פורום שלפוחית רגיזה

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - אורולוגיה
'שלפוחית רגיזה' אינה מחלה, אלא מכלול של תופעות הקשורות בהפרעה להשתנה תקינה. מדובר בתופעה ידועה ומציקה שפוגמת מאוד באיכות החיים ומפריעה לתפקוד היומיומי. נמצא כי בסביבות 17% מהאוכלוסייה הכללית יסבלו מהפרעות בנקיטת שתן. בקרב נשים, הסיבות המוכרות לבעיה הן משקל יתר, ירידה ברמות האסטרוגן, לידות מרובות או ניתוחים באגן. אצל גברים היא מוכרת כחלק מהתסמינים של הגדלה שפירה של הערמונית, אך גם שינויים הורמונאליים כמו ירידה בטסטוסטרון משפיעים על מתן שתן. בנוסף, אצל נשים וגברים גם יחד, מחלות כרוניות כגון סוכרת, עצירות ועישון, והשפעת תרופות שונות על תפקוד השלפוחית - כולם תורמים לתופעה בעיתית זו, שאולי לא מסכנת את החיים, אך בהחלט עשויה למרר אותם. הגדרה הרשמית של "שלפוחית רגיזה" היא "פעילות יתר של השלפוחית - OVERACTIVE BLADDER OAB. הגדרה זו מתייחסת למכלול תסמינים, שעיקרם תחושת דחיפות - צורך ניכר ומיידי בהשתנה; תכיפות - מתן שתן מרובה (יותר משמונה פעמים) ביממה; קושי בהתאפקות, וקימה לילית לצורך מתן שתן - נוקטוריה. במצבים מסוימים הדחיפות להתרוקן כל כך משמעותית עד מצב של טפטוף או דליפה, היות ופשוט "לא מספיקים להגיע לשירותים". בושה, דעות קדומות וחוסר ידע מונעים מרבים הסובלים מבעיה זו פתרונות יעילים ופשוטים הנגישים לכולם. בואו לשאול להתעניין ולקבל מידע על הבעיה ודרכי הטיפול בה - בפורום שלפוחית רגיזה.
412 הודעות
384 תשובות מומחה

מנהל פורום שלפוחית רגיזה

26/10/2011 | 11:26 | מאת: יונה

האם יתכן שנטילת דיאתרים תגרום לדלקת בדרכי השתן? האם להמשיך בנטילת הדיאתרים?

שלום רב, לא ציינת מדוע נתנו לך טיפול זה. תמיד יכול להיות שיש דלקת במקביל ולא בגלל.. רצוי לשלוח שתן כללית ותרבית לברר אם אכן זו דלקת. וכמובן לדווח לרופא שנתן לך את הטיפול .

23/10/2011 | 22:51 | מאת: ליטל

שלום, איך מאבחנים שלפוחית רגיזה ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ליטל ראשית מוזמנת לקרוא את הפתיח של הפורום, שם יש הסבר קצר אם יש לך הפרעות במתן השתן כמו תכיפות ניכרת, דחיפות וקימות מרובות בלילה לשירותים-אולי אכן זו שלפוחית רגישה אך יש לברר זאת באופן מסודר- מומלץ לפנות לאורולוג לבדיקה ותשאול ולהתאים לך טיפול.

21/10/2011 | 16:08 | מאת: משה

ד"ר שלום לך בתאריך 21/10/2011 ביצעתי אולטרסאונד להלן התשובות: תוצאות בדיקת U.S (על קולית) של הכליות ודרכי השתן כליה ימנית - בגודל כ-12.0 ס"מ פרינכמה בעובי תקין לא הודגמו אבנים או גושים ללא עדות להידרונפרוזיס כליה שמאלית - לא הודגמה במיקום האנטומי ולא באגן הקטן: מוסתרת ע"י ריבוי גזים? חסרה? כיס השתן - בקיבולת טובה. רירית ודופנות תקינים הערמונים - גודלה כ- 2.2*2.4*3.5 ס"מ, משקלה כ-10.0 גרם, מרקמה הומוגני. שארית שתן לאחר התרוקנות - שארית בנפח כ-75.0 סמ"ק ד"ר מה התשובות אומרות ד"ר במקביל לתשובות שציינתי ברצוני לציין לפנייך שאני נכנס לשירותים כ-4-6 ביום - מה זה אומר שבת שלום ושבוע טוב

