השלב השלישי של מחקר גדול שכלל 731 חולים. המחקר השווה את Tarceva לפלסבו (תרופת דמה) בטיפול בחולים עם סרטן ריאה מתקדם או גרורתי לאחר כישלון של טיפול כימי אחד או יותר. החולים שקיבלו את טרסיבה חיו פרק זמן ארוך יותר באופן משמעותי מאלה שקיבלו פלסבו - שיפור של 42%. בנוסף הושג גידול משמעותי הן במשך הזמן לפני התדרדרות התסמינים אצל החולים, והן במשך הזמן שבו החולים היו יציבים ללא התקדמות במחלה. כמו כן חל שיפור של 45% בהישרדות לאחר שנה אחת בחולים שטופלו בטרסיבה לעומת חולים שטופלו בתרופת הדמה.

פעילות רוש בתחום האונקולוגיה
בחמש השנים האחרונות, הפכה קבוצת רוש, לספקית המובילה בעולם של תרופות נגד סרטן, מוצרי רפואה תומכת ומוצרי אבחון.

סרטן הריאות, מהו?

סרטן הריאות, הסרטן השכיח ביותר בעולם, מופיע בשתי צורות שונות: סרטן ריאות של תאים לא-קטנים, וסרטן ריאות של תאים קטנים. את האבחנה עושים על ידי בחינת התאים תחת מיקרוסקופ.
לכל אחד מסוגי הסרטן יש דרך צמיחה, גדולה והתפשטות (ומכאן נובע גם: טיפול) שונה.

סרטן ריאות של תאים לא-קטנים (Nonsmall Cell Lung Cancer) הוא הסוג הנפוץ יותר, ובדרך כלל גדל ומתפשט לאט יותר. ישנם שלושה תתי-סוגים עיקריים של סרטן מסוג זה, המכונים עפ"י סוג התאים בהם מתחיל להתפתח הסרטן:

קרצינומה של תאים דמויי-קשקש (Squamous Cell Carcinoma) הנקרא גם קרצינומה של תאים דמויי-אפידרמיס (Epidermoid Carcinoma).


קרצינומה של תאים גדולים (Large Cell Carcinonma).

סרטן ריאות של תאים קטנים, Oat Cell Cancer, נדיר יותר מסרטן התאים הלא-קטנים. סוג סרטן זה גדל מהר יותר ומתפשט לאברים אחרים בגוף.

בניגוד לרוב סוגי הסרטן, לגבי סרטן הריאות יש מידע ברור על גורמיו ועל מקורותיו, ניתן להגיד בבירור שלאנשים שמעשנים, או חשופים לזיהום אוויר, או שלקו במחלות ריאה בעבר (כגון שחפת) יש סיכוי רב מהרגיל ללקות בסרטן.

יש כמה גורמים היכולים להחשיד אדם כחולה סרטן הריאה, אך יש לזכור שכל אחד מהסימפטומים הנ"ל יכול להיגרם גם ממגוון של בעיות אחרות, החל באסטמה וכלה בשחפת או מחלות ריאה אחרות.

סימנים:

שיעול שלא נעלם ומחריף עם הזמן.
כאב בחזה, שאינו חולף.
שיעול דמי.
קוצר נשימה, צפצופים או צרידות.
בעיות חוזרות של דלקת ריאות או דלקת הסימפונות.
נפיחות בצוואר ובפנים.
איבוד תיאבון או ירידה במשקל.
עייפות.

הטיפול בסרטן הריאות תלוי במצבו של החולה, בסוג הסרטן שיש לו ובמידת התקדמותו של הסרטן, ויכול לכלול מספר אפשרויות:
ניתוח להוצאת הגידול הסרטני.
החל מכריתת הגידול וכלה בכריתת ריאה שלמה, תלוי במיקום הגידול ובגרורות.

כימותרפיה.

טיפול פוטודינמי (PDT), סוג של טיפול בלייזר ובו משתמשים בחומר כימי מיוחד שמוזרק אל תוך זרם הדם ונספג על ידי תאים בכל הגוף. כימיקל זה יוצא במהירות מתאים רגילים אך נשאר זמן רב יותר בתאים סרטניים. לייזר המכוון אל הגידול מפעיל את הכימיקל אשר הורג את התאים שספגו אותו.

עפ"י מכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב (NIH)
והמכון הלאומי לסרטן (NCI)

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום