הומיאופתיה: טיפול בבעיות רגשיות

(12)
לדרג

בראיה ההומיאופתית בעיות רגשיות מבטאות יציאה של המערכת מאיזון, ולכן הטיפול מותאם באופן אישי למטופל מתוך ההבנה שהוא זה הזקוק לריפוי ולא בעייתו

מאת: מיכל יהושע

כל אחת ואחד מאיתנו חש לפחות פעם אחת ביום קנאה, כעס, ביישנות, תחושת פגיעות גדולה, חוסר ביטחון ולעתים אפילו דחף להתנהגות אלימה. כל עוד הרגשות הללו מאוזנים, הרי שמדובר ברגשות טבעיים ונורמאליים לחלוטין.

אבל מה קורה במצב שבו אחד מהרגשות הלגיטימיים הללו מוקצן, גורם ליציאה מאיזון ופוגע באיכות החיים שלנו ושל הסובבים אותנו? לדוגמא, אדם שאינו יודע לווסת את הכעסים שלו וחש, דרך קבע, זעם ומרמור, ריבים וכעסים עם עצמו ועם הסביבה; נער שחש ביישנות גדולה ולא מצליח ליצור קשרים חברתיים או רומנטיים ומרגיש מאוד בודד או אשה שנעלבת בצורה קיצונית ועלולה לחוש מושפלת, אומללה ולא מוערכת. הבעיות הנפוצות הללו, שלרוב אינן מוגדרות כבעיה נפשית, או כמצב פסיכיאטרי, בדרך כלל אינן מטופלות ומעוררות תסכול רב בחווה אותן המתקשה לפותרן.

המטפל ההומיאופתי שואל את מטופלו בראיון ההיכרות הראשון שלו: מה הכי מעצבן אותך? ממתי אתה כל-כך ביישן? האם קרה משהו יוצא דופן בתקופה בה התחלת לחוש עצב גדול? מה הכי מרגיע אותך כאשר אתה נעלב? מה אתה מרגישה וחווה בזמן שאתה מקנא?.

פעמים רבות תתגלה 'התאמה' בין הבעיה הרגשית, שהאדם חש לבין תסמין פיסי ממנו הוא סובל. לדוגמא אנשים שחווים חרדות רבות, או רגשות עזים במיוחד, עלולים לסבול משלשולים ופעילות מוגברת של מערכת העיכול. ומאידך, אנשים עצורים מאוד, ביישנים ומאופקים עלולים לסבול מעצירות ודיכוי של מערכת העיכול.

איזון והרמוניה

בראיה ההומיאופתית, בעיות רגשיות ותכונות אופי קיצוניות, כמו כל בעיה רפואית אחרת מבטאות יציאה של המערכת מאיזון ומהרמוניה. דני בן ה-17 הגיע לטיפול כי נהג להתעצבן על חוסר הרגישות של אנשים אחרים. הוא הרגיש לא שווה, קטן ושעושים לו 'דווקא'. כשהיה מתעצבן נהג לצעוק ולהרביץ.

דני טופל באמצעות הרמדי ההומיאופתית שמופקת מהצמחBelladona המסייעת במצבים המתאפיינים במופע פתאומי וחד, למשל בהתפרצויות זעם ובדלקות סוערות המלוות בחום גבוה, חריקת שיניים וכאבים עזים. בתקופה שלאחר הטיפול דני דיווח על שיפור ניכר "אני רגוע, אני מרגיש טוב יותר, הלחץ מול הסביבה ירד ולא היו לי התפרצויות זעם לאחרונה".