לקריאה נוספת והעמקה

שבת שלום משה, לא ציינת מה גילך ומדוע עברת את הבדיקה. בכל מקרה- נצפתה אצלך רק כליה אחת- מימין (בד"כ יש שתי כליות-אחת מימין ואחת משמאל), ואצלך כאמור לא זיהו את הכליה השמאלית. האם ידוע לך שיש לך רק כליה אחת ? האם עברת פעם ניתוח להוצאת כליה? תמיד אפשר לשלוח אותך להמשך בירור למשך ב CT בטן כדי לראות אם אכן יש לך כליה נוספת משמאל שאולי אינה ממוקמת אנטומית באופן תקין ולכן לא נראתה ב אולטראסאונד. בכל מקרה לעיתים מזהים מצב זה (כליה בודדת ללא סיפור של ניתוח או טראומה- כלומר מקרה מולד) בגיל מבוגר יחסית ואין לכך כל משמעות אם בבדיקת הדם התפקוד הכלייתי שלך תקין, ובדיקות לחץ הדם תקינות. שאר הבדיקה שציטטת תקינה- השלפוחית תקינה וגודל הערמונית תקין לחלוטין, ויש לך שארית שתן קטנה ושוב- אין לה משמעות באם כל הבדיקות שציינתי תקינות. בין 4-6 פעמים מתן שתן ביממה זה מצב תקין, ואם זה לא מפריע לך גם בזה אין צורך לטפל. בד"כ זה תלוי בכמות ובסוג השתיה שלך- ואולי כדאי לך לצמצם בקפאין או בשתיה ממותקת מדי..

22/10/2011 | 18:19 | מאת: משה

בהקשר לגיל אני בן 33 ו-10 חודשים ולא עברתי בכלל ניתוח להוצאת כלייה כך שאיני מבין למה רואים רק כלייה אחת

19/10/2011 | 17:38 | מאת: צפורה

אני בגיל 75 וצורכת פרדניזון מדי יום בכמות של 4 מ"ג ויש לי השתנה דחופה עד כדי 8 םעמים בשעה. האם יש קשר בין צריכת הפרדניזון לקב ההשתנה? כמו כן עלי לציין כי יש לי צניחת שלפוחית ברמה 2

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ציפורה, נטילת סטרואידים יכולה להשפיע על הרבה מערכות בגוף, ואחת מהן היא השלפוחית, ככל הנראה בעקבות השפעה על רמות האסטרוגן בגוף.לא ציינת מדוע את נוטלת תרופה זו ויכול להיות שמחלת הרקע היא המקור, אבל גם הרבה מאוד תרופות משפיעות על ההשתנה. מבחינה נוספת, בגילך גם ללא מחלות רקע משמעותיות יכולה להופיע תכיפות ניכרת במתן השתן, כחל מתופעות הגיל השלישי. וכן, גם צניחת שלפוחית עשויה להשםיעה, בעיקר אך יש חסימה חלקית של מעבר תקין של השתן בעקבות הצניחה. אנא פני לאורולוג לבדיקה ובירור ותוכלי לקבל טיפול שיקל עלייך.

18/10/2011 | 19:56 | מאת: חגית

שלום רב, אבי בן 85 (מטופל בקומדין) סובל מאוד משלפוחית רגיזה - הולך לשירותים המון, גם ביום וגם בלילה וזה ממש משבש לו את החיים. לפני 12 שנה הוא עבר ניתוח אבל הענין חזר בשנית. אורולוג שאיתו התייעץ אמר לו שניתוח יעזור אך בגלל שהחתך יהיה באותו המקום של הניתוח שיהיה, סבירות גבוהה שהוא יסבול מדליפת שתן. הוא גם התבקש לעבור בדיקה פולשנית לבדיקת האזור, שבגינה יצטרך להזריק לעצמו בבטן כשבוע ימים - בהחלט מצב לא נעים. אבי אובד עיצות וחושש מאוד. אשמח לכל עיצה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חגית, קצת קשה לי להבין ממה שכתבת איזה נתוח בדיוק עבר אביך, אבל אני מניחה שהוא עבר ניתוח בערמונית. הבדיקה שעליה את מדברת היא כנראה ציסטוסקופיה- ויכול להיות שאביך יכול לעבור אותה ללא צורך בהפסקת קומדין- כדאי לך לברר עם האורולוג האם ניתן לבצע את הבדיקה בעזרת מכשיר "גמיש" שהוא פחות טראומטי. המטרה היא לראות האם אכן הערמונית גדלה שוב ומפריעה למעבר תקין של שתן בשופכה, ובכך אם יחזרו על הניתוח ויסירו אותה זה אולי יעזור. היות ומצבו של אביך מעט מורכב,ותלונותיו אינן חד משמעיות- כלומר יש הרבה סיבות נוספות שעשויות לגרום להן- ממליצה מאוד שאביך יעבור בדיקת אורודינמיקה לפני החלטה על ניתוח -בדיקה זו אינה מחייבת הפסקת קומדין, אך כן מצריכה הכנסת קטטר למשך הבדיקה (כ20-30 דקות בד"כ) . בדיקה זו מאפשרת לברר האם מדובר אכן בבעיה של חסימת מוצא השלפוחית בשל הגדלה חוזרת של הערמונית (שתצריך כנראה ניתוח- לפחות חלקי- להסרתה), או שמא כיס השתן עצמו מתכווץ יתר על המידה (שלפוחית רגיזה- ושום ניתוח לא יפתור בעיה זו, אלא רק טיפול תרופתי ממושך). בכך ניתן יהיה להחליט מה הפעולה הנדרשת: ניתוח או תרופות. אכן יש סיכון שאם הניתוח מתבצע שנית עלול להגרם נזק כמו פגיעה בסוגר ואזי -אי שליטה במתן השתן ודליפה. לכן רצוי לעבור את הבירור המלא כדי לבחור בטיפול המתאים ביותר לאביך.

22/10/2011 | 15:46 | מאת: חגית

שום ד"ר, תודה על התשובה. אבי עבר ניתוח בערמונית (משהו חשמלי - הוא לא זוכר בדיוק) הוא שואל לגבי הטיפול התרופתי. הוא מטופל בקסטרל (אחד) וחצי כדור פוסיד _שקיבל אחרי ניתוח לב שעבר בגיל 80 שאחריו היום לו בצקות רבות והמון מים בגוף). האם אלו הכדורים הנפוצים או האם ישנם כדורים נוספים שיכולים לעזור או להקל? בתודה מראש! חגית

15/10/2011 | 01:15 | מאת: אור

בנוסף ישנו לפעמים ריח חריף של שתן מן התחתונים ושאריות שתן עליהם

לקריאה נוספת והעמקה

שוב שלום- אנא פנה לרופא שלך לביצוע הבדיקות- ראה תשובה קודמת.

אני הולך המון לשירותים על מנת להטיל את מימי,בהפרשים של כמה דקות אפילו.לאחר מכן ישנה אפילו צריבה לאחר הטלת השתן,שיוצא לפעמים באופן מועט בצורת טיפות אך לעיתים באופן רגיל ושותף.האם הדבר הוא שלפוחית רגיזה או זיהום בדרכי השתן?

לקריאה נוספת והעמקה

אור שלום רב, ממה שתארת זה אכן יכול להתאים לדלקת. כדאי שתפנה לרופא שלך ותעבור בדיקת שתן כללית ותרבית ואולי גם תרבית שופכה ותרבית זרע, וכמובן לקבל טיפול אנטיביוטי מתאים.

05/11/2011 | 15:52 | מאת: אור

ד"ר שלום רב, קיבלתי את תוצאות בדיקת השתן והתרבית,התוצאות אינן מראות בתרבית על תוצאה שיש משהו מסוים.התסמינים שלי הם:ריצה מרובה לשירותים,שאריות שתן בתחתונים:(,מתן שתן לפעמים בצורה דלילה או טיפות או לצדדים בתחילת ההטלה ולפעמים פעם בכמה זמן ריח של שתןומה הדבר יכול להיות?האם שלפוחית רגיזה או דלקת בדרכי השתן? נ.ב בנוסף בתחתית הבדיקה רופא המשפחה שלי רשם כי הדגימה אינה מספיקה,האם כדאי לעשות בדיקה חוזרת?

שלום, אני בחורה בת 22 ומאז שאני זוכרת את עצמי אני הולכת לשירותים לעיתים קרובות יותר מחבריי. בנוסף, סבלתי מהרטבת לילה עד גיל מאוחר (בשלב כלשהו התחלתי להשתמש ב"מינרין"). הבנתי ששלפוחית רגיזה היא תופעה המשוייכת לנשים מבוגרות. יכול להיות שאני סובלת מהתופעה? (גיל 22). איך אני יכולה לאבחן זאת, ומה יש לעשות בנידון? תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום נעה שלפוחית רגיזה אמנם שכיחה בעיקר בנשים מבוגרות אך לא רק. אם התלונות שלך הן מילדות, יכול להיות שאת סובלת מ DYSFUNCTIONAL VOIDING, כלומר "השתנה לא תקינה" כי כך "למדת" להטיל שתן. כל התהליך הזה בילדות הוא רפלקסיבי, ונרכש לבד, איש לא "לימד" אותך איך להתרוקן, ויכול להיות שאת לא מתרוקנת באופן תקין ומכאן ההפרעות. זה אכן הרבה פעמים הולך יחד עם הרטבה. כמובן שיש עוד הרבה מאוד סיבות להפרעות במתן השתן, וחשוב לברר אותן. רצוי שתגשי לבדיקת אורולוג ותעברי כמה בירורים כמו בדיקות שתן ואולטראסאונד, כדי לברר את הסיבה, ויש היום הרבה אופציות לטיפול- משינויים בהרגלים (שתיה, אוכל וכדומה), דרך "אימון שלפוחית " וחיזוק שרירי רצפת אגן, ועד תרופות שונות להרגיע את ההתכווצויות של השלפוחית שגורמות את התסמינים..

04/10/2011 | 23:38 | מאת: gili

אני סובלת משלפוחית רגיזה כבר כמה שנים, ועכשיו שאני בהריון המצב גרוע בהרבה, וזה מביא אותי למצב שאני לא יכולה לצאת מהבית או לישון ברצף כמה שעות. האם ניתן לעשות משהו בהריון (חודש רביעי)?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך גילי, לצערי הטיפול בד"כ כלול בתרופות אנטיכולינרגיות ואלו אינן מומלצות בעת הריון. מה שניתן לעשות זה להמנע משתיה ואכילה של חומרים שמחמירים את המצב- בעיקר כל מה שמכיל קפאין או משקאות דיאט, דברים חריפים מדי או חמוצים מדי.. ניתן גם לנסות "לאמן" את השלפוחית בהתרוקנות קצובה לפי שעון, לנסות טכניקות הרפייה שונות או לפנות לרפואה משלימה בטיפולים שמותרים בהריון..

02/10/2011 | 13:26 | מאת: רומי

שלום, עד כמה התרופה טוביאז יכולה לטפל בשלפוחית רגיזה ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רומי טוביאס היא התרופה הכי חדשה שיש כיום בשוק בארץ לטיפול בשלפוחית רגיזה. היא מקבוצת האנטיכולינרגים שגורמים הרגעה להתכווציות יתר של השלפוחית שהן הגורם לתסמונת. מדובר בתרופה יעילה ובטוחה אולם אינה בסל התרופות ולכן מחייבת מרשם פרטי (ויקרה יחסית).

02/10/2011 | 13:17 | מאת: יוני

שלום, שמי יוני, בן 42 , במשך 3 החודשים האחרונים אני מתקשה להתאפיק ורץ להשתין , אינני סובל מערמונית מוגדלת מה זה יכול להיות ואיך אני יכול לטפל בזה ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יוני, בגברים צעירים יש הרבה סיבות לתלונות כפי שתארת. למשל- שתיה מרובה (קפאין בעיקר), דלקות בדרכי השתן, מחלת אבנים, סכרת, מחלות נוירולוגיות, סטרס נפשי ועוד ועוד. אם אתה סובל- גש לרופא המשפחה למס' בדיקות בסיסיות כמו דם ושתן ומשם לפי צורך להמשיך בירור אצל אורולוג. בהתאם לתשאול מלא שלך ובדיקה גופנית, בדיקות השתן והדם יוחלט על צורך להמשך בירור וכמובן על דרך הטיפול המיטבית.

גולשים יקרים אנו שמחים ליידע אתכם על פתיחתו של פורום חדש - פורום שלפוחית רגיזה. גלישה פוריה צוות האתר

19/09/2012 | 17:03 | מאת: דוד

תודה לכם על הפורום ולד"ר שירה תחומי המקסימה.