גם לבעיות והפרעות רגשיות שאינן מוגדרות כהפרעה פסיכיאטרית, אך פוגעות ביכולתו של האדם לממש את עצמו מכל בחינה - מקצועית, חברתית, יצירתית, זוגית ניתן מענה בטיפול ההומיאופתי. "אני אדם חרדתי", מספרת ליאורה, בת 32 "יש לי הרבה משברים נפשיים. אני נמצאת בזוגיות אך מאוד קשה לי. אחרי כל ריב אני מרגישה כאילו לא אוהבים אותי, אני מרגישה מוזנחת או נטושה. אין לי קשר טוב עם אנשים, אני ביישנית. אני לא יודעת ליצור קשרים ואין לי בכלל חברות". לליאורה הותאמה הרמדיstrontium - carbonicum . רמדי זו, מסייעת גם במקרים של התמוטטות וחולשה בעקבות ניתוח וגם בטיפול בנקעים.

בפגישות המעקב הבאות ליאורה סיפרה: "אני מרגישה יותר רגועה ואופטימית באופן כללי. מרגישה יותר נוכחת. לאחר ריבים ההרגשה הייתה יותר טובה וההתפייסויות הרבה יותר מהירות. אני אפילו חושבת להזמין כמה בנות מהעבודה ליום ההולדת שלי".

טיפול מותאם אישי

הטיפול ההומיאופתי, המותאם לכל מטופל באופן אישי, מעורר את יכולות הריפוי הטבעיות הטמונות באדם. ריפוי יגרום להתמתנות או היעלמות של אותן בעיות, שיפור באיכות החיים וחזרה לאיזון. מיטל, בת 25, סיפרה בפגישה הראשונה: "אין לי ביטחון עצמי בכלל, אני חשה ייאוש מעצמי ומשוכנעת שאני לא טובה בכלום. אני מרגישה שכולם מסביבי מצליחים להסתדר הרבה יותר טוב. בעבודה ובכלל בחיים. אני מרגישה תקועה במקום, אני לא סומכת על עצמי וכל אלו גורמים לי לחוסר שקט". הרמדי ההומיאופתית שהותאמה למיטל מופקת מצמח הנקרא Anhalonium. טיפול ברמדי זו עוזר, בין השאר, להתמקד ו"להכות שורשים" במקומות המתאימים. רמדי זו מסייע בטיפול במקרים של תפיסה חושית מוטעית של זמן, צבעים, צלילים ובמצבים הזייתיים.

על השינויים בחייה סיפרה מיטל לאחר שהחלה בטיפול: "התפטרתי מהעבודה שלי ומצאתי עבודה שמאוד רציתי ואני ממש שמחה, כי דברים מתחילים לזוז. אני מרגישה שיש לי יותר אנרגיות, מרגישה מודעת לאילו דברים אני צריכה לשפר. אני עסוקה בלקדם את עצמי. כל הפוקוס שלי על זה".

הטיפול ההומיאופתי מתמקד בהבנת האדם לכל גורמיו, ומטפל בשורש הבעיה ולא רק בסילוק הסימפטום החיצוני הנראה לעין. האבחון ההומיאופתי, נעשה באמצעות תשאול מקיף ומעמיק, שבו ההומיאופת לומד לעומק את הבעיה שעליה מתלונן המטופל.

כשהמטפל ההומיאופתי מבין את הבעיה לעומקה, הוא מסוגל להתאים למטופל רמדי הומיאופתית שתסייע לו להתגבר על קשייו הרגשיים והפיזיים, ולהתמודד בהצלחה עם המכשולים שעמדו בדרכו.

התרופות ההומיאופתיות (רמדי'ס) מופקות מחומרים טבעיים, כגון צמחים ומינראליים ומתאימות לכל שלבי החיים: הריון, ינקות, גיל ההתבגרות, בגרות, גיל המעבר וגיל הזהב. הטיפול ההומיאופתי מותאם באופן אישי לכל אדם ואדם מתוך ההבנה שהאדם הוא זה הזקוק לריפוי ולא בעייתו.

מיכל יהושע היא הומיאופתית קלאסית, חברה באגודה הישראלית להומיאופתיה קלאסית.

בואו לדבר על זה בפורום הומיאופתיה.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום